Rodzaje gwarancji na nowe samochody

Kupując i użytkując samochód spotykamy się z różnymi formami gwarancji. Część z nich jest wymagana przez prawo, a część otrzymujemy od producenta. Często możemy wykupić też tzw. kontrakt serwisowy związany z obsługą i naprawą samochodu, zarówno nowego jak i używanego - o tym jednak porozmawiamy w następnym odcinku.

 

Gwarancje fabryczne przy kupnie nowego samochodu.

Wszystkie nowe samochody sprzedawane w Stanach Zjednoczonych mają pełną gwarancję (wymaganą przez prawo) na minimum 36,000 mil lub 36 miesięcy, jeżeli przebieg samochodu w tym okresie będzie mniejszy niż 36,000 mil. Wiele samochodów, zwłaszcza luksusowych ma tę gwarancję dłuższą. W tabeli poniżej przedstawiłem gwarancje na wszystkie sprzedawane samochody w USA w roku 2017.
W okresie gwarancyjnym wszystkie naprawy powinny być wykonane na koszt fabryki. Jedynym wyjątkiem są szkody zawinione przez użytkownika lub powstałe na skutek wypadku. Naprawy objęte gwarancją wykonywane są przez wszystkich autoryzowanych dealerów danej marki samochodu. Wynika z tego, możemy jechać na naprawę gwarancyjną do dowolnego miejsca, choć na ogół najlepiej jest jechać do sprzedawcy, u którego kupiliśmy nasz samochód. Przyjęte jest bowiem, że tacy klienci obsługiwani są w pierwszej kolejności oraz często oferowany jest im samochód na czas naprawy. Po upływie 36 miesięcy lub przejechaniu 36,000 mil niemal każdy samochód objęty jest jeszcze jakąś dodatkową formą gwarancji. Gwarancją tą w niektórych przypadkach jest objęty cały samochód (np. do 50,000 mil lub przez 5 lat), ale częściej dotyczy ona wyłącznie zespołu napędowego (tzw. powertrain) tj. silnika i skrzyni biegów. W praktyce mamy do czynienia z kilkoma typami gwarancji fabrycznych, których wyjaśnienie podaję poniżej:
1. Gwarancja podstawowa. (Często określana słowami “Bumper to bumper” - czyli “Od zderzaka do zderzaka”. Wymagana przez prawo, obejmuje absolutnie wszystkie elementy samochodu i ewentualne niezbędne regulacje. Często, po upływie pierwszych 12 miesięcy wyłączone są z niej części wymagające wymiany okresowej a więc: filtr powietrza, filtr benzyny, filtr oleju, świece zapłonowe, klocki hamulcowe, żarówki itp.

2. Układ napędowy. (tzw. “Power Train”) Popularna forma gwarancji obejmująca wyłącznie Silnik, skrzynię biegów i resztę układu napędowego. Czasami uwzględnia pewną opłatę ze strony użytkownika (tzw. deductible) - zwykle od $25 do $100. Gwarancja taka trwa od 5 do 7 lat lub od 50,000 do 70,000 mil - w zależności od marki samochodu.
3. Gwarancja przeciw korozji. Zapewniają ją wszyscy producenci samochodów. Typowa gwarancja obejmuje okres siedmiu lat lub 75,000 do 100,000 mil.

4. Gwarancje wynikające z przepisów dotyczących emisji spalin.

Wymagana jest ona przez przepisy federalne. Obecnie gwarancja ta dzieli się na kilka części. Generalnie obejmuje ona okres 8 lat lub 80,000 mil. Przez pierwsze 2 lata lub 24,000 mil gwarancja ta obejmuje wszystkie urządzenia jeżeli samochód nie przejdzie testu spalin. W pozostałym okresie gwarancja ta obejmuje wyłącznie katalizator spalin, i urządzenia kontrolujące pracę silnika i skrzyni biegów czyli komputery (PCM, ECU).

5. Gwarancje na akumulatory i zespoły napędowe w samochodach z napędem elektrycznym i hybrydowym.

W samochodach hybrydowych i elektrycznych zespół napędowy (ale nie silnik spalinowy, jeżeli taki silnik jest na wyposażeniu samochodu!) jest podciągnięty pod wymagania federalne dotyczące emisji i zespoły te są objęte gwarancją na 8 lat lub 80,000 mil.

6. Darmowe przeglądy i pomoc drogowa.

Oprócz gwarancji wiele firm, zwłaszcza produkujących samochody uznawane za luksusowe wprowadziło specjalne programy dzięki którym nawet okresowe przeglądy wykonywane są za darmo. Dotyczy to również darmowego ściągnięcia samochodu z drogi w przypadku awarii.Przegląd gwarancji w samochodach rocznika 2017
 

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz