Fiat-Chrysler-Peugeot Razem!

Aktualizacja: 21 gru 2019


Fiat Chrysler Automobiles i francuski Peugeot są coraz bliżej stworzenia czwartego co do wielkości producenta samochodów na świecie po podpisaniu w środę „wiążącej umowy o połączeniu”.

Firmy wydały wspólne oświadczenie na początku dnia, że ​​ich planowane połączenie 50/50 potrwa od 12 do 15 miesięcy.

Umowa podkreśla ewolucję globalnego przemysłu motoryzacyjnego i może zmusić innych konkurentów do rozważenia konsolidacji w celu sprostania drogim wyzwaniom związanym z elektryfikacją i samodzielnym rozwojem. Dzięki tej transakcji Jeep, Ram, Chrysler, Dodge, Fiat, Alfa Romeo i Maserati wraz z Peugeot, Citroen, Opel i Vauxhall znajdą się pod jednym parasolem.

Carlos Tavares, dyrektor generalny i prezes zarządu PSA Groupe, producenta Peuget, w komunikacie informował o korzyściach z połączenia. Tavares zostałby dyrektorem generalnym nowej firmy, która nie ma jeszcze nazwy.

W komunikacie po spotkaniu podkreślono „doskonałą relację roboczą między dwoma zespołami zarządzającymi, które dzielą udane osiągnięcia w zakresie zmian, tworzenia wartości i udanych kombinacji (producentów samochodów)”.

Te osiągnięcia obejmują udany zakup PSA Groupe i przekształcenie byłych europejskich marek General Motors Opel i Vauxhall oraz połączenie Fiata i Chryslera w silną rentowną firmę dziesięć lat po tym, jak producent z Detroit wyszedł z bankructwa.

Prezes FCA John Elkann będzie prezesem nowej spółki, kierując 11-osobowym zarządem. Firma będzie notowana na giełdach w Paryżu, Mediolanie i Nowym Jorku. Obecna umowa jest opisana jako wiążąca, chociaż nie jest jasne, co by się stało, gdyby umowa nie została zamknięta.

Połączona spółka powinna osiągnąć roczną sprzedaż pojazdów w wysokości 8,7 miliona, przychody w wysokości 189,54 miliarda USD (170 miliardów euro), 12,26 miliarda USD (11 miliardów euro) w postaci powtarzającego się zysku operacyjnego i marży zysku operacyjnego na poziomie 6,6% w oparciu o wyniki z 2018 roku.

FCA i PSA Groupe promowały umowę jako przedsięwzięcie oszczędzające koszty, a komunikat informował, że prognozowane roczne oszczędności w wysokości 4,1 mld USD (3,7 mld EUR) zostaną w dużej mierze osiągnięte dzięki oszczędnościom na platformach samochodowych i skali zakupów, a także w obszarach takich jak marketing, logistyka i technologie informacyjne. Osiągnięcie tych oszczędności przewidywane jest jednorazowo w wysokości 3,1 mld USD (2,8 mld EUR).


Firmy twierdzą, że te oszczędności nie będą oznaczały zamykania zakładów. FCA produkuje i sprzedaje wiele swoich najbardziej dochodowych pojazdów w Ameryce Północnej, a ekspansja firmy w Detroit w celu budowy większej liczby SUV-ów ma stworzyć prawie 5000 miejsc pracy. Eksperci stwierdzili, że jakikolwiek wpływ na zatrudnienie w regionie po fuzji nie jest prawdopodobny w perspektywie krótkoterminowej, ale presja na utrzymanie miejsc pracy w Europie i ewolucję produkcji pojazdów, która ostatecznie może wymagać mniejszej liczby pracowników, może być wyzwaniem.

Cindy Estrada, wiceprezes UAW, która prowadziła ostatnie negocjacje kontraktowe z FCA dla związku, przedstawiła względnie optymistyczne oświadczenie.

„W branży motoryzacyjnej jest dziś wiele wyzwań i mamy nadzieję, że przyniesie to możliwości rozwoju, które przyniosą korzyści członkom UAW i naszym społecznościom” - powiedział Estrada, dyrektor Departamentu FCA UAW. „Wiemy, że produkcja FCA w Ameryce Północnej jest bardzo opłacalna i obecnie nakładanie się produktów jest minimalne. Z niecierpliwością czekamy na dalsze szczegóły w przyszłości i współpracujemy, aby FCA odniosła sukces i zapewniła bezpieczeństwo pracy naszym członkom. ”

Proponowane połączenie zostało po raz pierwszy ogłoszone w październiku.

We wtorek Reuters poinformował, że chińska grupa Dongfeng Motor Group zobaczy, która ma udziały w wysokości 12,5% w Peugeot, formalnie zwanym PSA Groupe, w nowym podmiocie zmniejszy swoje udziały do 4,5% „w ruchu, który mógłby ułatwić zatwierdzenie przez organy regulacyjne”.

Rodzina Peugeot będzie miała również ograniczoną zdolność do zwiększania swojego udziału w firmie.

Akcjonariusze PSA Groupe otrzymają 1,742 akcji nowej spółki na każdą ze swoich akcji w porównaniu do jednej akcji na każdego akcjonariusza FCA. 

Przed zakończeniem fuzji FCA wypłaci specjalną dywidendę w wysokości 6,1 mld USD (5,5 mld EUR) swoim akcjonariuszom; PSA ma dystrybuować swój 46% udziałów we francuskim dostawcy samochodowym Faurecia. FCA ma również sprzedać swoją jednostkę robotyki Comau po połączeniu, zgodnie z komunikatem.

Firmy planują również dywidendę zwykłą w wysokości 1,2 mld USD (1,1 mld EUR) w 2020 r. związaną z rokiem obrotowym 2019. 


Połączenie dwóch legendarnych w samochodowym świecie europejskich dynastii


Klany miliarderów, takie jak Ford, Porsche cz Peugeot, gromadzą się razem. Pocierają ramiona na zapleczach pokazów motoryzacyjnych, mieszają się podczas wydarzeń towarzyskich i dzielą obawy dotyczące losów przemysłu motoryzacyjnego. Ale rzadko łączą swoje fortuny, przynajmniej do tej pory.

Połączenie Grupy PSA i Fiat Chrysler Automobiles to coś więcej niż zwykła umowa dwóch firm motoryzacyjnych. Porozumienie to skupia wiodące francuskie i włoskie imperia przemysłowe. Gotowość klanów Peugeot i Agnelli do połączenia sił odzwierciedla zakres zasadniczych zmian, które ogarnęły branżę, gdy przełomowa technologia powoduje, że dynastyczne rodziny tracą przywiązanie do tradycji. Więzy osobiste pomogły ułatwić połączenie PSA i FCA. W maju prezes FCA John Elkann, 43-letni szef rodziny Agnelli i przyszły przewodniczący połączonej grupy, przygotowywał się do ogłoszenia zupełnie innej umowy - wstępnej umowy na połączenie z najsilniejszym rywalem PSA, Renault. Ale zanim to zrobił, włoski spadkobierca odwiedził Roberta Peugeota na kolacji w jego mieszkaniu w zamożnej 16. dzielnicy Paryża. Oboje często jedli razem, ale tym razem było inaczej. Elkann miał tam skutecznie pogrzebać perspektywę współpracy Agnellis i Peugeotów. Chociaż wiadomość była poważna, gest Elkanna był oznaką szacunku dla związku rodzinnego sięgającego początków ery motoryzacyjnej.

Głębokość tych więzi wkrótce okaże się cenna, gdy umowa Fiata Chryslera z Renault nagle się zawali. To ponownie otworzyło drzwi do kombinacji, która była dyskutowana mniej lub więcej poważnie od lat. Fiat i PSA „pomogły zdefiniować naszą branżę od samego początku ponad sto lat temu”, napisał Elkann w liście do pracowników po środowym ogłoszeniu decyzji o połączeniu. „Teraz łączymy siły, aby napisać nowy, jeszcze bardziej ambitny rozdział w historii samochodu”. Umowa daje obu dynastiom większe szanse na przeżycie. Po części z powodu ciężaru tradycji Peugeot i Fiat zmagali się z podobnymi problemami w erze nowoczesnej motoryzacji. Oba zbyt długo koncentrowały się na zatłoczonym europejskim rynku motoryzacyjnym, a zwłaszcza na samochodach kompaktowych o niskiej marży, odpowiednich do wąskich ulic we Włoszech i Francji. Obie firmy rozwijały się powoli w Chinach i zasadniczo nie były obecne w USA, zanim FCA dołączyła do Chryslera po bankructwie w 2009 roku. Podczas gdy rodziny są blisko, FCA i PSA są intensywnymi rywalami od ponad wieku. W 1893 roku, sześć lat przed Giovanni Agnellim, jednym z założycieli Fiata SpA, pierwszym samochodem poruszającym się we Włoszech był Peugeot, typ 3 sprzedany przemysłowcowi w tym północnym mieście.

Szum o tym wydarzeniu dotarł do Agnelliego, zamożnego kawalerzysty z rodziny, która zainteresowała się samochodami. Przyłączył się do starań w Turynie, które stały się Fiatem, i zaczął sprzedawać swój pierwszy samochód, Fiat o mocy.... 3.5 KM, w 1899 roku.

Około 120 lat później obie rodziny podniosą ręce z kierownicy pod jednym względem: nie oczekuje się, że obie będą miały pakiet kontrolny w połączonym podmiocie. Rodzinna spółka holdingowa Agnelli, Exor NV, będzie miała 14 procent udziałów, a Peugeots będzie właścicielem 6 procent.

Podobno bardzo zdolny Carlos Tavares będzie kierował połączoną firmą.
16 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz