Polisa serwisowa czyli Service Contract

Polisa serwisowa czyli Service Contract

Aby uchronić się przed kosztami związanymi z awarią samochodu jego posiadacz może wykupić Polisę Serwisową czyli tzw. “Service Contract” popularnie określany jako “Przedłużona Gwarancja”.
Zasada jego działania polega na tym, że przy kupnie samochodu możemy za dodatkową opłatą wykupić coś w rodzaju polisy ubezpieczeniowej (ale nie gwarancji!), która umożliwia nam naprawę samochodu na koszt kompanii administrującej tą polisą. Zakres działania takiej polisy ograniczony jest zwykle tylko do niektórych zespołów samochodu i w wielu wypadkach obowiązuje nas uiszczenie pewnej sumy pieniędzy przy każdej naprawie jako tzw. deductible - czyli udział własny. Suma ta wynosi zwykle od 50 do 250 dolarów. Z reguły sprzedawca, który oferuje nam kupno takich kontraktów, działa jako agent firmy zajmującej się ich administrowaniem i często ma on ich kilka rodzajów do wyboru.

Generalnie, polisy serwisowe nie są dobrą formą zabezpieczenia się przed kosztami napraw samochodu. Zasada ich działania polega przecież na zysku, a więc wystawiający polisę jest przekonany, że koszt ewentualnych napraw będzie niższy niż koszt polisy. W niektórych przypadkach jednak warto rozważyć jej zakup. Należy tutaj pamiętać, że zawsze powinniśmy dyskutować cenę takiego kontraktu. Sprzedawca zwykle wlicza do ceny swój zysk, który może być obliczany na setki dolarów. Polisy o wartości 500 do 1,000 dolarów nierzadko sprzedawane są w cenie około $2,000 - $3,000. Zysk ze sprzedaży takich polis jest często jednym z głównych form dochodu dealera.
Należy też pamiętać o bardzo ważnej zasadzie:
Wszystkie te polisy wykluczają uszkodzenia, które powstały na skutek wypadku, uszkodzenia, które istniały przed zakupem polisy lub, które są skutkiem takich uszkodzeń.

Jak wybrać kompanię sprzedającą polisy serwisowe.

Polisy te wystawiane są przez trzy różnego rodzaju firmy: Koncerny produkujące samochody (polisy fabryczne), duże kompanie ubezpieczeniowe i firmy niezależne. Przy wyborze polisy powinniśmy kierować się trzema podstawowymi kryteriami:

  1. Szeroka sieć punktów honorujących polisę. Tylko polisy fabryczne gwarantują, że, jeżeli udamy się do naprawy do któregoś z dealerów tej marki samochodu, to będą one honorowane bez specjalnych problemów. Niestety słabą stroną wielu polis fabrycznych jest fakt, że czas przeznaczony na naprawy jest tak "wyśrubowany" (krótszy niż powszechnie przyjęte normy warsztatowe), że mechanicy niechętnie je wykonują. Natomiast przy wielu polisach niefabrycznych mamy problem z ich honorowaniem przez warsztaty naprawcze.
  2. Łatwość w uzyskaniu zgody na naprawę (approval) i zwrot poniesionych kosztów. Każde przeprowadzenie naprawy objętej polisą wymaga jej uprzedniego zatwierdzenia. W wielu wypadkach uzyskanie takiego zatwierdzenia jest żmudne i czasochłonne. Tylko polisy fabryczne umożliwiają naprawę bez większych problemów.
  3. Zakres działania polisy. Prawie nigdy polisa nie obejmuje wszystkich zespołów samochodu. W praktyce często można spotkać tak sformułowaną polisę, że niemal żadna naprawa nie jest nią objęta. Często tylko w polisie fabrycznej określony jest jasno i wyraźnie zakres napraw. Jak wynika z powyżej przeprowadzonej analizy najwyższą wartość mają polisy fabryczne. Warto też wziąć pod uwagę polisy wystawiane przez firmy ubezpieczeniowe (np. GEICO). Zdecydowanie natomiast powinniśmy unikać polis wystawianych przez mniej znane firmy, których istnienie za kilka lat jest wątpliwe a zatwierdzenie ewentualnej naprawy bardzo utrudnione.

Lista najlepszych firm sprzedających polisy serwisowe (Service Contracts)

  1. Endurance
  2. Autopom
  3. Carchex
  4. Delta Auto Protect
  5. AAAuto Protect.

Oferta polisy serwisowej przy kupnie nowego samochodu.

Kupując nowy samochód mamy zwykle możliwość wykupienia dodatkowej, omówionej wyżej, polisy serwisowej, która przedłuża działanie gwarancji fabrycznej. Jeśli spodziewamy się, że będziemy używali samochód przez dłuższy czas, taki polisę powinniśmy wziąć pod uwagę. Przy wyborze powinniśmy przeanalizować, na jaki okres będzie ona nam potrzebna. Na ogół polisy oferujące naprawę samochodu do momentu przejechania 60,000 mil są mało wartościowe. Natomiast polisy obejmujące przebieg samochodu w granicach 100,000 i więcej mil są warte zastanowienia. Zdecydowana większość samochodów przejeżdża pierwsze 60,000 mil bezawaryjnie, a większe naprawy silnika i skrzyni biegów są zwykle i tak objęte gwarancją fabryczną (powertrain). Opłacalność kontraktu powinniśmy przeanalizować tylko wtedy, jeśli mamy słaby samochód o ograniczonej gwarancji.

Oferta polisy serwisowej przy kupnie samochodu używanego.

Trochę inna jest sytuacja  przy kupnie samochodu używanego, zwłaszcza z większym przebiegiem. Kupno kontraktu może się okazać bardzo dobrym zabezpieczeniem przed niespodziewanymi wydatkami na naprawę, jeżeli nie mamy pewności co do stanu technicznego samochodu. Niestety w wielu wypadkach dobre kontrakty serwisowe nie obejmują samochodów używanych z przebiegiem powyżej 60,000 mil.

Oferta “przedłużenia gwarancji” otrzymana pocztą lub telefonicznie.

Bardzo przestrzegam przed korzystaniem z propozycji przedłużenia gwarancji, które otrzymujemy pocztą lub telefonicznie. Sprzedawcy wychodzą ze skóry aby zawiadomienia o “konieczności przedłużenia gwarancji” wyglądały jak najbardziej “oficjalnie”, niemal sugerując, że jest to konieczne. W rzeczywistości oferty te są bezwartościowe i w praktyce jest to tylko zwykłe wyłudzanie pieniędzy.


Powiązane tematy:

  • Samochody certyfikowane - CPO