Carlos Ghosn pojawi się we wtorek, 8 stycznia 2019 roku w tokijskim sądzie

Aktualizacja: 8 sty 2019

Wyrzucony prezes Nissana, Carlos #Ghosn, pojawi się publicznie po raz pierwszy od siedmiu tygodni w Tokio we wtorek po tym, jak zażądał otwartej rozprawy, aby usłyszeć przyczynę jego dalszego przetrzymywania w areszcie. Ghosn jest przetrzymywany w areszcie od czasu jego aresztowania 19 listopada z powodu zarzutów o malwersacje finansowe. Po pierwszym aresztowaniu nastąpiły ponowne przedstawiające dalsze zarzuty. Rozprawa odbędzie się o godzinie 10:30 czasu miejscowego (01:30 GMT) 8 stycznia, zapowiedział w piątek Sąd Okręgowy w Tokio. Powód uwzględnienia prośby Ghosna nie był jasny.

Wcześniej w tym tygodniu sąd zatwierdził przedłużenie aresztu Ghosna do 11 stycznia, po ponownym aresztowaniu przez prokuratorów, którzy oskarżyli go o naruszenie zaufania przez przerzucenie osobistych strat inwestycyjnych na Nissana. Zarzuty te koncentrują się na wykorzystaniu funduszy firmowych na opłacenie saudyjskiego biznesmena, który prawdopodobnie pomógł mu wyjść z kłopotów finansowych, podały źródła prasowe w zeszłym tygodniu.

Zgodnie z artykułem w The New York Times, Ghosn i jego rodzina twierdzą, że jest on niewinny. Ghosn, który przebywa w areszcie w Japonii, podobno oświadczył przez swojego adwokata: "Chcę, aby moje stanowisko zostało wysłuchane i chcę przywrócić mój honor w sądzie".

Były dyrektor Nissana Greg Kelly, który został oskarżony o udział w spisku aby zaniżać dochody Ghosna, został zwolniony za kaucją po tym, jak sąd orzekł, że nie może przedłużyć aresztu, oczekując na proces.

Ghosna po aresztowaniu został usunięty ze swoich stanowisk w #Nissan'ie i #Mitsubishi. Sprawa ta wstrząsnęła przemysłem motoryzacyjnym i skomplikowała powiązania Nissana z francuskim partnerem Renault, gdzie Ghosn nadal pozostaje prezesem i dyrektorem naczelnym. #Renault rozpoczęło poszukiwanie tymczasowego szefa, który zastąpi Ghosna w francuskiej firmie, która zajmuje się tymi sprawami prawnymi w Japonii.

Aresztowanie to uwypukliło też niektóre praktyki japońskiego systemu sądownictwa karnego przed międzynarodową opinią publiczną, takie jak trzymanie podejrzanych w areszcie przez dłuższy czas i zakazanie obecności obrońców podczas przesłuchań.


W artykule wykorzystano doniesienia agencji Reuters. Więcej na temat Carlosa Ghosna można znaleźć w artykule New York Times: "The Rise and Fall of Carlos Ghosn".

10 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz