Co się stało z Hondą?


Honda przez lata była zaliczana do marki produkującej samochody o niemal legendarnej jakości. Honda Accord czy Honda Civic to były samochody, które bez trudu pokonywały w czasie swojego okresu eksploatacyjnego po 200 czy 300 tysięcy mil. Czyżby te osiągnięcia to już przeszłość?

Problemy z jakością samochodów Hondy są coraz bardziej widoczne w najnowszych badaniach niezawodności prowadzonych np przez znany magazyn "Consumer Reports", który w swojej klasyfikacji samochodów z 2018 roku umieścił Hondę aż na 15 miejscu! Słynna firma JDPower w swoich najnowszych statystykach umieściła Hondę na 24 miejscu w klasyfikacji jakości po pierwszych 3 miesiącach użytkowania. W opublikowanej przez JDPower klasyfikacji niezawodności po 3 latach samochody Hondy uplasowały się aż na 19 miejscu!

Do tego należałoby jeszcze dodać kiepskie wrażenia jeśli chodzi o serwis tych samochodów. Ta sama firma JDPower umieściła firmę Honda dopiero na 13 miejscu wsród marek popularnych.

A oto najbardziej popularne problemy z ostatniego roku:


Rozcieńczanie oleju w silnikach 1.5 litra (oil dilution)

Przyglądając się bardziej szczegółowo problemom Hondy to należałoby w tej chwili zacząć od silników "Earth Dreams" (Ziemskie Marzenia), który raczej stał się dla Hondy "Nightmare Dreams" (Koszmarne Marzenia). Ten najnowszy, wysoko wydajny, bardzo oszczędny silnik turbo z tzw. bezpośrednim wtryskiem paliwa o pojemności 1.5 litra montowany jest w droższych wersjach samochodów Honda Civic i Honda CR-V od 2016 (od 2017 w Hondzie CR-V) roku. Wielu użytkowników (niestety nie znam dokładniejszych liczb, ale jest to ilość znacząca) tych samochodów, zwłaszcza mieszkających w chłodniejszych klimatach i używających swoich samochodów na krótszych dystansach zauważyła, że w silniku zaczyna przybywać oleju i często, nawet w kabinie zaczyna śmierdzieć benzyna.

Alarmowana o tym problemie Honda stwierdziła, że zjawisko to spowodowane jest przeciekaniem części benzyny do oleju w skrzyni korbowej silnika, zwłaszcza, kiedy silnik jest zimnym. Honda obwiniała to zjawisko wysokowydajnym systemem chłodzenia silnika i twierdziła, że problem ten jest ograniczony wyłącznie do samochodów używanych w zimnych klimatach, czyli w Kanadzie i północnych stanach Ameryki. Firma przeprowadziła dwie akcje serwisowe obejmujące aktualizację zmian w przekładniach i oprogramowaniu silnika, które pozwalają na szybsze rozgrzanie silnika, zmniejszając możliwość nieodparowania paliwa gromadzącego się w oleju silnikowym na wczesnym etapie cyklu jazdy. Regulacja zapłonu, sterowanie CVT i operacje klimatyzacji zostały zmodyfikowane, aby pomóc silnikowi rozgrzać się i zatrzymać ciepło. Ponieważ zjawisko to nie zagraża bezpieczeństwu, więc nie były to akcje "recall" i ograniczone zostały tylko do obszarów Kanady i pólnocnej częsci USA.

Okazało się, że akcje te nie zawsze rozwiązały problem i co gorsza problem ten występuje również i w stanach, które zimy prawie nie znają, takich jak Luisiana czy Georgia. Honda oficjalnie nie chce się jak do tej pory przyznać do tego, że ten problem istnieje najprawdopodobniej dlatego, że po prostu nie wie jak ten problem rozwiązać. Sfrustrowani właściciele tych samochodów, które mają ten problem wystąpili nawet na drogę sądową w Georgii, gdzie wytoczyli pozew zbiorowy przeciw Hondzie. Niektórzy fachowcy twierdzą, że niestety problem z 1.5 litrowym silnikiem może się okazać "Waterloo" Hondy. A oto link do bardzo dobrze uzasadnionej skargi sądowej.

Poduszki powietrzne

Pisząc o problemach Hondy na drugim miejscu należałoby umieścić problem z poduszkami powietrznymi. Tak, jest to problem, również i innych producentów samochodów, którzy instalowali poduszki produkowane przez firmę Takata. Niestety Honda tutaj ucierpiała najbardziej, ponieważ Honda była największym odbiorcą tych poduszek i była pierwszą firmą instalującą nowsze, tzw. "drugiej generacji" poduszki w swoich samochodach. Problemy z wymianą wadliwych poduszek w Hondzie niestety się na tym nie skończyły. Honda niedawno została zmuszona do przeprowadzenia tej akcji w niektórych samochodach po raz drugi ponieważ okazało się, że pierwsza akcja serwisowa (recall) nie rozwiązała wszystkich problemów!


System Informacyjno-rozrywkowy ("Infotainment")

System "Infotainment" czyli ten wyświetlany na ekranie w Hondzie nigdy nie wzbudzał zachwytu użytkowników, ale niestety czasami jego wyraźne problemy i brak akcji ze strony firmy spowodował, że Honda została oskarżona w federalnym pozwie zbiorowym oskarżającym producenta o świadomą sprzedaż minivanów Odyssey 2018-19 i SUV Pilot 2019 z wadliwymi systemami informacyjno-rozrywkowymi i firma odmawia naprawienia problemu. Według pozwu, złożonego 22 marca, dotknięci tym problemem właściciele stwierdzili, że ​​system informacyjno-rozrywkowy ich pojazdów często zawieszał się lub wyłączał swoje funkcje, w tym system nawigacji, radio i kamerę wsteczną.

Oto link do tego pozwu.


Problemy z pompą paliwa Dotyczy Hond Accord V6 i Acury MDX oraz TLX od 2015 roku.


System hamulcowy W samochodach Acura MDX, Honda HR-V i Honda Odyssey z lat 2016 do 2019 należy odpowietrzyć system hamulcowy aby usunąć znajdujące się tam pęcherzyki powietrza.


Otwierające się drzwi

W Hondach Odyssey z lat 2018 do 2019 zamek w drzwiach przesuwanych może się zaciąć, co w konsekwencji może prowadzić do otworzenia się tych drzwi w czasie jazdy! Detergenty przy myciu samochodu

2017-19 Hondy Ridgelines mogą mieć potencjalny problem z pożarem z powodu detergentów używanych do mycia samochodów zawierających kwas siarkowy, które mogą przenikać do portu zasilania pompy paliwa...

112 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz