Impresje z 2020 Chicago Auto Show

Zanim przejdę do części rzeczywiście samochodowej nie mogę nie wspomnieć o stoisku firmy Subaru, które było zbudowane na tle reklamy National Park Foundation, fundacji która jest sponsorowana przez Subaru. W środku na ogromnym, półokrągłym ekranie wyświetlane były filmy przedstawiające spektakularne wizualnie fragmenty Parków Narodowych. Na ich tle prezentowany był nowy 2020 Subaru Outback, którego historię firma sprytnie włączyła w przedstawianych filmach przyrodniczych. Efekt był na prawdę świetny!

A przy okazji była wyświetlana fajna reklama 2020 Subaru Outback....

A opis już rzeczywiście najciekawszych samochodów muszę zacząć od samochodu, który ciągla zaskakuje swoich fanatyków nowymi rozwiązaniami. Oto najciekawszy, moim zdaniem samochód Chicago Auto Show 2020:

Jeep Gladiator Mojave

Jest to najnowsze wcielenie Jeepa Gladiatora po nazwą Mojave. Jak nazwa (Mojave to słynna pustynia w Kaliforni) wskazuje, Jeep Mojave został przygotowany na tereny pustynne. Do tej pory terenowe Jeepy Wranglery i Gladiatory były budowane na teren wolniejszy, techniczny, gdzie prędkość nie ma znaczenia. Zmieniło się to wraz z wprowadzeniem nowej wersji o nazwie Gladiator Mojave. Zaprojektowany specjalnie dla szybszych terenów pustynnych, 2020 Jeep Gladiator Mojave otrzymał wiele ulepszeń, aby zapewnić płynne zmiany w dowolnej sytuacji.

Pojawiły się nowe amortyzatory Fox Racing z oddzielnymi zbiornikami, które, jak twierdzi firma, zabezpieczą przed przegrzaniem w warunkach terenowych i zapewnią bardziej sportowe prowadzenie na drodze.

Mojave jest też podniesiony z przodu o jeden cal, ma wzmocnione podwozie, 33-calowe opony terenowe i 44.7 cala kąt natarcia - najlepszy ze wszystkich odmian Gladiatora. Jego kąt zejścia 20,9 jest natomiast nieco gorszy niż w przypadku wersji Rubicon.
Moc 3,5-litrowego silnika V-6 pozostaje niezmieniona czyli 285 koni mechanicznych i 260 funtów na stopę (352.5 niutonometrów) momentu obrotowego, przekazując moc na wszystkie cztery koła za pomocą ośmiostopniowej automatycznej lub (na szczęście jest!!) sześciobiegowej skrzyni biegów manualnej.

Przełożenie reduktora terenowego 4,0: 1 zostało zamienione na wyższą jednostkę, t.j. 2,72: 1, dzięki czemu kierowcy mogą rozwijać prędkość do około 50 km/h (w porównaniu do około 30 km/h w wersji Rubicon) przy przełożeniu terenowym reduktora.

Dostępnym jest również tryb Off-Road Plus, który pozwala zablokować tylny mechanizm różnicowy zarówno przy wysokim przełożeniu 2WD, jak i niskim 4WD. Wszystkie te elementy są chronione płytami ześlizgowymi pod spodem i osłonami kołyskowymi po obu stronach.

Wszystkie te ulepszenia są kompromisem: podczas gdy ładowność Mojave odpowiada wartości 1200 funtów dla Rubicon, uciąg został zmniejszony z 7000 do 6000 funtów. Ceny Gladiatora Mojave jeszcze nie podano, choć Jeep twierdzi, że powinien on być wyceniony podobnie jak Rubicon, co oznacza, że ​cena ​powinna się zacząć od około 45 000 $.


Chrysler Pacifica AWD Pinnacle

Pacifica 2021 będzie pierwszym minivanem Chryslera z napędem na wszystkie koła od 2004 roku. Odświeżona Pacifica otrzymuje odświeżoną stylistykę z odnowioną kratką wlotową, a wraz z nią nowe tylne światło LED, które świeci na całej szerokości pojazdu. Najnowsza Pacifica będzie również platformą startową dla najnowszego systemu Informacyjno-rozrywkowego generacji Uconnect piątej generacji Fiata Chryslera Automobiles. Uconnect 5 oferuje pięciokrotnie większą prędkość przetwarzania niż jego poprzednik.

Porsche Taycan


Niech nikt nie ma żadnych wątpliwości - Porsche Taycan jest PIERWSZYM samochodem, który może konkurować z Modelem S Tesli. Można łatwo zapomnieć o tym, jak byli otwarci byli projektanci Modelu S, który został wprowadzony na rynek w 2012 roku.

W tamtym czasach dominującym było podejście do pojazdów elektrycznych jako jednego z najmniejszych i najtańszych samochodów i wyposażenia go w akumulator odpowiedni do (może!) 100 mil zasięgu. Z rzadkimi wyjątkami te wysiłki, aby spełnić wymogi prawne dla pojazdów o zerowej emisji, przypominał dąsanie się chłopców w obliczu nowych, narzucanych im reguł gry.

Uparci i bezmyślni producenci samochodów mieli rację co do jednej rzeczy: zwycięska formuła na pewno nie była drogim samochodem ekonomicznym o żałosnym zasięgu i gigantycznym akumulatorze zajmującym większość przestrzeni ładunkowej!

Tym, czego naprawdę chciał świat, było podejście Elona Muska z Teslą, którego przykładem jest Model S - jego pierwszy samochód zbudowany całkowicie we własnym zakresie. Duży, atrakcyjny i drogi luksusowy samochód z ogromnym zestawem akumulatorów umożliwiającym zasięg wg EPA do 265 mil. Wtedy tylko to już wystarczało, aby być skandalem.

Dzięki Modelowi 3, który jest podobnym do Modelu S tylko o niższej cenie, Tesla jest na granicy sprzedaży swojego milionowego samochodu, mimo że do tej pory wyprodukowała tylko cztery modele, z których żaden nie ma jeszcze drugiej generacji.

Jednak, największym osiągnięciem Tesli jest spowodowanie czegoś co wydawało się do tej pory niemożliwym - spowodowanie zmiany kursu przez każdego innego producenta samochodów!

To właśnie myślenie dało nam Porsche Taycan, który jest wyraźną reakcją na Model S i pierwszym prawdziwym konkurentem tego samochodu. Taycan, uformowany jako czterodrzwiowy coupe o podobnej wielkości, otrzymał wystarczająco duży akumulator do dostarczenia 750 koni mechanicznych z przedniego i tylnego silnika elektrycznego w najdroższym modelu, Taycan zrobił wrażenie od początku. Potem niestety zaczęły się pojawiać złe wieści: po pierwsze, absurdalnie wysoka cena początkowa 186 350 $ dla Turbo S, a wkrótce potem absurdalnie niski zasięg wynoszący wg EPA 192 mile. W rzeczywistości różnica w zasięgu nie jest tak wielka jak by się wydawało a wykonanie i osiągi Taycana są imponujące. Tylko ta cena...


2020 Chevrolet Corvette


Mercedes... Camper Van


CDN...


18 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz