Co to jest Toyota z sercem BMW? - Supra!

Co sprawia, że ​​Toyota Supra jest... Toyotą Supra? Chyba własnie typ silnika! a nie to kto go robi. Jest to główny powód, dla którego największy japoński producent samochodów zdecydował się na umieszczenie niemieckiej jednostki napędowej z BMW zamiast własnego w najnowszym wcieleniu legendarnego samochodu sportowego z Japonii. Piąta generacja Supry, która zadebiutuje w przyszłym miesiącu na wystawie w Detroit, otrzyma ponownie rzędowy, sześciocylindrowy silnik, ponieważ tożsamość tego modelu właśnie od tego zależy. Każde poprzednie pokolenie Supry miało rzędową szóstkę. Klienci nie oczekują niczego innego a Toyota miał problem bo już takiego silnika nie robi! Toyota więc postanowiła użyć tego samego 3,0-litrowego sześciocylindrowego silnika z turbosprężarką, który napędza roadster BMW Z4. Generuje on ponad 300 KM i to powinno wystarczyć.

Silnik jest nowo opracowany dla BMW serii 3, Z4 i Supra, wykorzysta kilka nowych technologii w celu poprawy mocy i emisji tak aby być w zgodzie z surowymi przepisami europejskimi Euro 6. Samochody te dzielić się będą również automatyczną 8-biegową skrzynią biegów, podwoziem, płytą podłogową i wieloma elementami mechanicznymi Z4.

Te dwa samochody zostały opracowane wspólnie przez niemiecko-japoński duet w ramach umowy z 2012 roku. Toyota również dostroiła silnik, skrzynię biegów i podwozie do własnych upodobań. Ta praca przypadła głównemu kierowcy testowemu, Herwigowi Daenensowi. Belgijski kierowca jest wychowankiem słynnego kierowcy testowego Hiromu Naruse, guru Toyoty, który nauczył CEO tej firmy - Akio Toyodę, jak się ścigać i wyznaczać standardy dla samochodów sportowych firmy, pomagając w tworzeniu super sportowego samochodu Lexusa LFA.

Toyoda również miał głos w tuningu. Testował samochód wielokrotnie podczas prac rozwojowych, już trzy lata temu w Niemczech, oferując własny wkład w takie tematy, jak np. hamowanie. Fani Supry mogą rzucić na niego okiem przed występem w Detroit. Dział Toyota Gazoo Racing pokaże GR Supra Super GT Concept w Tokyo Auto Salon, który odbędzie się od 11 do 13 stycznia. Żartobliwy zwiastun tego samochodu pokazuje zaciemnioną Suprę z dużym spoilerem wyścigowym na tylnej klapie. Supra jest pierwszym oryginalnym produktem opracowanym przez Gazoo Racing Co., który został dołączony w zeszłym roku jako wewnętrzna subcompany w reorganizacji w celu usprawnienia operacji.

Pomimo sportowej ambicji Toyoty, dwie sportowe oferty marki nadal opierają się na silnikach, które nie są nawet produkowane przez Toyotę. Supra pochodzi z BMW. Druga, Toyota 86, dostaje swoją czterocylindrowy, horyzontalny silnik typu boxer od partnera Subaru, który również montuje samochód. Ale Toyota może nie będzie musiała zbyt długo pożyczać od innych. Tada, główny inżynier w Gazoo Racing, powiedział, że oddział ten rozwija obecnie kilka własnych silników do produkcji w samochodach seryjnych. Tada odmówił podania dalszych szczegółów, np. czy silniki te to całkowicie nowe silniki, czy po prostu nowe wersje istniejących. Ale zasugerował, że elektryfikacja może pokrzyżować te plany.

Przywrócona do życia Supra ma niski środek ciężkości, szeroki rozstaw kół i krótki rozstaw osi, co zapewnia doskonałe prowadzenie. Ma również 50-50 przód i tył stosunek wagi do i sztywność nadwozia z włókna węglowego jak w Lexusie LFA.

Samochód jest oznaczony kodem A90, po poprzednich A50-A80. "Tak mały, jak to możliwe" Wśród innych szczegółów wydanych przez Toyotę, Supra otrzyma cztery adaptacyjne amortyzatory jako wyposażenie standardowe. System automatycznie obniża samochód o 7 milimetrów (1/4 cala) w razie potrzeby, aby zapewnić lepsze prowadzenie i przyczepność na zakrętach. Będzie miał też aktywowany elektronicznie mechanizm różnicowy. Układ przesyła moc do tego z tylnych kół, który zapewnia lepszą trakcję.

Na koniec, Supra będzie jeździła na twardszych łożyskach kół, aby zwiększyć sztywność z hamulcami tarczowymi o dużej średnicy i solidnymi czterotłokowymi zaciskami Brembo. "Skupiliśmy się na tym, aby ten samochód był jak najmniejszy, dostarczany w małym opakowaniu, a kierowca zawsze wyczuwa każdy jego róg z oponą" - powiedział Tada. "To z kolei decydowało o szerokości auta, co uniemożliwiło nam stworzenie tylnego siedzenia, więc pomimo sprzeciwu ze strony naszego działu sprzedaży stworzyliśmy samochód dwumiejscowy". Toyota wycofała ostatnią Suprę z Ameryki Północnej w 1998 roku, ale samochód pozostał w produkcji na inne rynki do 2002 roku. Od tego czasu Toyota zmaga się z próbami budowy sportowych coupe.

Ostatnia generacja modelu Supra oferowała sześciocylindrową silnik z podwójnym turbo, który dawał osiągi prawie supersamochodu - od 0 do 60 mil/godz poniżej 5 sekund i maksymalną prędkość ponad 150 mil/godz. Samochód ten był także dosyć drogim - sprzedawał się w 1996 roku za ponad 50 000 USD.


21 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz