Niespodziewane powodzenie samochodów klasy subkompakt crossover


Na rynku amerykańskim mimo pozornie nienasyconego apetytu na duże crossovery i SUV-y, jest mnóstwo miejsca dla ich odpowiedników w rozmiarze mini. Hyundai Venue jest ostatnim, który przyłączył się do rosnącej liczby crossoverów z klasy subkompakt, kiedy pojawi się w salonach tej jesieni.

Hyundai reklamuje go jako tanią alternatywę, która wyróżnia się z tłumu i może nawet przekonać kupujących używane samochody do nabycia pojazdu nowego, stanie w obliczu ostrej konkurencji w segmencie, który nie istniał jeszcze kilka lat temu.

Hyundai reklamuje go jako tanią alternatywę, która wyróżnia się z tłumu i może nawet przekonać kupujących używane samochody do nabycia pojazdu nowego, stanie w obliczu ostrej konkurencji w segmencie, który nie istniał kilka lat temu.

Roczna sprzedaż samochodów klasy subkompakt crossover w USA

Oferując większą praktyczność niż mały sedan i ekonomiczną alternatywę dla większych crossoverów, segment zdobył niewielką, ale rosnącą część rynku USA w swojej krótkiej historii. Pierwszymi w tej klasie były chyba 2010 Mitsubishi Outlander Sport i Nissan Juke. W 2010 roku sprzedano ich łącznie 10,329 a w 2011 nastąpił pięciokrotny wzrost do 52 329.

W 2013 roku Subaru Crosstrek i Buick Encore narobiły hałasu. Crosstrek sprzedał ponad 53 000 pojazdów w drugim roku i od tego czasu dominuje w tym segmencie. Encore, debiutant w tym roku, sprzedał prawie 32 000 egzemplarzy i jest dziś numerem 2 w tym segmencie. W 2015 r. w Stanach Zjednoczonych istniało 10 modeli określanych jako subkompaktowe, których sprzedano 411,774 sztuk lub inaczej - reprezentowały one 2,4% rynku samochodowego. W następnym roku Jeep Renegade jako pierwszy przekroczył próg 100 000 sprzedanych crossoverów.

W ubiegłym roku segment crossover subkompakt - obejmował 16 modeli i reprezentował 784 073 sprzedanych samochodów, czyli zdobył 12 procent amerykańskiego rynku crossoverów i 4,5 procent całego rynku samochodowego w USA.


Coroczny udział na rynku samochodowym subkompaktowych crossoverów w USA

Warto też wspomnieć dla porównania, że udział samochodów subkompaktowych spadł do 2,4 procent rynku USA w 2018 roku z 5,4 procent w 2010 roku, podczas gdy samochody kompaktowe spadły do ​​9,9 procent z 12,4 procent w tym samym okresie czasu.


42 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz