Elon Musk prezentuje swój pierwszy tunelCEO Tesli, Elon Musk, wystąpił publicznie późno we wtorek, aby odsłonić pierwszy tunel ukończony przez podziemne przedsiębiorstwo tranzytowe, które dwa lata temu uruchomił jako ambitne rozwiązanie problemu niekończących się korków ulicznych w Los Angeles.

Niestety, wbrew własnym tweetom sprzed kilku miesięcy, darmowe przejażdżki nie były częścią wielkiego otwarcia. W 30-minutowej prezentacji przeprowadzonej przez webcast na żywo, Musk reklamował nowo ukończony odcinek tunelu o długości 1,14 mili (1,83 km) jako przełom w niedrogiej, szybkiej technologii kopania, której pionierem była jego rodząca się firma nazwana The Boring Company. "Jest to niezwykle głębokie" - powiedział Musk reporterom i powiedział, że jego pierwsza przejażdżka w tunelu była "epicka". Musk ogłosił, że tunel, jako dowód słuszności koncepu jest pierwszym krokiem do stworzenia szybkiej podziemnej sieci zdolnej do poruszania pojazdów i pieszych pod "niszczącym duszę (określenie Muska)" ruchem ulicznym w drugim co do wielkości mieście Ameryki z prędkością do 150 mil na godzinę . Ale taki system ma długą drogę. Nowy tunel został wykopany wzdłuż ścieżki biegnącej nie przez Los Angeles, ale pod maleńką sąsiednią gminą Hawthorne, gdzie znajduje się Musk'a "Boring Company" i jego firma rakietowa "SpaceX".

Musk zainteresował się publicznym transportem po tym, jak złożył skargę na Twitterze w grudniu 2016 r., Że ruch L.A. "doprowadza mnie do szału", obiecując "zbudować wiercącą maszynę i po prostu zacząć kopać". Musk stwierdził, że wydał 40 milionów dolarów z własnych pieniędzy na Boring Co., ale dodał, że spodziewa się, że przedsięwzięcie w końcu się opłaci, oświadczył Bloombergowi.

W maju firma przedstawiła światu podgląd tunelu Hawthorne, przesyłając szybkie wideo z jego wnętrza zrobione kamerą poruszającą się wzdłuż cylindrycznego korytarza o średnicy około 3,0 m. "To nie jest jakiś ogrodzony murem ogród", powiedział Musk, dodając, że pojazdy muszą być elektryczne, aby uniknąć szkodliwych gazów wypełniających tunele, i autonomiczne, więc układy hamulcowe mogą szybko zadziałać w razie potrzeby. Zmodyfikowane koła utrzymują samochody na torze, nawet jeśli kierowca traci kontrolę, nie pozwalając im uderzać w boki. We wtorek Musk umieścił łączną cenę za ukończony segment na około 10 milionów USD, w tym koszty wykopów, infrastruktury wewnętrznej, oświetlenia, wentylacji, systemów bezpieczeństwa, łączności i toru. Dla porównania, powiedział, że wykopanie mili tunelu za pomocą "tradycyjnych" metod inżynierskich kosztuje do 1 miliarda dolarów i trwa od trzech do sześciu miesięcy.

Musk chwalił się kilkoma innowacyjnymi rozwiązaniami, w tym wytaczarko-wiertarkami o większej mocy, kopaniem wąskich tuneli, przyspieszaniem usuwania brudu, jednoczesnym wykopywaniem i wzmacnianiem. Przypomniał także swoje ulubione porównanie ze ślimakiem, stwór, o którym mówi, porusza się 14 razy szybciej niż prędkość typowej maszyny wiertniczej. "Aspiracyjnie powinniśmy być nieco szybsi niż ślimak" - powiedział. Musk nie powiedział, ile czasu zajęło mu wywiercenie nowego tunelu, który jest krótszym niż 2 mile pierwotnie zażądane dla projektu. Ale pokazał nagrane materiały wideo nowo wybudowanej windy zaprojektowanej do przewożenia pasażerów od poziomu ulicy i do podziemnego wejścia do tunelu. Film zawiera zmodyfikowany crossover Tesli Model X w windzie. Po pełnym uruchomieniu system "pętli", jak to przewiduje Musk, będzie składał się z platform transportu pasażerskiego i samochodowego zwanych "skate" czyli "łyżworolki", które mogą przesuwać się przez tunele z napędem elektrycznym.

Musk przybył na wtorkowy wieczór w samochodzie Tesli, wynurzając się z samochodu na jednym końcu tunelu - skąpanym w zielonych i niebieskich lampach wewnętrznych i dopingowany przez mały, entuzjastyczny tłum zebrany dla prezentacji.

Firma zawiadomiła drogą internetową, że ​​trasy w tunelach są "tylko na zaproszenie", powołując się na "niewiarygodnie wysoki popyt".

Jeśli się powiedzie, tunel Hawthorne jest przewidziany jako łączący się z siecią innych tuneli, które dopiero zostaną zbudowane. W zeszłym miesiącu Boring Co. wycofał się z planów dotyczących 2,7-kilometrowego segmentu w dzielnicy West Los Angeles, rozstrzygając spory sądowe wniesione przez grupy społeczne przeciwne temu projektowi.

Firma Musk'a powiedziała, że ​​posuwa się naprzód z proponowanym tunelem w całym mieście, by połączyć stadion Dodger, będący domem drużyny baseballowej Major League Baseball, z istniejącą linią metra.

Przypominam, że w czerwcu Boring został wybrany przez Chicago, aby zbudować podziemny system tranzytowy o długości 17 mil, łączący centrum miasta z lotniskiem O'Hare. Firma zaproponowała również pętlę East Coast Loop, która będzie łączyć Waszyngton z przedmieściami stanu Maryland.76 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz