Kupowanie samochodu używanego

Kupowanie używanego samochodu

Ustalenie ceny używanego samochodu.

Ustalenie ceny używanego samochodu jest oczywiście dużo trudniejsze niż nowego. Mimo rozlicznych źródeł informacji na ten temat jego ostateczna cena może się dosyć znacznie różnić od wyceny katalogowej. Po prostu przy ocenie samochodu musimy wykazać wiele zdrowego rozsądku. Najlepszym źródłem przy ustalaniu ceny używanego samochodu jest oczywiście Internet i trzy najpopularniejsze strony - Kelley Blue Book, Edmunds i NADA (National Automobile Dealers Association) - Official Used Car Guide. Wszystkie te publikacje zawierają trzy ceny: średnia cena hurtowa (Average Trade-In Price lub Wholesale Price), średnia cena rynkowa (Average Retail Price) i średnia cena, którą powinniśmy otrzymać za nasz samochód wymieniając go u dealera na nowy (Trade-in price). Równocześnie podane są poprawki, jakie powinniśmy uwzględnić w samochodach z większym milażem.

Gdzie kupić używany samochód.

Dealer samochodów używanych

Trzeba przyznać, że punkty sprzedaży samochodów używanych są miejscem, gdzie w ogóle łatwiej o samochody tanie, oraz ogólnie ich ceny są niższe niż u sprzedającego używane samochody dealera samochodów nowych. W niektórych przypadkach łatwiej też o pożyczkę dla osoby, która, według kryteriów przyjętych przez większe instytucje kredytowe, nie ma do tego odpowiednich kwalifikacji. Przy okazji uwaga: jeśli kupujemy samochód w takim miejscu starajmy się kupować u sprzedawcy, który bardziej dba o reputację. Większość używanych samochodów nie ma gwarancji, czyli sprzedawane są “as is” czyli “takie jakie są”. Jeżeli mówimy tu o gwarancji typu 50/50, w praktyce sprowadza się ona do takiego wystawienia rachunku za naprawę, że klient pokrywa cały jej koszt.

Dealer nowych samochodów.

O ile nowy samochód mogliśmy kupić wyłącznie u dealera nowych samochodów, o tyle samochody używane możemy kupić w wielu innych miejscach. Oczywiście w dalszym ciągu renomowany dealer nowych samochodów, który jednocześnie sprzedaje używane samochody jest miejscem atrakcyjnym z wielu powodów. Wbrew mniemaniu wielu klientów, sprzedawca taki unika wystawiania na sprzedaż samochodów używanych w złym stanie technicznym. Pociąga to bowiem za sobą zbyt wiele problemów z klientami i w efekcie źle się odbija na jego reputacji. Na ogół samochody w złym stanie technicznym sprzedawane są przez dealera hurtownikowi (wholesaler) a nie klientowi. Inne zalety to istnienie zaplecza dobrze wyposażonego warsztatu. Samochody, które trafiają na sprzedaż są więc zwykle naprawione i przygotowane przez najwyższej klasy fachowców.

Przy okazji uwaga: zwykle najlepiej jest kupować samochody tej samej marki, które dealer sprzedaje jako nowe. I tak do dealera Hondy idziemy, żeby kupić używaną Hondę, a do dealera Buicka, żeby kupić używanego Buicka. Powód jest bardzo prosty - mechanicy przygotowujący samochód do sprzedaży znają taki model najlepiej. Następna zaleta to możliwość załatwienia finansowania zakupu przez dealera. Współpracuje on zwykle z dużymi bankami, które oferują lepsze finansowanie pożyczki niż wiele instytucji kredytowych, z usług których korzystają sprzedawcy samochodów używanych. O sprawach pożyczek piszę osobno w jednym z następnych odcinków.
Niektórzy z dealerów umożliwiają wymianę kupionego używanego samochodu na inny, oczywiście w ściśle określonym czasie (np. 7 dni). Przy okazji uwaga: w większości stanów (m.in. w Illinois) niestety nie jest prawdą, że prawo pozwala nam na zwrócenie samochodu dealerowi w jakimś czasie (np. 24 czy 48 godzin). Oczywiście w niektórych wypadkach może on zaoferować dobrowolnie taką opcję klientowi. Proszę natomiast pamiętać, że nie moment podpisania, a moment wyjechania poza teren dealera jest równoznaczny z podpisaniem umowy o kupnie samochodu. A więc tak długo, jak samochodu nie odebraliśmy możemy zawsze, pod pewnymi warunkami, wycofać się z umowy. Stąd też to częste namawianie do odebrania samochodu jak najszybciej (np. bez załatwienia pożyczki). Jeszcze jedną zaletą jest możliwość otrzymania pisemnej gwarancji.

Samochody certyfikowane czyli tzw. "CPO" - "Certified Pre-Owned" Cars

Różnią się one od przeciętnego używanego samochodu. Praktycznie wszystkie firmy produkujące samochody mają odpowiedni program przygotowujący takie samochody, które przechodzą wielopunktową inspekcję. Samochody te zawsze mają specjalną, przedłużoną gwarancję. Zestawienie gwarancji na samochody z programu CPO znajduje się tutaj.

Teoretycznie samochody te powinny być lepsze niż jakiekolwiek inne samochody używane. Z drugiej strony należy pamiętać, że są one z reguły droższe niż samochody nie certyfikowane, więc należy rozważyć korzyści w porównaniu z tymi dodatkowymi kosztami i zdecydować, które podejście jest najlepsze.

Najlepsze marki 2-3 letnich samochodów

Wg najnowszych badań wykonanych przez firmę JDPower & Associates (Dependability Study 2017):

Lexus, Porsche, Toyota, Buick, Mercedes-Benz, Hyundai, BMW, Chevrolet, Honda, Jaguar

Najgorsze marki 2-3 letnich samochodów:

Fiat, Jeep, Infiniti, Dodge, Ram, Ford, Mitsubishi, Land Rover, Nissan, Acura


Tabela najmniej psujących się samochodów po 3 latach

Vehicle Dependability Study wg JDPower & Associates na rok 2017

KlasaNajlepszy2-gi najlepszy3-ci najlepszy
Małe samochodyChevrolet SonicNissan Versa
Samochody kompaktoweToyota PriusHonda CivicBuick Verano
Samochody kompaktowe premiumLexus ESMercedes-Benz C-ClassAcura ILX
Samochody średnieToyota CamryChevrolet MalibuHyundai Sonata
Samochody średnie sportoweChevrolet CamaroFord Mustang
Samochody średnie premiumLexus GSMercedes-Benz E-ClassAudi A7
Samochody dużeToyota AvalonBuick LaCrosseKia Cadenza
Małe SUVVolkswagen TiguanBuick EncoreHyundai Tucson
Kompaktowy MPVPrius vKia Soul
Kompaktowy SUVToyota FJ-CruiserChevrolet EquinoxGMC Terrain
Kompktowy SUV PremiumMercedes-Benz GLK-ClassAcura RDXVolvo XC60
Sredni PickupHonda RidgelineNissan Frontier
Sredni SUVToyota VenzaFord EdgeHonda Pilot
Sredni SUV PremiumLexus RXLexus GXPorsche Cayenne
MinivanToyota SiennaChrysler Town&CountryDodge Grand Caravan
Duży SUVChevrolet TahoeGMC Yukon
Duży PickupFord F-150Toyota TundraRam 1500
HD PickupChevrolet Silverado HDGMC Sierra HDFord Super Duty

Inne porady: