SCORE - Międzynarodowe rajdy pustynno-terenowe

Wyścigi pustynne Baja 1000

 

Co to jest Baja?
Na południe od Kaliforni leży jedna z najbardziej fascynujących części Meksyku - półwysep długości niemal 900 mil - Baja Kalifornia, czyli z hiszpańskiego “Dolna Kalifornia”. Przez długie lata, ze względu na niesprzyjającą rzeźbę terenu (góry i pustynie) był zapomnianą krainą, która poza kilkoma ośrodkami miejskimi pozostawała bezludna. Dopiero w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku Baja, zwłaszcza jego północna część zaczęła się rozwijać. W przygranicznym obszarze Baja znajdują się fabryki, (m.in. montownie samochodów) oraz duże obszary produkcji warzyw i owocow exportowanych m.in do Stanów Zjednoczonych. Znajduje się tam również region wspaniałej produkcji win - Valle de Guadalupe.
Pozostała część Baja jest w dalszym ciągu pustkowiem o bardzo różnorodnej rzeźbie terenu, który przyciąga rzesze poszukiwaczy przygód i miłośników otwartych przestrzeni. Na Baja osiedliła się też znaczna ilość tzw. “expatriots” , czyli Amerykanów, w znacznej części emerytów.
W 1967 roku Amerykanin Ed Pearlman zorganizował wyścig samochodów z Tijuany, przy granicy amerykańskiej do La Paz - miejscowości na końcu półwyspu o nazwie NORRA Mexican 1000 rally. Długość trasy wynosiła 1366 km (849 mil) i zwycięzca pokonał ją w 27 godzin i 38 minut jadąc kalifornijskim “buggy” Meyersa Manxa. Od 1968 roku doroczne wyścigi były organizowane przez entuzjastów skupionych wokół organizacji NORRA (National Off-Road Racing Association) i były w znacznej części dofinansowywane przez rząd meksykański, który widział w tej imprezie okazję do promowania turystyki na Baja.  
W 1973 roku w obliczu kryzysu naftowego wywołanego embargiem państw arabskich na ropę wyścig, mimo protestów rządu meksykańskiego został przeniesiony na znacznie mniejszą trasę w Arizonie i rząd meksykański podpisał nową umowę gwarantującą wyłączność w organizowaniu dorocznych wyścigów na półwyspie Baja z amerykańską firmą SCORE (od Southern California Off Road Enthusiasts) International, która organizuje wyścigi do dnia dzisiejszego pod nazwami Baja 1000 (najstarszy i najbardziej prestiżowy) i Baja 500, Baja 400 i San Felipe 250.


Opis wyścigów pustynnych na Baja
Pojazdy startują z linii startu indywidualnie, w odstępach co 60 sekund między nimi w kategorii (najbardziej prestiżowej) Trophy Trucks i kierowcami Klasy 1, a następnie co 30 sekund dla wszystkich innych klas.
Wyścigi Baja obejmują motocykle i quady; które startują wcześnie rano.
Pojazdy czterokołowe zaczynają startować około sześć godzin później.
Wyniki wyścigu są określane przez obliczenie czasu zakończenia trasy dla każdego pojazdu. Czas ukończenia startującego może obejmować czas za kary, takie jak przekroczenie prędkości na drogach publicznych.
Specjalnie zainstalowane urządzenia śledzące GPS służą do egzekwowania przepisów dotyczących prędkości i kar na drogach federalnych i obszarach o dużym natężeniu ruchu. Nagrody pieniężne przyznawane są zwycięzcom każdej klasy (jeśli pojazd w danej klasie dojedzie do mety), a także ogólnemu zwycięzcy we wszystkich klasach, ogólnemu zwycięzcy w klasie pojazdów czterokołowych i ogólnemu zwycięzcy w klasie motocykli i pojazdów ATV. Punkty przyznawane są na podstawie pozycji końcowej w danej klasie. Zawodnik z największą liczbą punktów na koniec sezonu jest zwycięzcą w klasyfikacji generalnej.
W następnym sezonie wyścigowym numer jego pojazdu będzie się kończył dwoma zerami „00”, co oznacza, że ​​zawodnik ten jest mistrzem w swojej klasie. Na przykład numer pojazdu dla mistrza klasy 1 będzie wynosił 100.
Mistrz klasy “Trophy Trucks”  może zachować numer 1. Kolejność startu jest na ogół ustalana na podstawie losowania, z wyjątkiem przypadków, gdy preferencyjne starty są przyznawane tym, którzy ukończyli poprzedni wyścig na najwyższych pozycjach lub na podstawie kwalifikacji.
W przypadku pojazdów Trophy Trucks i klasy 1 kwalifikacja do Baja 1000 odbywa się teraz podczas targów SEMA na torze Las Vegas Motor Speedway.
Od 2012 roku numery pojazdów zostały na stałe przypisane do każdego kierowcy. Numery 1-9 są zarezerwowane z szacunkiem dla kierowców z lat poprzednich którzy zajęli miejsce w pierwszej dziesiątce. Numery 10–99 są dostępne dla nowych zawodników, którzy mają prawo do ich zachowania w następnym sezonie.
SCORE International prowadzi klasę „Ironman” dla kierowców, którzy ukończą wyścig bez zmiany kierowcy. Pamiątkowe wstążki wręczane są wszystkim zawodnikom, którzy ukończyli wyścig jadąc samotnie.
Wszyscy startujący są podzieleni na 2 główne grupy: Profesjonalistów (Klasa Pro) i Amatorów (Klasa Sportsman). Tylko zawodnicy z klasy “Pro” otrzymują nagrody finansowe. 
Legenda Baja, Ivan „Ironman” Stewart, był pierwszym kierowcą, który ukończył ten fenomenalny wyczyn w 1975 roku, zdobywając swoje pierwsze zwycięstwo w Baja 500, zanim wygrał Baja 1000 w 1976 roku w tym formacie.
Wyścig jest prowadzony głównie w terenie i bezdrożach, jednak używane są również krótkie odcinki publicznych dróg i szos, jeżeli alternatywna trasa terenowa jest niedostępna.

Startujący są podzieleni na dwie zasadnicze grupy w zależności od rodzaju pojazdu - 4-kołowe - dwu, trzy-kołowe, ATV, Buggy i tym podobne
Każda główna grupa podzielona jest na kilkanaście grup w zależności od klasy i rodzaju pojazdu. Nie zawsze wszystkie klasy mają swoją obsadę.
Organizatorzy bardzo się starali aby niemal każdy rodzaj pojazdu mógł wziąć udział w wyścigu. Jest więc nawet odrębna klasa dla samochodów klasycznych lub dla amatorów startujących po raz pierwszy w tego typu wyścigach 

A oto skrótowy opis najważniejszych klas pojazdów 4-kołowych.

Grupa Pro Level 1, czyli najważniejsza:  
1-99 - Trophy Truck Legend
Klasa najbardziej prestiżowa - Silniki o nieograniczonej pojemności i konstrukcji i nielimitowane zawieszenie. Napęd na 2 lub 4 koła.
1L - 99L - Trophy Truck Legend
Klasa jak wyżej, ale dla kierowców powyżej 50 roku życia.
100-199 - Klasa 1
Nielimitowana konstrukcja typu buggy. Otwarta konstrukcja z jednym lub dwoma siedzeniami. Konstrukcja podobna do Trophy Trucks, ale silnik musi być z tyłu i nie może mieć dodatkowego doładowania. Wielkość silnika nie jest ograniczona.


Grupa Pro Level 2
200 - 299 - Trophy Truck Spec
Podobny w konstrukcji i konstrukcji do Trophy Truck wykorzystujących wysokowydajne ściśle określone i wybrane silniki o mocy około 500 KM. Samochód musi być tylko z napędem na dwa tylne koła z solidną osią.
300 - 399 - Klasa 3
Produkowane dla szerokiej publiczności samochody terenowe z krótkim rozstawem osi.
700 - 739 - Klasa 7
Nielimitowane pojazdy czterokołowe. Pojazdy muszą mieć wygląd seryjnie produkowanych SUV. Silnik wolnossący pojemności ograniczonej do 4,5 litra. Silniki z wymuszonym doładowaniem są ograniczone do pojemności 3,5 litra. Silniki muszą mieć maksymalnie sześć cylindrów. Silnik musi być tej samej produkcji, co nadwozie samochodu. Wszystkie fabrycznie wykonane systemy doładowania muszą być zaplombowane.
700F - 739F - Class 7FT
Mini lub średnie pickupy z napędem na dwa lub cztery koła. Ograniczony do normalnie wolnossących silników o pojemności 4,5 l oraz silników o wymuszonym zasilaniem do 3,5 l. Należy zachować oryginalne nadwozie, silnik i podwozie. Musi być otwarty na bazie pojazdu produkcyjnego (5000 sztuk wyprodukowanych w okresie 12 miesięcy), dostępnych i sprzedawanych ogółowi społeczeństwa. Musi być sprzedawany jako pickup mini lub średniej wielkości.

Terminy i miejsca startu wyścigów na rok 2020:
SCORE San Felipe 250 (Zamknięta pętla około 300 mil) - 25 do 29 marca 2020 roku - San Felipe, Meksyk
SCORE Baja 500 (Zamknięta pętla około 500 mil) - 3 do 7 czerwca 2020 roku - Ensenada, Meksyk
SCORE Baja 400 (Zamknięta pętla około 400 mil) - 16 do 20 września 2020 roku - Ensenada (Meksyk)
SCORE Baja 1000 (Trasa od punktu do punktu z Ensenady do La Paz, około 1100 mil) - 16 do 21 listopada 2020 roku - Ensenada, Meksyk

 

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz