Koronawirus uderza w przemysł samochodowy coraz mocniej! Salon w Genewie odwołany!


Organizatorzy Salonu Samochodowego w Genewie poinformowali, że został on odwołany po tym, jak szwajcarski rząd zakazał zgromadzeń ponad 1000 osób. „Z przykrością informujemy, że targi motoryzacyjne w Genewie w 2020 r. zostały odwołane. To siła wyższa” - powiedział w piątek rzecznik miejsca goszczącego Salon - Palexpo. Organizatorzy zapowiedzieli, że Salon nie odbędzie się w późniejszym terminie. „Programu nie można odłożyć. Nie jest to możliwe. Jest zbyt dużym i nie jest to technicznie możliwe” - powiedział rzecznik.

W piątek szwajcarski federalny minister zdrowia Alain Berset ogłosił, że imprezy z udziałem ponad 1000 osób są zakazane ze skutkiem natychmiastowym. „W związku z obecną sytuacją i rozprzestrzenianiem się koronawirusa Rada Federalna sklasyfikowała sytuację w Szwajcarii jako„ wyjątkową ”pod względem ustawy o epidemii” - oświadczył przedstawiciel rządowy po spotkaniu. „Zakazane będą wydarzenia na dużą skalę z udziałem ponad 1000 osób. Zakaz wchodzi w życie natychmiast i będzie obowiązywał co najmniej do 15 marca”.

Wystawa w Genewie miała się rozpocząć we wtorek z dniem medialnym debiutów nowych produktów. Aston Martin Vantage kabriolet, Audi A3 Sportback, BMW i4, Fiat 500 EV, Kia Sorento, Mercedes-Benz klasy E, Porsche 911 Turbo i Volkswagen Golf PHEV to jedne z nowych lub przeprojektowanych modeli, które zostały oficjalnie zgłoszone na Salon. Zaprezentowane miały być również dwa pojazdy koncepcyjne - Hyundai Prophecy i intrygujący coraz bardziej PoleStar Precept. Producenci samochodów i dostawcy zaczęli już wycofywać pracowników z imprezy po tym, jak wirus zaczął się coraz bardziej rozpowszechniać w Europie, a epidemia paraliżuje duże części północnych Włoch, które graniczą ze Szwajcarią. Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Szwajcarii wzrosła w czwartek do dziewięciu, a kanton Basel-City poddał pewną liczbę dzieci na dwutygodniowej kwarantannie po tym, jak jeden z ich opiekunów uzyskał pozytywny wynik na obecność wirusa.

Tymczasem panika na giełdach trwa. Akcje ponownie spadły w piątek, a tzw. "Dow Jones Industrial Average" spadł o dodatkowe 1000 punktów lub prawie 4 procent w odniesieniu do tygodnia. Ponowny spadek zintensyfikował wezwania agencji nadzorującej giełdę "Fed od Federal Reserve Board" do ratowania gospodarki przed nieprzewidzianym szokiem. Nagły wybuch epidemii zakłócił już światowe sieci produkcyjne, ograniczył podróże lotnicze i zapętlił gospodarki w Azji, Europie i na Bliskim Wschodzie.

Eksperci medyczni wzywają Amerykanów do przygotowania się na poważne zakłócenia w ich codziennym życiu. Giełda Wall Street i niektórzy byli członkowie Fed ustalającego stopy procentowe ponawiają prośby o wczesne działanie. „Fed nie może naprawić zepsutych łańcuchów dostaw ani uspokoić obaw dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa. Jednak Fed może zapewnić utrzymanie warunków płynności, aby firmy mogły uzyskać finansowanie w wyniku zakłócenia. Może także wspierać rynki finansowe ”- powiedział Nathan Sheets, główny ekonomista PGIM Fixed Income.

W piątek inwestorzy ocenili ze 100 procentowym prawdopodobieństwem, że Fed obniży stopy procentowe o co najmniej ćwierć punktu procentowego na posiedzeniu w dniu 18 marca. Stanowi to ostrą i nagłą zmianę w stosunku do tygodnia temu, kiedy zaledwie 11 procent spodziewało się działań Fed. Ale tym razem klasyczne narzędzia Fed do walki z kryzysem mogą nie być tak skuteczne. Ekonomiści nazywają takie epizody, jak ta epidemia lub 11 września 2001 r., „szokiem egzogenicznym”, co oznacza nieprzewidywalny rozwój, który powstaje poza gospodarką lub systemem finansowym, ale ma znaczące konsekwencje ekonomiczne.

Fed zwykle działa tylko po ocenie obszernych danych o działalności biznesowej i konsumenckiej, przy użyciu wyrafinowanych modeli komputerowych, które prognozują przyszłość, porównując obecne warunki z tym, co wydarzyło się w przeszłości. Recesje zwykle mają miejsce po tym, jak Fed zaczął podnosić stopy procentowe, aby zapobiec początkowej inflacji lub po znakach ostrzegawczych, takich jak powszechne zwolnienia lub spadające zamówienia na sprzęt. Podobnie, gdy gospodarka stopniowo się pogarsza, urzędnicy w Białym Domu lub na Kapitolu mogą planować zwiększenie wydatków rządowych lub obniżenie podatków.

A oto wybór innych wiadomości związanych z koronawirusem:

  • Hyundai wstrzymuje pracę w koreańskiej fabryce po pozytywnym wyniku testu na koronawirusa.

  • Sprzedaż samochodów w Chinach spadła w styczniu o 19% bardziej niż to prognozowano

  • Rejestracje Tesli w Chinach gwałtownie spadają z powodu koronawirusa, który powstrzymuje kupujących.

  • Producent części zamiennych Denso zatrzymuje produkcję w hiszpańskiej fabryce z powodu niedoborów spowodowanych koronawirusem.

  • Toyota, FCA wydaje ostrzeżenia o wpływie koronawirusa na dalszą produkcję.

  • PSA, Renault przedłużają zamknięcie produkcji i sprzedaż w Chinach.

Więcej informacji na temat koronawirusa? kliknij Tutaj!

40 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz