Ford i Volkswagen nawiązują współpracę

We wtorek, 15 stycznia, 2019 roku w czasie Salonu Samochodowego w Detroit firmy #Ford i #Volkswagen zorganizowały wspólną konferencję prasową w czasie której zapowiedzieli, że połączą swoje siły jeśli chodzi o samochody dostawcze i pickupy oraz będą poszukiwać wspólnego rozwoju technologii w napędzie elektrycznym i samochodów autonomicznych. Celem tego sojuszu mają być działania mające na celu zaoszczędzenie producentom samochodów miliardów dolarów.

Rozwiązania, które rozpoczynają się od sprzedaży samochodów dostawczych i średniej wielkości pickupów w 2022 roku, nie będą wiązały się z fuzją ani udziałami w kapitale - mówiły firmy. "Nie jest tajemnicą, że nasza branża przechodzi fundamentalne zmiany, wynikające z rozległej elektryfikacji, coraz surowszych regulacji emisji, cyfryzacji, zmiany w kierunku ruchu autonomicznego, a także zmieniających się preferencji klientów" - powiedział Herbert Diess, prezes Volkswagen, dziennikarzom i analitykom. "Producenci samochodów na całym świecie intensywnie inwestują, aby dostosować swoje portfele do przyszłych potrzeb i przyspieszyć cykle innowacji" - dodał. "W takim środowisku uzasadnione jest dzielenie się inwestycjami".

Umowa skupiona jest wokół furgonetek i pickupów. Inwestorzy koncentrują się obecnie na potencjale dodatkowych transakcji, które według nich mogą przynieść większe oszczędności. Należą do nich potencjalne transakcje dotyczące rozwoju pojazdów elektrycznych lub autonomicznych, a także łączenia swoich sił na rynkach, w tym w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Europie lub Chinach.

Obaj dyrektorzy generalni nie omówili szczegółowo sojuszu na konkretnych rynkach, w tym w Ameryce Łacińskiej, gdzie Ford traci pieniądze. Nowy sojusz, który będzie rządzony przez wspólny komitet obejmuje dyrektorów generalnych obu firm, podkreśla rosnącą presję na globalnych producentów samochodów, aby zarządzali kosztami rozwoju pojazdów elektrycznych i autonomicznych, a także technologię w celu spełnienia ostrzejszych norm emisji dla milionów pojazdów spalinowych, które będą sprzedawać w nadchodzących latach. "Nie możesz tego zrobić sam" - powiedział na spotkaniu dyrektor generalny Forda, Jim Hackett. Ford przedstawi więcej szczegółów na temat tego, jak sojusz będzie wpływał na regionalne operacje Forda w najbliższych tygodniach, ale nie spodziewa się żadnych redukcji zatrudnienia w swoich zakładach w wyniku sojuszu, zapowiedział.

Nowe partnerstwo z Grupą Volkswagena mogłoby pomóc Ford Motor Co. w walce z europejskim biznesem, ale implikacje w USA nie są jeszcze jasne, a niektórzy analitycy wyrazili obawy, że Ford daje VW więcej, niż otrzymuje w zamian.

  • A oto główne punkty porozumienia: Ford będzie budować średniej wielkości pickupy dla obu firm do sprzedaży w Europie, Ameryce Południowej i Afryce już od 2022 roku.

  • Ford będzie budować duży samochód dostawczy, oparty na Fordzie Transit, tak aby obie firmy mogły sprzedawać go w Europie już w 2022 roku.

  • VW zbuduje mały samochód dostawczy dla obu firm, aby można go było sprzedawać w Europie już w 2022 roku.

  • Firmy będą wspólnie rozwijać badania dotyczące samochodów autonomicznych i elektrycznych. Sojusz będzie rządzony przez wspólny komitet kierowany przez prezesa Forda, Jima Hacketta i prezesa VW Herberta Diessa.

  • Nie wchodzi w grę wymiana udziałów ani innej formy współwłasności.

Źródło: Ford, VW11 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz