Coraz większe problemy Subaru...

Subaru trochę niespodziewanie, zwłaszcza po celebrowaniu 50 lecia sprzedaży w USA i ciągłego wzrostu sprzedaży, nagle zanotował poważne straty w ostatnim kwartale. Związane są one z całą serią akcji recall w Japonii i innych problemach wynikających z całej fali wadliwej kontroli jakości swoich pojazdów.

Producent zgłosił stratę operacyjną w wysokości 2,5 miliarda jenów (22 miliony dolarów) w drugim kwartale finansowym zakończonym 30 września. Tak zostało to podane w poniedziałek w raporcie kwartalnym. Dla porównania zysk operacyjny w tym kwartale rok wcześniej wyniósł 92,8 miliarda jenów (816,3 miliona USD). Subaru odnotowało stratę netto w wysokości 1,2 miliarda jenów (10,6 miliona USD) w okresie od lipca do września. Rok wcześniej Subaru odnotowało zysk netto w wysokości 2,7 miliarda jenów (23,8 miliona USD).

Światowe przychody spadły o 2,1 procent do 777,6 miliarda jenów (6,84 miliarda dolarów) w ciągu trzech miesięcy, gdy sprzedaż hurtowa spadła o 6 procent do 244 000 pojazdów. Subaru ostrzegł przed pogorszeniem się koniunktury. Pod koniec października producent samochodów zmniejszył o połowę prognozę zysku operacyjnego w pierwszej połowie roku, powołując się na wyższe koszty związane z jakością i problemami z inspekcją.

Nieszczęścia dotyczące jakości Subaru sięgają października 2017 r., kiedy to firma ujawniła, że ​​niecertyfikowani pracownicy przez dziesięciolecia przeprowadzali testy nowych samochodów na rynek krajowy. Skandal pogłębił się w tym roku, kiedy Subaru przyznał, że inspektorzy w japońskich fabrykach firmy również sfałszowali dane o zużyciu paliwa i emisji w niektórych przypadkach. Problemy te doprowadziły do ​​ostrej nagany ze strony krajowego ministerstwa transportu i konieczności wykonania akcji serwisowej (recall) w około 430 000 pojazdach w Japonii, w tym produkowanego przez Subaru i przez Toyotę sportowego coupe.

W poniedziałek, ogłaszając zarobki, prezes firmy Subaru Tomomi Nakamura powiedział, że wadliwe inspekcje trwały dłużej niż pierwotnie ustalono. Problem w rzeczywistości dotyczył pojazdów montowanych jeszcze w zeszłym miesiącu. W rezultacie, Subaru powiedział, że musimy ponownie wykonać inspekcję w dodatkowych 100 000 pojazdach. Daje to łączną liczbę pojazdów wycofanych z powodu niewłaściwej kontroli do 530 000 sztuk. Wadliwe kontrole nie miały wpływu na modele eksportowane. Ale Subaru zapowiedziało, że musi "zreformować swoją kulturę korporacyjną od podstaw", aby przywrócić utracone zaufanie.

Nakamura powiedział, że powinno to oznaczać koniec problemów z inspekcją. Subaru zarezerwuje specjalną opłatę w wysokości 6,5 miliarda jenów (57,2 miliona dolarów) w bieżącym roku podatkowym na naprawę problemów z inspekcją.

Niestety dodatkowe wydatki związane z jakością są już na horyzoncie. W tym miesiącu Subaru zainicjowało oddzielnie globalną akcję serwisową czyli recall 411 000 pojazdów, aby naprawić problem z jakością sprężyn zaworowych, który może spowodować gwałtowne zgaśnięcie silników.

Akcja ta dotyczy podobno pojazdów wyprodukowanych między styczniem 2012 r. a październikiem 2013 r., W tym sportowego coupe Impreza, Crosstrek i BRZ. Obejmuje to również niektóre pojazdy Toyoty 86. Subaru zapowiedziało, że instalacja nowych sprężyn zaworowych kosztować będzie 55 miliardów jenów (483,8 miliona dolarów).

Subaru stwierdziło, że wymiana sprężyn zaworowych wymagać będzie wyjęcia silnika z samochodów. Naprawa może zająć do 13 godzin na pojazd, donosi gazeta Nikkan Jidosha. Na ostatnie wyniki sprzedaży miały wpływ również wyższe koszta stałe, zwiększone rabaty i spadek sprzedaży, oświadczył wiceprezes korporacyjny Toshiaki Okada ogłaszając dochody. Niekorzystne kursy walut również podcinały zyski.

Subaru jest również pod presją rosnącej konkurencji w głównym segmencie crossovera, ponieważ inne marki również próbują oferować konkurencyjne propozycje.

W Ameryce Północnej, największym i najważniejszym rynku dla Subaru, regionalny zysk operacyjny wzrósł o 4,4 procent do 21,5 miliarda jenów (189,1 milionów dolarów) w kwartale zakończonym 30 września. Wzrost ten nastąpił nawet, gdy wolumen sprzedaży hurtowej w Stanach Zjednoczonych spadł o 4,3 procent do 152 400 pojazdów w okresie lipiec-wrzesień. Sprzedaż detaliczna Subaru w USA faktycznie wzrosła w okresie od lipca do września, a firma nadal notuje wzrost sprzedaży detalicznej (po raz 10ty!) w Stanach Zjednoczonych. Subaru próbuje zdobyć rynek na marginesach swojej działalności wprowadzając na rynek USA wielkoformatowego crossovera Ascent i przeprojektowanym crossoverem Forester piątej generacji.


2019 Subaru Ascent

51 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz