Czy chcesz i potrafisz używać nowych zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy w samochodzie?Zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS - Advance driver-assistance systems) to systemy elektroniczne, które pomagają kierowcy pojazdu podczas jazdy . Zaprojektowane z bezpiecznym interfejsem pomiędzy człowiekiem a maszyną mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa samochodu i bardziej ogólnie, bezpieczeństwa na drodze .

Zdecydowana większość wypadków drogowych ma miejsce z powodu błędu człowieka. Zaawansowane systemy wspomagania kierowcy to systemy opracowane w celu automatyzacji, adaptacji i ulepszenia systemów pojazdu w celu zapewnienia bezpieczeństwa i lepszej jazdy. Udowodniono, że zautomatyzowany system instalowany w najnowszych pojazdach z serii ADAS zmniejsza liczbę ofiar śmiertelnych na drodze, minimalizując błąd ludzki.

Słynna firma JDPower zajmująca się badaniem opinii publicznej na różne aspekty związane z motoryzacją ogłosiła właśnie ciekawe wyniki badań (2019 U.S. Tech Experience Index TXI Study) dotyczących percepcji tych urządzeń wśród kierowców.

Jak wynika z tych badań niektóre sygnały dotyczące zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS) są tak denerwujące lub uciążliwe, że wielu kierowców wyłącza te systemy i może próbować ich unikać przy przyszłych zakupach pojazdów. Jest to poważny problem dla producentów samochodów zainteresowanych sprzedażą tych lukratywnych technologii i torujących drogę dla bardziej zautomatyzowanych pojazdów w przyszłości.

Jak stwierdził przedstawiciel JDPower "Producenci samochodów wydają dużo pieniędzy na rozwój zaawansowanych technologii, ale ciągłe alarmy dezorientują i frustrują kierowców. Technologia nie może być uciążliwym rodzicem; nikt nie chce być ciągle informowany, że nie prowadzi samochodu prawidłowo. ”

Najlepszym tego przykładem są systemy utrzymywania pasa ruchu i centrowania. Średnio 23% klientów korzystających z tych systemów skarży się, że alarmy są denerwujące lub dokuczliwe. Zakres ten waha się od zaledwie 8% dla jednej z marek krajowych do ponad 30% dla kilku marek importowych. W przypadku tych właścicieli 61% czasami wyłącza system, w porównaniu z zaledwie 21% tych, którzy nie uważają tych ostrzeżeń za denerwujące lub kłopotliwe.

Właściciele, którzy chcą tej funkcji w swoim następnym pojeździe, wahają się od 63% dla tych, którzy uważają alarmy za denerwujące lub uciążliwe do 91% dla tych, którzy tego nie robią.

Niektórym markom udaje się sprawić, aby ich technologia bezpieczeństwa była skuteczna, ale nie narzucając się. Niektóre są dobre pod jednym względem, ale słabsze pod innym, a niektóre mają problemy z obiema. To dlatego jedna marka ma 90% swoich klientów, którzy chcą utrzymywać pas / skoncentrować się na swoim następnym pojeździe, podczas gdy inna marka ma tylko 59% swoich klientów, którzy mówią to samo. ”


Które modele samochodów mają najlepiej opracowane systemy ADAS?

Ogólna satysfakcja z technologii nowych pojazdów jest bardzo różna w poszczególnych pojazdach objętych badaniem. Najskuteczniejszym pojazdem w badaniu jest Kia Stinger, zdobywając 834 punkty (w skali 1000 punktów). Ogólna średnia wynosi 781, przy czym model o najniższej punktacji osiągnął zaledwie 709.

A oto wyniki:

  • Najmniejsze samochody Hyundai Kona, Toyota C-HR, Hyundai Accent

  • Kompaktowe Kia Forte, Volkswagen Jetta, Hyundai Elantra

  • Kompaktowe luksusowe Kia Stinger, Genesis G70, Cadillac XT4

  • Średniej wielkości Chevrolet Blazer, Chevrolet Traverse, Hyundai Santa Fe

  • Średniej wielkości luksusowe Porsche Cayenne, BMW 5-serii, Audi Q8

  • Duże Ford Expedition, Chevrolet Silverado, Ram 1500

A oto główne kategorie technologii, których zastosowanie było analizowane w tym badaniu uszeregowane wg znaczenia dla użytkowników. Ochrona przed kolizją - 813 punktów

Dublowanie smartfona - 789 punktów

Komfort i wygoda - 787 punktów

Rozrywka i łączność - 782 punktów Pomoc w prowadzeniu pojazdu - 768 punktów Nawigacja - 744 punktów


Inne ciekawostki Apple i Google wygrywają? Ponad połowa (69%) respondentów twierdzi, że ma w samochodzie Apple CarPlay i / lub Android Auto. To zaczyna zagrażać przyszłej sprzedaży fabrycznie zainstalowanych systemów nawigacyjnych producentów samochodów. Już tylko ponad dwie trzecie (68%) właścicieli Apple CarPlay i / lub Android Auto chce fabrycznie zainstalowanej nawigacji w swoim następnym pojeździe, w porównaniu z 72% tych bez Apple CarPlay lub Android Auto. Jest to znacząca w przyszłości utrata zysków dla producentów samochodów.

Wbudowane aplikacje niespełniają oczekiwań użytkowników! Wśród 29% właścicieli, którzy zaprzestali korzystania z wbudowanych aplikacji, 46% twierdzi, że „nie potrzebuje ich”, a 18% twierdzi, że „ma inne urządzenie, które lepiej spełniają tę funkcję”. Aplikacje na urządzeniach zewnętrznych są zdecydowanie zagrożeniem konkurencyjnym.

Wysoki poziom zadowolenia napędza rekomendacje i zamiary odkupu:

Zadowolenie właściciela podczas używania różnych urządzeń z systemu ADAS często decyduje o tym, czy zarekomenduje lub samochód tej samej marki ponownie.

Przy satysfakcji ogólnej większej niż 900, 75% użytkowników stwierdziło, że „zdecydowanie” ponownie kupi samochód tej samej marki. Stąd prosty wniosek dla producentów - Zwracajcie na to uwagę!

40 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz