Fiat Chrysler zapowiada wielką akcję serwisową (Recall) związaną z systemem emisji spalin


Fiat Chrysler Automobiles zapowiada wielką akcję serwisową (recall) 965 000 samochodów z napęde benzynowym w USA i Kanadzie. Samochody te nie spełniają norm emisji i będzie trzeba wymienić w nich katalizatory. Akcja ta została spowodowana badaniami emisji spalin w trakcie eksploatacji, które zostały przeprowadzone przez EPA oraz testami w czasie użytkowania przez FCA. Jest to zgodne z wymogami przepisów amerykańskich, podała agencja EPA, która oświadczyła też, że ​​będzie nadal badać inne pojazdy Fiata Chryslera, które są potencjalnie niezgodne i mogą stać się przedmiotem przyszłych akcji.

Akcja ta, która dopiero zostanie ogłoszona obejmie prawie 863 000 amerykańskich pojazdów i 103 000 kanadyjskich pojazdów, zapowiedział Fiat Chrysler. Będą to 2011-2016 Dodge Journeys, 2011-2014 Chrysler 200s i Dodge Avengers, 2011-2012 Dodge Calibers i 2011-2016 Jeep Compass / Patriots. Fiat Chrysler oświadczył, że "nie ma to żadnych konsekwencji jeślichodzi o bezpieczeństwo. Nie ma też żadnych związanych z tym kar”. Producent stwierdził, że testowanie pojazdów w czasie ich eksploatacji wykazało pogorszenie wydajności katalizatorów.

Firma odmówiła oszacowania kosztu akcji, mówiąc tylko, że rozliczyła koszty w czwartym kwartale 2018 roku. „Kwestia ta została odkryta przez FCA podczas rutynowych testów emisji w trakcie eksploatacji i zgłoszona do agencji”, podała firma. Zaczęliśmy więc kontaktować się z zainteresowanymi klientami w zeszłym miesiącu, aby doradzić im niezbędne naprawy, które będą świadczone bezpłatnie”.

Jest to akcja dobrowolna. Administrator EPA Andrew Wheeler powiedział, że agencja z zadowoleniem przyjęła jej dobrowolne przeprowadzanie przez producenta.

Właściciele mogą nadal prowadzić swoje pojazdy stwierdziła agencja rządowa. EPA, czyli Agencja Ochrony Środowiska stwierdziła, że ​​wycofanie zostanie przeprowadzone w tym roku etapami ze względu na dużą liczbę objętych nią pojazdów i konieczność zabezpieczenia wystarczających dostaw katalizatorów.

Kalifornijska agencja CARB stwierdziła, że ​​50 000 kalifornijskich pojazdów musi zostać naprawionych lub kierowcy „nie będą mogli zarejestrować swoich pojazdów”.

Stan Kalifornia i FCA poinformowały, że pojazdy emitują zanieczyszczenia tlenkiem azotu (NOx) powyżej limitów regulacyjnych. Kalifornia dodała, że ​​„własne dane i wyniki testów Fiata Chryslera potwierdziły, że katalizatory w tych pojazdach działają nieprawidłowo”. Emisje NOx w Kalifornii są głównym czynnikiem przyczyniającym się do niszczenia warstwy ozonu i zanieczyszczenia drobnymi cząstkami, co jest związane z wizytami w izbie przyjęć, astmą oraz zwiększoną liczbą hospitalizacji z powodu zaostrzonych przewlekłych chorób serca i płuc oraz innymi poważnymi problemami zdrowotnymi. W styczniu FCA zgodziła się na ugodę o wartości około 800 milionów dolarów w celu zadowolenia roszczeń Departamentu Sprawiedliwości USA i stanu Kalifornia, że ​​wykorzystała nielegalne oprogramowanie do uzyskania fałszywych wyników w testach emisji oleju napędowego do silników Diesela i oczekuje na wyniki postępowania karnego. Ostatnie kary była najnowszymi skutkami zintensyfikowanego egzekwowania przez rząd USA przepisów dotyczących emisji spalin po tym, jak Grupa Volkswagen przyznała we wrześniu 2015 r. do celowego fałszowania wyników testów aby uniknąć zgodności z przepisami dotyczącymi emisji.

13 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz