Samochody używane starsze

Wybór samochodu nowego często dyktowany jest modą lub względami prestiżowymi, samochodu zaś używanego raczej względami praktycznymi. Powinien on być bezpieczny, możliwie niezawodny i ekonomiczny. Wybór marki jest często dosyć trudnym zadaniem. Na przełomie 20 i 21 wieku sytuacja była jaśniejsza. Samochody produkcji amerykańskiej z reguły ustępowały o dwie klasy swoim zamorskim konkurentom. Wystarczała prosta rada - kupuj “japończyka” i problem był rozwiązany. Sytuacja zmieniła się dosyć znacznie w okresie ostatnich dziesięciu lat. Samochody produkcji amerykańskiej, od strony niezawodności przestały ustępować swoim zamorskim konkurentom.

Przy wyborze samochodu używanego powinniśmy również wziąć pod uwagę co jest dla nas najistotniejsze. Przykładowo - niezawodność - jest trochę innym kryterium niż np. trwałość. Są marki samochodów, które są bardzo trwałe ale niekoniecznie najbardziej niezawodne lub najoszczędniejsze w zużyciu paliwa. Pomijam już tutaj rozważania o charakterze użytkowym czyli pojemność ewentualna deprecjacja (utrata wartości) czy rozwiązania techniczne.
 

Nasze omówienie zacznijmy najpierw od przedstawienia marek samochodów, które są najbardziej i najmniej trwałe. Oto zestawienie procentowe samochodów z lat 1993-2015, które wytrzymały 180 tys. mil.
Dla porównania - średnia wynosi 13 procent, a więc średnio 13 procent samochodów wyprodukowanych w latach 1993-2015 wytrzymało 180 tys. mil. W poniższej tabeli podałem również jaki procent samochodów 18 letnich jest ciągle na rynku.

Tabela najbardziej wytrzymałych marek samochodów

A oto, zestawione wg roczników najlepsze modele samochodów, których niezawodność statystycznie jest najwyższa. Tabela, którą podaję jest kompilacją z wielu źródeł i moim zdaniem jest bardzo bliska rzeczywistości…
Bardzo bym prosił o zwrócenie uwagi na roczniki samochodów. W niektórych przypadkach (np. Kia, której model Rio należy generalnie unikać w latach 2012-2013 produkowała ten samochód całkiem przyzwoicie…)

Tabela najbardziej niezawodnych modeli samochodów

Najlepsze samochody używane

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz