20 listopada zaczyna się BAJA 1000 - najsłynniejszy wyścig samochodów przez pustynię


Baja 1000 to wyścig samochodów terenowych, który odbywa się co roku na półwyspie Baja California w Meksyku. Wyścig został założony przez Eda Pearlmana w 1967 roku i jest sankcjonowany przez organizację SCORE International.

Jest to jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów terenowych na świecie, przyciągający zawodników z Argentyny, Australii, Bahamów, Brazylii, Belgii, Kanady, Anglii, Finlandii, Francji, Niemiec, Guam, Gwatemali, Holandii, Indii, Włoch, Japonii, Nowa Kaledonia, Nowa Zelandia, Rosja, Arabia Saudyjska, Republika Południowej Afryki, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Urugwaj, Jugosławia oraz ze wszystkich stanów w Stanach Zjednoczonych, a także kraju organizującego - Meksyku. Autorowi tego wpisu nie jest znany ani jeden kierowca z Polski, który brałby udział w tym wyścigu. Wyścig jest ostatnią rundą rocznego cyklu czterech wyścigów, w tym SCORE Desert Challenge, SCORE San Felipe 250 i SCORE Baja 500. Baja 1000 2019 to już 52 z kolei wyścig odbywający się na względnie tej samej trasie.

Baja 1000 pozwala różnym rodzajom pojazdów konkurować na tym samym torze z klasami; samochody, ciężarówki, motocykle, quady i buggy. Trasa pozostała względnie taka sama przez lata, przy czym każde inne wydarzenie to albo wyścig z punktu do punktu z Ensenady do La Paz, albo wyścig po pętli rozpoczynającej się i kończącej w Ensenadzie.

Nazwa wydarzenia może być myląca, ponieważ przebieg różni się w zależności od rodzaju wydarzenia „Pętla” o długości od 600 do 850 mil rozpoczynająca się i kończąca w Ensenadzie lub „Point to Point” znana również jako 900.

A oto film przygotowany przez zespół Camerona Steel, który wygrał zeszłoroczny wyścig w kategorii ciężarówek.


Zdjęcia i sprawozdanie z Baja1000 2019 już wkrótce!

8 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz