Ford inwestuje $500 milionów w Riviana


Ford zdecydował się na inwestycję w wysokości 500 milionów USD w ramach uruchomienia elektrycznych pojazdów z firmy Rivian w ramach umowy, która zaowocuje nowym pojazdem z elektrycznym akumulatorem dla Forda opartym na elastycznej platformie deskorolki jakim jest Rivian. Transakcja, która podlega zatwierdzeniom regulacyjnym, trafia do Riviana, który właśnie otrzymal 700 milionów dolarów inwestycji z firmy Amazon.

Jest to znacząca zmiana po załamaniu się rozmów między Rivian i General Motors w sprawie ewentualnej inwestycji. Rivian istnieje od około dziesięciu lat pod różnymi nazwami, ale swoją epopeję rozpoczął dopiero pół roku temu na L.A. Auto Show, gdzie zaprezentował dwa pierwsze produkty: R1S SUV i R1T - pickup.

Produkcja ma ruszyć w przyszłym roku. Ford nie przedstawił żadnych szczegółów na temat tego, jaki rodzaj pojazdu planuje w oparciu o technologię Rivian lub kiedy to się stanie, ale dyrektor generalny Jim Hackett mówi, że będzie to całkowicie nowe i dodane do zapowiedzianego wcześniej planu 11 miliardów dolarów inwestycji w rozwój pojazdów elektrycznych.

Ford ogłosił już plany zainspirowanego przez Mustanga w pełni elektrycznego crossovera w 2020 r. oraz wersji elektrycznej z najlepiej sprzedającym się modelem F-150.

Zakładając, że transakcja się skończy pomyślnie, Joe Hinrichs, prezes Forda ds. Motoryzacji, dołączy do siedmioosobowego zarządu firmy Rivian. Podczas konferencji prasowej z dziennikarzami i inwestorami - RJ Scaringe, założyciel i szef firmy Rivian, powiedział, że firma zastanawia się nad utworzeniem strategicznych partnerów przez około roku i prowadziła liczne dyskusje z innymi firmami. Powiedział, że blisko współpracował z Hinrichsem przez około sześć miesięcy, aby zawrzeć umowę z Fordem.

Ze swojej strony Ford powiedział, że umowa pomoże przyspieszyć rozwój produktu i zaoszczędzić pieniądze. Rivian zajmie się produkcją elektrycznej platformy typu deskorolka aby zaoszczędzić pieniądze w dawnej fabryce Mitsubishi, którą kupił w Normal, Illinois, gdzie Scaringe twierdzi, ma roczną wydajność 250 000 sztuk. Hackett powiedział, że inwestycja w Rivian nie koliduje z toczącymi się dyskusjami Forda z Volkswagenem na temat partnerstwa w rozwoju pojazdów elektrycznych. „Kontynuując naszą transformację Forda w nowe formy inteligentnych pojazdów i napędu, ta współpraca z Rivian przynosi świeże podejście do obu”, powiedział Hackett w oświadczeniu. „Jednocześnie uważamy, że Rivian może skorzystać z wiedzy i zasobów przemysłowych Forda”.


Przekrój „deskorolki” Riviana, która łączy w sobie wszystkie elementy napędu, akumulator, hamulce i zawieszenie.

A oto kilka zdjęć pickupa Riviana R-1T:


Oraz Rivian R-1S SUV25 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz