Ford może przegrać 4 miliardy dolarów?

W sądzie apelacyjnym w Pasadenie w Kaliforni rozpoczął się proces z powództwa niedochodowej organizacji chroniącej konsumentów "Public Citizen", w którym ich adwokaci żądają odrzucenia wyroku sądu pierwszej instancji, który zasądził $37 milionów odszkodowania dla grupy nabywców samochodów Forda z wadliwą skrzynią biegów. Mowa tutaj o samochodach Ford Fiesta z lat 2012-2016 i Ford Focus z lat 2011-2016 wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów tzw. "dual clutch" czyli z "podwójnym sprzęgłem". Zgodnie z aktami sądowymi, przekładnie z podwójnym sprzęgłem były podatne na „drgania, ślizganie, bicie, szarpanie, wahanie podczas zmiany biegów, przedwczesne zużycie wewnętrzne, opóźnienia w redukcji biegów i w niektórych przypadkach nagłe lub opóźnione przyspieszenie”.

Adwokat "Public Citizen" Michael Kirkpatrick stwierdził przed sądem, że Ford czeka teraz na orzeczenie w sprawie ugody zbiorowej z udziałem 1,5 miliona obecnych i 400 000 byłych właścicieli.

Jeden z powodów wygrał przed sądem ponad 130 000 $. Obecna ugoda zapewnia członkom klasy, czyli klientom znacznie, znacznie mniej. „To było nadzwyczajnie wygodnee dla Forda”, powiedział Kirkpatrick. Wiemy, że Ford rozstrzygał sprawy za 75 000 dolarów od razu, bez procesu, gdy tylko ludzie wnieśli własne procesy sądowe zgodnie z prawem ochrony konsumentów w Kalifornii. Chodzi tutaj o sprawiedliwość. Ford kupuje zwolnienie od odpowiedzialności po bardzo niskiej cenie. Większość członków tej „klasy” nic nie dostanie, a jedynymi zarabiającymi w rzeczywistości będą adwokaci, którzy zarobią miliony

Kwota 4 miliardów dolarów została obliczona na podstawie maksymalnej dozwolonej płatności gotówkowej w wysokości 2,325 USD na konsumenta objętego tym pozwem, bez uwzględniania wypłat za odkupienie. To, co sprawia, że ​​ta sprawa jest potencjalnie kosztowna, to nie wadliwa produkcja, ale fakt, że Ford ukrył problem, stwierdziło wielu prawników, z którymi przeprowadzono wywiady „Chodzi o zwodnicze praktyki”, powiedział Kirkpatrick. „Te problemy nie mogą być naprawione. Ford nadal udziela przedłużonych gwarancji. Dlaczego to nie wystarcza? Te samochody są znane z problemów z transmisją, ponieważ Ford kłamał ”. W takich przypadkach firmy są karane wyższymi karami, dlatego Ford może zaoferować 75 000 USD za samochód o wartości 25 000 USD, powiedział Kirkpatrick. "Detroit Free Press" informuje, że Ford stoi w obliczu około 1200 indywidualnych spraw o domniemane oszustwo konsumenta w Kalifornii, plus pozew zbiorowy złożony w sądzie okręgowym w Wayne County (Michigan) reprezentujący 12 300 nabywców, którzy odmówili dołączenia się do pozwu zbiorowego i starają się, aby Ford przyznał odszkodowanie indywidualnie.

Ford w swoim oświadczeniu nazwał ugodę „uczciwą i odpowiednią”.

Orzeczenie w tej sprawie apelacyjnej jest oczekiwane w grudniu bieżącego roku..

27 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz