Masz Jeepa lub Ram'a z silnikiem EcoDiesel? Otrzymasz odszkodowanie!

Dotyczy:

104,000 samochodów FCA (Fiat Chrysler Automobile) z silnikami 3.0 V6 #EcoDiesel (wyłącznie) 2014-16 Ram 1500

2014-16 Jeep Grand Cherokee Diesel

Wysokość odszkodowania:

$2,800 dla każdego właściciela

UZUPEŁNIONE 01/10/2019 4:35pm CT.

Amerykański Departament Sprawiedliwości podał, że Fiat Chrysler Automobiles zapłaci około 800 milionów dolarów, aby zakończyć sprawy sądowe ze strony amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, stanu Kalifornia i właścicieli silników wysokoprężnych #EcoDiesel w samochodach #Ram i #Jeep w związku z roszczeniami, że wykorzystywał on nielegalne oprogramowanie, aby ukryć w 104,000 pojazdach z silnikiem Diesla nadmierną emisję szkodliwych spalin.

Ugoda Fiat Chrysler obejmuje łącznie 311 milionów dolarów kar cywilnych dla amerykańskich i kalifornijskich organów regulacyjnych, do 280 milionów dolarów za rozwiązanie roszczeń właścicieli silników wysokoprężnych oraz przedłużone gwarancje o wartości 105 milionów dolarów. Ugoda obejmuje 104.000 samochodów Fiata Chryslera, t.j. 2014-16 Ram 1500 i Jeep Grand Cherokee Diesel, powiedział Departament Sprawiedliwości. Organy regulacyjne stwierdziły, że Fiat Chrysler użył "urządzeń do zafałszowania", aby oszukać testy emisji spalin prowadzone w rzeczywistym świecie.

Fiat Chrysler w swoim oświadczeniu zaprzeczył jakimkolwiek błędom i wcześniej powiedział, że nigdy nie było próby stworzenia oprogramowania do oszukiwania reguł emisji. W październiku firma przeznaczyła 713 milionów euro (815 milionów euro) na pokrycie potencjalnych kosztów związanych ze sprawą.

Niezależnie od tego, niemiecka firma Robert #Bosch GmbH, dostawca urządzeń samochodowych, która wyprodukował części i oprogramowanie do silników Diesla Fiata Chryslera podała, że zapłaci około 131 milionów dolarów, aby zaspokoić roszczenia właścicieli Fiat Chrysler Automobiles USA z silnikami wysokoprężnymi. Dochodzenia te przeprowadzone były przez 47 amerykańskich prokuratorów generalnych w związku z udziałem tej firmy w produkcji silników Diesla. Firma Bosch i jej oddział w USA muszą zapłacić 98,7 miliona dolarów dla 47 stanów, Dystryktu Kolumbii i Puerto Rico oraz Guam oraz 27,5 miliona dla 104 000 właścicieli Fiata Chryslera. Bosch dokonuje także płatności w wysokości 5 milionów dolarów na rzecz grupy prokuratorów stanowych. Bosch powiedział w oświadczeniu, że nie przyjmuje odpowiedzialności ani nie przyznaje się do jakichkolwiek zarzutów, ale zgodził się na porozumienie ze stanami, aby "uniknąć długich i kosztownych postępowań sądowych".

Firma Bosch musi "odmawiać przyjmowania zleceń o opracowanie oprogramowania, które mogłoby umożliwiać instalację oprogramowania służącego do zafałszowania" - powiedział w ramach ugody Prokurator Generalny Nowego Jorku. Dostawca "umożliwił" oszustwo i powinien był wiedzieć, że jego klienci mogli używać tego oprogramowania nieprawidłowo, dodało biuro Prokuratora.

Agencja Ochrony Środowiska EPA wydała w środę medialną informację, w której informuje o porozumieniu z FCA i oznajmia, że ​​"ogłosi poważną akcję cywilną mającą na celu utrudnić oszustwa w zakresie federalnych testów spalin".

Departament Sprawiedliwości pozwał Fiata Chryslera w maju 2017 r., Oskarżając firmę o nielegalne używanie oprogramowania, które doprowadziło do przekroczenia emisji w 104,000 amerykańskich pojazdach z silnikiem #Diesla z lat modelowych 2014-2016.

Sprawa ciągnęła się i w pewnym momencie Departament Sprawiedliwości zażądał 1,4 miliarda dolarów kar cywilnych od Fiata Chryslera - lub około 1 miliarda dolarów więcej niż ostatecznie koncern FCA zapłacił.

Departament Sprawiedliwości zapowiedział, że Fiat Chrysler musi współpracować z jednym lub kilkoma dostawcami nieoryginalnych katalizatorów, aby poprawić wydajność 200 000 konwertorów, które będą sprzedawane w 47 stanach USA nie wymagających użycia wysokiej wydajności katalizatorów do Kalifornii. Szacuje się, że wynosi od 50 milionów do 70 milionów dolarów, twierdzą urzędnicy. Właściciele tych pojazdów otrzymają #odszkodowanie około 2,800 USD za każdą aktualizację oprogramowania - podały źródła.

Amerykańskie organy nadzoru USA i Kalifornii rozszerzyły kontrolę pojazdów z silnikami o zapłonie samoczynnym po tym, jak Grupa Volkswagen przyznała się w 2015 r. do nielegalnego instalowania oprogramowania w amerykańskich pojazdach od lat w celu uniknięcia norm emisji. VW zgodził się zapłacić w Stanach Zjednoczonych ponad 25 miliardów dolarów na roszczenia właścicieli, regulatorów ochrony środowiska, poszczególnych stanów i dealerów.

Amerykańskie organy nadzoru badają również emisję w samochodach marki #Mercedes-Benz z silnikiem wysokoprężnym.

Fiat Chrysler nadal stoi w obliczu trwającego dochodzenia kryminalnego ze strony Departamentu Sprawiedliwości. Fiat Chrysler sprzedaje obecnie dwa modele silników wysokoprężnych i zamierza do 2020 roku dodać dwa nowe modele SUV z silnikiem wysokoprężnym.


Chcesz więcej informacji? - Znajdziesz je tutaj: Oświadczenie FCA - Fiat Chrysler Automobile Oświadczenie EPA - Agencji Ochrony Środowiska



31 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz