CARLOS GHOSN - Jedna z najsłynniejszych postaci w samochodowym świecie przybył do Libanu!

Aktualizacja: sty 1

UAKTUALNIONE 12/31/2019 6:00pm CT


Były prezes Nissana, Carlos Ghosn, który czeka na proces w Japonii, przybył do Bejrutu, jak doniósł bliski przyjaciel i lokalne media podały w poniedziałek. Nie jest jasne, w jaki sposób Ghosn, pochodzący z Libanu, opuścił Japonię, gdzie był pod obserwacją i oczekiwało się, że stanie przed sądem w kwietniu 2020 r. Ricardo Karam, gospodarz telewizyjny i przyjaciel Ghosna, który przeprowadził z nim kilka wywiadów, powiedział The Associated Press, że Ghosn przyjechał do Libanu w poniedziałek rano. Karam nie przedstawił więcej szczegółów. „Jest w domu” - powiedział Karam w komunikacie do AP. „To wielka przygoda”. Karam odmówił rozwinięcia.

Lokalne media po raz pierwszy poinformowały, że Ghosn przybył do Libanu, ale nie podały żadnych szczegółów. 65-letni Ghosn jest zwolniony za kaucją w Tokio od kwietnia i stoi przed zarzutem ukrywania dochodów i niewłaściwego postępowania finansowego - zarzutów, którym zaprzecza. Przebywał w Japonii pod ścisłymi warunkami zwolnienia za kaucją po tym, jak spędził ponad 120 dni w areszcie.

UAKTUALNIENIE 12/30/2019, 10:30 pm CT Oświadczenie Carlosa Ghosna

„Jestem teraz w Libanie i nie będę już dłużej zakładnikiem japońskiego wymiaru sprawiedliwości, w którym domniemywa się winę, szerzy się dyskryminacja i odmawia się podstawowych praw człowieka”

„Nie uciekłem przed sprawiedliwością - uniknąłem niesprawiedliwości i prześladowań politycznych”.


UAKTUALNIENIE 12/31/2019, 1:15 am CT

Wiodący prawnik Carlosa Ghosna powiedział we wtorek (31 grudnia), że był „oszołomiony” wiadomością o nagłym zniknięciu swojego klienta z Japonii, gdzie został zwolniony za kaucją przed procesem o oszustwa finansowe. „Byliśmy całkowicie zaskoczeni. Jestem oszołomiony” - powiedział dziennikarzom Junichiro Hironaka, dodając, że nie miał kontaktu z Ghosnem i nie wie, jak się z nim skontaktować.

„Nie wiem nawet, czy możemy się z nim skontaktować. Nie wiem, jak to zrobić” - powiedział dziennikarzom Hironaka.

Publiczny nadawca NHK zacytował urzędnika ministerstwa spraw zagranicznych, mówiącego: „Nie miał on opuszczać kraju. Gdybyśmy o tym wiedzieli wcześniej, zgłosilibyśmy to odpowiednim organom ścigania”.

Taichiro Motoe, prawodawca z rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP) Shinzo Abe, powiedział, że wiadomość przyszła jako „szok”. Nagłe zniknięcie potentata samochodowego było ostatnim zwrotem akcji w której Ghosn spadł z sali konferencyjnej do aresztu i wywołał pytania o zawstydzający brak bezpieczeństwa w Japonii.


UAKTUALNIENIE 12/31/2019, 9:20 am CT

Adwokat Ghosna - Hironaka podał, że wszystkie 3 paszporty, które były zdeponowane w jego biurze są dalej w jego posiadaniu, a więc Ghosn nie mógł ich użyć.

Rząd francuski (Ghosn ma również obywatelstwo francuskie) podał, że jest również „bardzo zaskoczony” tym, że Ghosn opuścił Japonię, powiedział radiu France Inter sekretarz stanu ds. Gospodarki i finansów Agnès Pannier-Runacher. Ghosn „nie jest ponad prawem”, powiedziała, dodając, że „gdyby cudzoziemiec uciekł z francuskiego wymiaru sprawiedliwości, bylibyśmy naprawdę źli”.

Nie potwierdzone pogłoski podają, że Ghosn opuścił Japonię w... skrzyni na instrumenty muzyczne...


UAKTUALNIENIE 12/31/2019, 10:20 am CT

Sposób, w jaki Ghosn dotarł do Libanu, jest niejasny: Ghosn był pod ścisłą obserwacją władz i wyszedł z więzienia za wielomilionową kaucją zrzekając się paszportów. Libańskie media podały, że przyleciał prywatnym odrzutowcem z Turcji, a gazeta Annahar zacytowała rzecznika ministra stanu Salima Jreissatiego, mówiąc, że biznesman przekroczył granicę z francuskim paszportem. Libańska telewizja MTV poinformowała, że ​​Ghosn został przemycony na lotnisko w Japonii w futerale na instrumenty muzyczne należącym do zespołu, który został zaproszony do występu w Sylwestra. Ale członek jego świty zaprzeczył raportowi. We wtorek wieczorem sąd przychylił się do wniosku prokuratury z Tokio o skonfiskowanie kaucji Ghosna.


UAKTUALNIENIE 12/31/2019, 6:00 pm CT

Ucieczka Carlosa Ghosna do Libanu z Japonii nastąpiła po tygodniach planowania przez współpracowników mających na celu doprowadzenie byłego kierownika firmy do kraju, który według nich zapewniłby bardziej przyjazne środowisko prawne do walki z oskarżeniami o finansowe wykroczenia zarzucane mu przez japoński system prawny.

W zeszły weekend zespół, który przeprowadził swoją akcję wyciągnięcia Ghosna, wspomagany przez wspólników w Japonii, wdrożył plan w życie.

Ghosn został przeniesiony (podobno w pudle na instrumenty zespołu, który miał zaplanowany występ dla Ghosna) z prywatnej rezydencji monitorowanej przez sąd w Tokio do prywatnego odrzutowca lecącego do Turcji. Ghosn kontynuował lot samolotem do Libanu, lądując tam wcześnie rano w poniedziałek, według osób zaznajomionych z tą sprawą. Tam przywitał swoją żonę, Carole Ghosn, która odegrała podobno najważniejszą rolę w tej operacji.

W SMS-ie dla reportera Carole Ghosn opisała ponowne spotkanie ze swoim mężem jako „najlepszy dar w moim życiu”.

Decyzja Ghosna o ucieczce ma swoje korzenie w tym, co uważał za swoje złe traktowanie przez japoński wymiar sprawiedliwości. Spędził ponad cztery miesiące w więzieniu, zanim sąd zarządził zwolnienie za kaucją pod koniec kwietnia. Ale szczególnie zdenerwował się na ograniczenia, które sąd nałożył na jego kontakt z żoną, według osób zaznajomionych z tą sprawą.

Następnie sąd wymierzył Ghosnowi to, co uznał on za podwójną zniewagę na Boże Narodzenie.

Po pierwsze, odmówił jego prośbie o kontakt z żoną na święta.

Po drugie, podczas przesłuchania w Boże Narodzenie uwierzył, że sąd opóźnia rozpoczęcie rozprawy, co doprowadziło go do obawy, że może się ona rozpocząć dopiero w 2021 r.

„Nie widział swojej żony. Nie mógł ustalić terminu rozprawy ”, powiedział jeden z ludzi. „To było upokorzenie. To były moralne tortury ”.

Według osób znających tę sprawę doradcy Ghosna studiowali kilka scenariuszy, by oszczędzić mu japońskiego procesu, w którym ponad 99 procent osób oskarżonych o przestępstwo jest skazanych, według oficjalnych statystyk. Prawnicy i członkowie rodziny zaapelowali na przykład do francuskich przywódców o interwencję. Przyjrzeli się także, co by się stało, gdyby trafił do Francji, Brazylii lub USA.

Nie można na razie dokładnie dowiedzieć się, jak Ghosn zdołał wymknąć się z japońskich władz, aby dostać się prywatnym odrzutowcem, który wywiódł go z kraju. Ghosn mieszkał w domu w Tokio. Chociaż pozwolono mu opuścić dom, musiał zostać w kraju do czasu procesu.

Dane z firm śledzących loty samolotów zawierają tylko jedną podróż, która odpowiada ruchom Ghosna między Japonią a Libanem. Biznesowy odrzutowiec dalekiego zasięgu Bombardier opuścił międzynarodowe lotnisko Kansai w pobliżu Osaki - około sześć godzin jazdy na zachód od Tokio - w niedzielę o 23.10. Samolot przybył w poniedziałek rano na lotnisko Ataturk w Stambule, zgodnie z danymi firm śledzących loty. Dane te pokazują, że mniejszy odrzutowiec opuścił lotnisko w Bejrucie nieco ponad pół godziny później.

Nie wiadomo na razie, czy Ghosn musiał przejść odprawę celną na lotnisku Ataturk przed wyruszeniem w drugą część podróży do Bejrutu. Urzędnik lotniska odmówił komentarza. Nie można było też od razu skontaktować się z przedstawicielami tureckiego rządu w tej sprawie z uwagi na Sylwestra.

KIM JEST CARLOS GHOSN? Carlos Ghosn jest ikoną przemysłu motoryzacyjnego, którego najsłynniejszym osiągnięciem było postawienie na nogi upadającej firmy Nissan. Urodził się 9 marca 1954 r. w Brazylii w rodzinie libańskiej. Jest francuskim biznesmenem pochodzącym z Libanu.

Wcześniej był dyrektorem generalnym firmy Michelin North America.

W 1996 roku dyrektor generalny Renault, Louis Schweitzer, zatrudnił Ghosna jako swojego zastępcę i powierzył mu zadanie uratowania firmy znajdującej się na progu bankructwa. Ghosn opracował plan ograniczenia kosztów na lata 1998–2000, redukując siłę roboczą, weryfikując procesy produkcyjne, standaryzując części samochodowe i przyspieszając wprowadzanie nowych modeli. Firma wprowadziła również zmiany organizacyjne, wprowadzając system bez zapasów wzorowany na systemach japońskich („Renault Production Way”), reformując metody pracy i centralizując badania i rozwój w swoim centrum o nazwie "Technocentre" w celu zmniejszenia kosztów projektowania koncepcji pojazdu przy jednoczesnym przyspieszeniu takiej koncepcji. Ghosn stał się znany jako „Le Cost Killer”.

W 1999 roku za radą Ghosna Renault przejęło kontrolę nad bankrutującą firmą Nissan. W ciągu dwóch lat postawił Nissana na nogi i zyskał przydomek „Mr. Fix It”.

Po zmianie sytuacji finansowej Nissana w 2002 roku Magazyn Fortune przyznał mu tytuł Azjatyckiego Przedsiębiorcy Roku. W 2003 roku Fortune zidentyfikował go jako jednego z 10 najpotężniejszych ludzi biznesu poza USA, a jego azjatyckie wydanie ogłosiło go Człowiekiem Roku.

Badania opublikowane wspólnie przez Financial Times i Pricewaterhouse Coopers wskazały go na czwartym miejscu jako najbardziej szanowanym liderze biznesu w 2003 roku, a następnie trzecim najbardziej szanowanym liderze biznesowym w latach 2004 i 2005 r. Szybko osiągnął status celebryty w Japonii i świecie biznesu, a jego życie zostało opisane w japońskich komiksach. Ghosn był widocznym liderem w wysiłkach na rzecz odbudowy po trzęsieniu ziemi i straszliwym tsunami w Japonii 11 marca 2011 r. - jednej z najgorszych klęsk żywiołowych we współczesnej historii.

29 marca 2011 r. odbył pierwszą z kilku wizyt w mocno zniszczonej fabryce silników Iwaki w prefekturze Fukushima, 50 km (31 mil) od elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi.

Nissan przywrócił pod jego kierownictwem pełną funkcjonalność w fabryce Iwaki znacznie wyprzedzając oczekiwania. Wystąpił w telewizji w Japonii, aby zachęcić do optymizmu.

W maju 2011 r. Ghosn stwierdził, że mimo zniszczeń Nissan wybuduje co najmniej 1 miliona samochodów i ciężarówek.

W czerwcu 2012 r. Ghosn został wiceprezesem zarządu rosyjskiego producenta samochodów AvtoVAZ. W czerwcu 2013 r. został mianowany prezesem rosyjskiej spółki, które to stanowisko utrzymał do czerwca 2016 r. Renault rozpoczął strategiczne partnerstwo z AvtoVAZ w 2008 r., Nabywając 25% udziałów w tej spółce, co doprowadziło do coraz głębszej współpracy między Renault – Nissan i AvtoVAZ.

Zakończyło się to kontrolowaniem rosyjskiego koncernu przez Renault-Nissan Alliance w 2014 r.

W lutym 2017 r. Ghosn ogłosił, że ustąpi ze stanowiska prezesa Nissana 1 kwietnia 2017 r., pozostając jednocześnie prezesem firmy.

W listopadzie 2018 r. Renault posiadało 43,4% Nissana, podczas gdy Nissan posiadał akcje bez prawa głosu równe 15% kapitałów własnych Renault.

W październiku 2016 r. Nissan, pod kierownictwem Ghosna zakończył przejęcie kontrolnego 34% procentowego udziału w Mitsubishi Motors. Ghosn został, oprócz stanowisk Renault-Nissan, przewodniczącym Mitsubishi, aby zrehabilitować tego producenta samochodów po trwającym od kilku miesięcy skandalu związanym z wprowadzaniem w błąd w zakresie oszczędności paliwa i wynikającymi z niego spadkami przychodów. Partnerstwo Nissan-Mitsubishi obejmuje partnerstwo w rozwoju samochodów elektrycznych dla Mitsubishi, a sojusz Renault-Nissan-MITSUBISHI utworzył czwartą co do wielkości grupę samochodową na świecie, po Toyota, Volkswagen AG i General Motors Co.

W dniu 19 listopada 2018 r. prokuratorzy okręgowi w Tokio aresztowali Ghosna o godz. 16:30 po powrocie do Japonii na pokładzie prywatnego odrzutowca, którym przyleciał z Libanu w celu przesłuchania go pod zarzutem dotyczącym fałszywej rachunkowości.

Ghosn po aresztowaniu spędził 108 dni w celi w Tokio, zanim został zwolniony za kaucją w marcu. Wrócił do więzienia na kilka tygodni po ponownym aresztowaniu w kwietniu. Ghosn został zwolniony za kaucją ponownie w tym miesiącu. Prokuratorzy próbowali cofnąć decyzję, ale ich apelacja została odrzucona przez sąd. Jako warunek zwolnienia za kaucją Ghosn musiał pozostać w Japonii. Jego żona Carole Ghosn - która podróżowała po świecie przemawiając do światowych przywódców w imieniu swojego męża - powiedziała również, że zabroniono im rozmawiać ze sobą. „Powiedzenie, że warunki kaucji mojego męża są„ okrutne i niezwykłe ”byłoby niedopowiedzeniem” - powiedziała w sierpniu...

20 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz