Które samochody trzymamy najdłużej?


Popularny strona internetowa iSeeCars opublikowała listy samochodów, które są trzymane najdłużej przez ich właścicieli. Jako punkt wyjścia przyjęto okres 15 lat. Poniżej przedstawiam procentowo kilka list samochodów, które po 15 latach dalej są w codziennym użyciu. W każdej tabeli podane jest jaki procent oryginalnych nabywców trzyma ten sam samochód przez minimum 15 lat. Firma zajmująca się motoryzacją przeanalizowała ponad 750 000 samochodów z lat modelowych 1981-2003 sprzedanych w 2018 roku w celu ustalenia, które samochody będą najprawdopodobniej przechowywane przez co najmniej 15 lat. Wśród 15 najlepszych modeli, Toyota posiada 10 miejsc, a następnie Honda zdobywa kilka punktów na liście z trzema samochodami.

Pierwszym samochodem na liście jest Toyota Highlander - średniej wielkości SUV, z 18,5% oryginalnych właścicieli trzymających ten pojazd przez 15 lat lub więcej czyli o dwa i pół razy dłużej niż średnia dla wszystkich pojazdów. Na liście są też trzy inne SUV/crossovery Toyoty, w tym na szóstym Sequoia, jedenastym w rankingu RAV4 i czternaste miejsce w rankingu 4Runner. Charakterystycznym jest też fakt, że na liście jest 10 samochodów z firmy Toyota, 4 Hondy i tylko jeden Subaru...


Lista samochodów najpopularniejszego typu - SUV i Crossoverów: Tylko 12 SUV przekroczyło średnią 7.5% w tej kategorii. Podczas gdy osiem najpopularniejszych pojazdów jest japońskich, pozostałe miejsca podzielone są pomiędzy dwa koreańskie i dwa amerykańskie modele.

Dziewiąte miejsce zajmuje Hyundai Santa Fe i dziesiąte w tym rankingu jest Crossover Kia Sorento. Zarówno Hyundai Santa Fe, jak i Kia Sorento otrzymują wysokie wskaźniki niezawodności i należą do tańszych pojazdów w segmencie klasy średniej SUV.

Na ostatnich dwóch miejscach znalazły się pełnowymiarowe SUVy z General Motors - jedenasty w rankingu GMC Yukon XL i dwunasty Chevroleta Suburban. Obydwa te SUV-y mają konstrukcję nadwozia na ramie, co oznacza, że ​​są zbudowane jak ciężarówki i mają trwałość podobną do ciężarówek.


Następna lista to pickupy, które są trzymane najdłużej.

Pickupy są z reguły trzymane dłużej niż inne samochody stąd ich średnia wynosi 7.7%. Tylko 4 znalazły się na liście powyżej średniej - Toyoty Tundra i Tacoma, Nissan Frontier i Chevrolet Silverado.Kolejna lista to samochody luksusowe. Jak należało się spodziewać już z natury rzeczy samochody luksusowe trzymane są najkrócej. Powód z reguły jest prosty. Użytkownicy tych samochodów wymieniają je raczej częściej niż przeciętna ze względu choćby na większe możliwości finansowe...

Niemieckie pojazdy stanowią większość listy luksusowych samochodów, których właściciele najprawdopodobniej trzymają przez co najmniej 15 lat. Japończycy umieścili trzy, z tego, dosyć niespodziewanie na pierwszym miejscu, czyli najdłużej trzymanym samochodem okazała się należąca do Hondy Acura MDX.

Szósty w rankingu Cadillac CTS sedan uzupełnia listę jako jedyny amerykański model. Najlepiej oceniane Acura MDX i BMW X5 w rankingu siódmym wyróżniają się jako jedyne SUVy na liście.

A oto marki najdłużej trzymanych samochodów

Warto zwrócić uwagę - najmniej się psują? Jak wynika z analizy modelów, japońskie marki produkują najwięcej samochodów, które właściciele użytkowują przez 15 lat lub dłużej. Spośród pięciu marek, które osiągają ponad 7,5 procent średniej dla wszystkich pojazdów i które są użytkowane co najmniej przez 15 lat, cztery są japońskie. Koreańska marka Hyundai plasuje się na czwartym miejscu z 8,9 procent oryginalnych właścicieli, którzy używają samochody tej marki przez co najmniej 15 lat.103 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz