Consumer Report klasyfikuje firmy produkujące najbardziej niezawodne samochody na rok 2018

Consumer Reports opiera swoje oceny niezawodności nowego pojazdu na podstawie rocznej ankiety wysyłanej do subskrybentów. Magazyn twierdzi, że uzyskał odpowiedzi na ponad 500 000 pojazdów w swoim najnowszym badaniu, obejmującym okres od 2000 do 2018 roku i obejmujący 300 modeli. Organizacja non-profit następnie przypisuje przewidywany wynik niezawodności nowego pojazdu dla różnych modeli.

Marka Ford spadła o trzy miejsca od zeszłego roku i wylądowała na pozycji nr 18 na liście, najwyraźniej przez Mustanga i Explorer, które uzyskały ocenę "gorszą od średniej". Kończący iedługo swoje życie Taurus otrzymał wysoką "znacznie lepszą niż przeciętną" ocenę. Buick miał przyzwoite wyniki w ankiecie z 2017 r., Ale spadł o 11 miejsc w najnowszym raporcie, by wylądować pod numerem 19. Przeprojektowany duży crossover w Enclave został uznany za "znacznie gorszy niż przeciętnie", a jego nowa, dziewięciobiegowa automatyczna skrzynia biegów została określona jako powodująca właścicielom wiele problemów. Cadillac skończył z nr 28, drugi rok z rzędu jako najgorzej radząca sobie marka GM. Według Consumer Reports jedynym modelem Cadillaca, który ma "lepszą niż przeciętną" niezawodność, był XTS. Fiat Chrysler Automobiles nadal obraca się w dolnej części rankingu, ale z kilkoma jasnymi plamami. Dodge poprawił swoją trzy pozycje do numeru 21. Jeep wylądował na nr 22 a Chrysler spadł siedem miejsc do nr 24; a Ram pod numerem 26. Jednak nie wszyscy producenci z Detroit nie byli przegranymi. Na liście pojazdów, które poleciłby "Consumer Reports" jest kilka modeli krajowych: Cadillac XTS, Chevrolet Cruze, Chevrolet Suburban, Chrysler 300, Dodge Charger i Lincoln Continental. Jednocześnie Consumer Reports zapowiedział, że nie poleca już Chryslera Pacifica, Forda Fusion lub Lincolna MKZ. Tesla spadła o sześć punktów na nr 27 (gdzie jest Elon Musk?!), a Model S uzyskał ocenę "poniżej przeciętnej", częściowo dzięki zgłoszonym problemom z zawieszeniem i problemami z klamkami do drzwi. Model X został ponownie nazwany "znacznie gorszy od przeciętnego", a jego "skrzydlate" drzwi stały się źródłem wielu problemów dla niektórych właścicieli. Model 3 otrzymał ocenę "średnią".

Tymczasem Lexus i Toyota znowu królują w prognozach niezawodności nowych pojazdu i to po raz szósty z rzędu. Mazda skoczyła o dziewięć miejsc, aby ukończyć na trzeciej pozycji - co czyni ją najbardziej poprawioną marką w tym roku - podczas gdy Subaru, Kia, Infiniti, Audi, BMW, Mini i Hyundai zajęły miejsce w pierwszej dziesiątce.

Walka o krajowe marki wiąże się z nowymi produktami, w dużej mierze niesprawdzonymi technologiami, Jake Fisher, dyrektor ds. Testów samochodowych Consumer Reports, powiedział na środowym wydarzeniu Automotive Press Association w Detroit. Często, gdy pojawiają się nowe modele, tak samo jest w przypadku kilku ulepszeń, które nie zostały dopracowane. "Im bardziej autorzy wprowadzają te niespodzianki i cuda, całe to podniecenie, tym większe szanse na zawodność," powiedział. Na przykład model Tesla umieściła zawieszenie pneumatyczne i napęd na wszystkie koła w modelu 2017 S, a wynikające z tego problemy zgłoszone przez właścicieli spowodowały, że raporty konsumenckie przestały już polecać ten elektryczny sedan. Consumer Report podkreślił również, że tendencja do napędzania samochodów mniejszymi silnikami z turbosprężarką, aby zapewnić oszczędność paliwa - daje mieszane wyniki. Lexus ma najbardziej niezawodny układ napędowy, a następnie Honda i Porsche, podczas gdy Hyundai i Mini mają najbardziej problematyczne, powiedział Consumer Reports.

Producenci samochodów dodają coraz więcej silników turbo i coraz częściej łączą je ze skomplikowanymi skrzyniami biegów, które mają po osiem, dziewięć i dziesięć biegów. Niektóre marki krajowe spóźniły się na tę imprezę" - powiedział Fisher. Gdy ich krzywa uczenia postępuje i jest coraz więcej doświadczenia w odniesieniu do tych układów napędowych to powinni oni zacząć wspinać się w górę rankingu.

Cadillac "jest anomalią dla tej narracji", ponieważ wciąż ma kilka starszych produktów, powiedział Fisher.

Jeśli chodzi o niektóre niemieckie marki, mimo że w dużej mierze oferują one najnowszą technologię turbodoładowania, transmisji i technologii informacyjno-rozrywkowej, Audi, BMW i Mini były w stanie trafić w dziesiątkę "." Częściowo powodem jest ich historia "- powiedział Fisher, zauważając, że BMW wprowadziło na rynek swój system iDrive w 2001 roku i był to "koszmar związany z niezawodnością" w tamtym czasie. Te marki mają także większe doświadczenie z silnikami turbodoładowanymi o małej pojemności skokowej, powiedział. Volvo znalazło się na samym dole z powodu nowszych, ulepszonych pojazdów, takich jak XC90, które zdawały się mieć niezapowiedzianą kontrolę nad dodatkowymi usprawnieniami. "Kiedy zmienia się tak wiele rzeczy, wszystko razem, jest to przepis na katastrofę, jeśli chodzi o niezawodność", powiedział. Tymczasem Lexus i Toyota zdołały zdominować rankingi, ponieważ marki te utrzymywały sprawdzone rozwiązania, a poza tym bardzo powoli wprowadzały radykalnie nowe technologie. Te dwie marki wysuwają się jednak do przodu z nowymi rozwiązaniami dotyczącymi bezpieczeństwa, powiedział Fisher, zauważając systemy przeciwkolizyjne i kontrolę stabilności.

A oto ta tabela:


Opracowane na podstawie ©Consumer Report 10/24/2018

84 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz