Koniec ery Carlosa Ghosna?

Z ostatniej chwili… (01/24/2019 03:33 AM EST wg Bloomberg)

W czwartek, na posiedzeniu zarządu Carlos Ghosn został oficjalnie zwolniony jako Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny firmy Renault i zastąpiony na stanowisku Prezesa przez Jean-Dominique Senard i Thierry Bollore jako Dyrektor Generalny

Ponowna prośba Ghosna o zwolnienie za kaucją odrzucona!

Carlos #Ghosn ponownie złożył wniosek o zwolnienie za kaucją, nawet mimo tego, że zaproponował noszenie elektronicznego urządzenia śledzącego i był monitorowany przez strażników. Ostatnie odrzucenie prośby Ghosna przez sąd w Tokio to wygrana dla prokuratorów, którzy mogą teraz trzymać Ghosna w areszcie, ponieważ nadal budują swoją sprawę przed ewentualnym procesem, który być może nastąpić nawet za sześć miesięcy. Były przewodniczący Nissana zaproponował również, że odda swoje paszporty i udostępni swoje akcje jako zabezpieczenie. Ghosn został aresztowany 19 listopada i oskarżony o przestępstwa finansowe, które mogą go posadzić za kratkami na dziesięciolecia. Został on oskarżony o zaniżanie swoich dochodów w Nissanie o dziesiątki milionów dolarów i przeniesienie strat osobistych na producenta.

#Nissan twierdzi również, że Ghosn wykorzystał fundusze firmowe na zakup domów od Brazylii po Liban, i zatrudnił swoją siostrę na umowie doradczej. Ghosn temu zaprzecza.

Jego upadek był tak nagły i nieoczekiwany, żę zachwiał sojuszem Nissana i #Renault. #Sojusz ten był zdominowany przez Ghosna jako prezesa obu firm.

Minister finansów Francji Bruno Le Maire i dyrektor generalny Nissana Hiroto #Saikawa szybko zdementowali umieszczony w gazecie Nikkei raport, wg którego strona francuska planowała umieścić obydwóch producentów samochodów w jednym holdingu.

Manipulacja dowodami?

Od początku aresztowania Ghosna prokuratorzy wielokrotnie przedłużali jego aresztowanie i ponownie go aresztując za nowe zarzuty, podczas gdy wnioski obrońców o zwolnienie za kaucją zostały odrzucone. Prawnicy Ghosna, reprezentowani przez Motonari #Otsuru, złożyli nowe wnioski o zwolnienie za kaucją 18 stycznia. Przedostatnia prośba Ghosna o uwolnienie przewidywała, że uda się on do Francji, której jest obywatelem, po czym wróci do Japonii na rozprawę. W swojej ostatniej ofercie Ghosn zobowiązał się zostać w Japonii i podał mieszkanie w Tokio wynajmowane przez rodzinę jako adres, podczas gdy w swoich poprzednich wnioskach podał adres w Paryżu i rezydencję we francuskiej ambasadzie w Tokio. Zaproponował także powstrzymanie się od kontaktu z każdym, kto mógłby być świadkiem przeciwko niemu.

Japoński system prawny spotyka się z coraz większą krytyką za brak jasności i komunikacji na temat tego, jak prokuratorzy zajmują się jego sprawą, a Ghosn przetrzymywany jest w areszcie bez postawienia zarzutów dłużej niż byłoby to dozwolone w Wielkiej Brytanii dla podejrzanego o terroryzm. Podczas gdy sąd w Tokio nie podał powodu odrzucenia we wtorek za kaucją, sędzia podczas przesłuchania w dniu 8 stycznia powiedział, że zatrzymanie Ghosna było spowodowane tym, że przedstawia on ryzyko ucieczki i stwarza niebezpieczeństwo naruszenia dowodów rzeczowych.

“Powód odmowy zwolnienia za kaucją powinien zostać wyjaśniony” – powiedział Nobuo Gohara, prawnik i były prokurator w Japonii, który nie jest związany z tą sprawą. Gohara wyjaśnił, że spodziewał się, że ostatnia prośba o kaucję zakończy się sukcesem, ponieważ warunki oferowane przez Ghosna uczyniły praktycznie niemożliwym aby zniszczył jakiekolwiek dowody. Nawet bardzo ograniczone uwolnienie pozwoliłoby Ghosnowi łatwiej przygotować się do procesu. Zgodnie z tradycją w Japonii, podczas pobytu w areszcie był on intensywnie przesłuchiwany bez obecności jego prawników i nie ma dostępu do dokumentów, które mogłyby pomóc mu w skonstruowaniu obrony. Został on również pozbawiony możliwości widzenia lub komunikacji z rodziną.

Rezygnacja Carlosa Ghosna

Dyrektor generalny Renault Carlos Ghosn zgodził się złożyć rezygnację ze swoich stanowisk, podały raporty, które się ukazały przed spotkaniem zarządu w czwartek, aby przedyskutować, jak zastąpić aresztowanego szefa. Zarząd Renault przygotowuje się do wyznaczenia nowego kierownictwa, negocjując z Ghosnem warunki jego odejścia, osoby zaznajomione ze sprawą donieśli Bloombergowi. Ghosn zgodził się zrezygnować z Renault, tak poinformowały agencję Reutera trzy źródła po tym, jak francuski rząd, największy udziałowiec koncernu, wezwał do zmiany kierownictwa, a prośby o zwolnienie Ghosna za kaucją zostały odrzucone przez japońskie sądy. Francuska gazeta Les Echos również powiedziała, że ​​Ghosn zrezygnuje. Członkowie zarządu Renault i zespół prawników firmy analizują kwestie, w tym umowę o zakazie przyjęcia konkurencyjnej pracy i o świadczenia emerytalne, podał Bloomberg.

Ghosn jest gotów zrezygnować przy odpowiednich warunkach – podało źródło. Rzeczniczka rodziny Ghosna odmówiła komentarza. Renault potwierdził, że posiedzenie nadzwyczajne posiedzenie rady nadzorczej zaplanowano na czwartek, ale rzecznik nie odpowiedział na pytania dotyczące jego agendy ani sprawy zastępstwa Ghosna.

Rada podobno rozważy proponowaną nominację ustępującego prezesa Michelin Jean-Dominique’a Senarda, 65, jako przewodniczącego i promowanie zastępcy Ghosna, Thierry’ego Bollore’a, na stanowisko dyrektora generalnego, podały trzy źródła.

Rezygnacja Ghosna, po jego aresztowaniu 19 listopada i szybkim zwolnieniu z funkcji przewodniczącego Nissana kończy jego dwudziestoletnią karierę na czele partnerstwa, które przekształcił w globalnego giganta motoryzacyjnego, po przejęciu zbankrutowanego Nissana przez Renault w 1999 roku.

Co dalej z sojuszem?

Napięcia po obu stronach sojuszu są bardzo mocne z powodu jego nierównej struktury. Podczas gdy sprzedaż Nissana przerosła sprzedaż Renault i jego zyski to japońska firma ma znacznie mniejszy wpływ na decyzje. Nissan jest właścicielem 15 procent Renault, który z kolei ma 43 procent Nissana. Rząd francuski jest najpotężniejszym akcjonariuszem Renault, z 15-procentowym udziałem i dodatkowymi prawami do głosowania oraz dwoma miejscami w zarządzie.

Mitsubishi Motors zostało dodane do sojuszu w 2016 roku. Delegacja Renault, w tym Martin Vial, dyrektor Renault wyznaczony przez państwo francuskie, odwiedził w ubiegłym tygodniu japońskich urzędników, w tym Saikawę w Tokio. Według osób bliskich delegacji dyskusje koncentrowały się na możliwych sposobach i pomysłach na scaleniu sojuszu Renault-Nissan, a jedną z opcji było stworzenie jednego holdingu dla obu producentów samochodów. Obecni w tym spotkaniu podkreślali, że nie została złożona żadna propozycja, a jest jeszcze za wcześnie, aby omawiać konkretne plany.

Nissan chce utrzymać związek jako partnerstwo i najprawdopodobniej będzie się opierał wszelkiemu dążeniu w kierunku pełnego połączenia, powiedziała inna osoba znająca tę sprawę. Ghosn dążył do ściślejszej integracji przed aresztowaniem, w tym możliwej fuzji, o której donosił Bloomberg w zeszłym roku, ale Nissan nie odniósł się do tych pogłosek. Ewentualny następca Ghosna Jean-Dominique Senard stanie w obliczu natychmiastowego zadania uspokojenia sytuacji z Nissanem, który jak wiadomo w 43.4 procentach jest własnością Renault. Od czasu aresztowania Ghosna, dyrektor Nissana Hiroto Saikawa dążył do osłabienia kontroli Renault i przeciwstawiał się próbom nominowania nowych dyrektorów do japońskiego zarządu motoryzacyjnego.

Nissan jest obecnie właścicielem 15-procentowego udziałów bez prawa głosu we francuskim kapitale i 34% w Mitsubishi Motors, trzecim ważnym partnerze w sojuszu produkcyjnym. Po ustaleniu nowego zarządzania, francuscy urzędnicy chcą wznowić prace nad nową strukturą własnościową, wzmacniającą partnerstwo – które Ghosn miał obowiązek zbadać, kiedy jego umowa Renault została odnowiona w zeszłym roku dzięki rządowemu poparciu.

Nissan jest nieufny wobec takiego ruchu. W wywiadzie udzielonym w zeszłym tygodniu, Saikawa przyznała, że ​​obawy akcjonariuszy są takie, że obecna struktura nienależycie odzwierciedla ich inwestycje, ale dodał, że ​​zmiana “nie jest aktualnym priorytetem”.