Nowa rewolucja na rynku producentów samochodów: Połączenie się FCA i PSA

Ok. Rozumiem, dla wielu czytelników jest to dosyć enigmatyczna wiadomość, więc przyjrzyjmy się co stoi za tymi skrótami: FCA to skrót od nazwy Fiat Chrysler Automobiles obejmującej następujące marki samochodów: Fiat, Alfa Romeo, Chrysler, Dodge, Ram, Jeep i mniejsze: Abarth i Lancia. PSA to skrót od nazwy Peugeot S.A. i obejmuje następujące marki samochodów: Peugeot, Citroën, DS, Opel i Vauxhall.

Fiat Chrysler Automobiles i właściciel Peugeot PSA planują połączyć siły w ramach fuzji 50-50 akcji, aby stworzyć czwartego co do wielkości producenta samochodów na świecie, szukając możliwości radzenia sobie z kosztownymi nowymi technologiami i spowolnienia globalnego popytu. FCA i PSA poinformowały w czwartek, że zamierzają zawrzeć wiążącą umowę w sprawie utworzenia grupy o wartości 50 miliardów dolarów z ofertami w Paryżu, Mediolanie i Nowym Jorku, a także Carlosem Tavares z PSA jako dyrektorem naczelnym i Johnem Elkannem z FCA jako przewodniczącym. Niecałe pięć miesięcy temu FCA porzuciło rozmowy o fuzji z francuskim rywalem PSA, firmą Renault, i ruch ten nadchodzi, gdy producenci zmagają się ze spadkiem popytu na rynkach, a także dużymi inwestycjami w pojazdy elektryczne i samobieżne. FCA uzyskałoby dostęp do nowocześniejszych platform samochodowych PSA, pomagając mu spełnić surowe nowe przepisy dotyczące emisji, podczas gdy zorientowany na Europę PSA skorzystałby na rentownym amerykańskim biznesie

FCA obejmującym takie marki jak Ram i Jeep. Jednak analityk Jefferies, Philippe Houchois, powiedział, że po skorygowaniu różnic w wartości rynkowej i planowanych wypłat dywidendów, osiągnięcie podziału 50-50 spowodowałoby, że PSA zapłaci 32-procentową premię za przejęcie kontroli nad FCA. „Akcjonariusze PSA podejmują większe ryzyko rynkowe niż FCA”, powiedział Houchois, chociaż dodał, że umowa PSA-FCA była nadal najbardziej logiczną i atrakcyjną kombinacją w tej branży.

PSA i FCA zapowiedziały, że będą starały się sfinalizować umowę w najbliższych tygodniach, aby stworzyć grupę z 8,7 milionami rocznej sprzedaży, zajmując czwarte miejsce na świecie za Volkswagenem, Toyotą i sojuszem Renault-Nissan. Ich celem jest uzyskanie 3,7 miliarda euro (4,1 miliarda dolarów) oszczędności bez zamykania zakładów i osiągnięcie około 80 procent oszczędności w ciągu czterech lat, przy jednorazowym koszcie 2,8 miliarda euro (3,1 miliarda dolarów).

W skład grupy wejdą marki Fiat, Jeep, Dodge, Ram, Chrysler, Alfa Romeo, Maserati, Peugeot, Citroen, DS, Opel i Vauxhall, umożliwiając obsługę rynków masowych i premiowych samochodów osobowych, a także rynków samochodów ciężarowych i lekkich samochodów dostawczych .

Plan jest w trudnym dla producentów samochodów okresie. Producenci Ford, Daimler i Volkswagen oraz dostawca części Continental w ostatnich miesiącach obniżyli swoje prognozy, powołując się na gwałtowny spadek popytu.

Francuski minister finansów Bruno Le Maire z zadowoleniem przyjął plan, który dałby Paryżowi głos w dwóch z czterech największych producentów samochodów na świecie. Kontrastuje to z fuzją FCA-Renault, która groziła pozostawieniem PSA. „Daje to nam krytyczny wymiar, aby sprostać podwójnym wyzwaniom, jakie stoją przed pojazdami autonomicznymi i elektrycznymi” - powiedział dziennikarzom Le Maire.

Paryż, który ma 12% udziałów w PSA, został obwiniony za upadek rozmów FCA-Renault, wzywając Renault do skoncentrowania się na istniejącym sojuszu z japońskim Nissanem. Francuski rząd jest także właścicielem 15 procent Renault. Umowa PSA-FCA mogłaby jednak nadal podlegać ścisłej kontroli regulacyjnej, podczas gdy w Rzymie, Paryżu i związki zawodowe obawiają się potencjalnej utraty miejsc pracy.

Włoski minister przemysłu Stefano Patuanelli powiedział, że umowa jest dobrą wiadomością pod warunkiem, że nie wpłynie to na zatrudnienie we Włoszech. Połączona grupa będzie miała siedzibę w Holandii, ale będzie też miała centra operacyjne we Francji, Włoszech i Stanach Zjednoczonych oraz będzie miała 11-osobową radę, z sześcioma członkami z PSA, w tym Tavares, i pięcioma z FCA, w tym Elkann.

Analitycy, którzy zastanawiali się, czy FCA i Renault dysponują wiedzą specjalistyczną w zakresie zarządzania, aby przeprowadzić gigantyczną fuzję, stwierdzili, że Tavares był odpowiednim człowiekiem do tego zadania, bo to on dał Opelowi zysk po zakupie od GM w 2017 roku.

Były dyrektor wykonawczy Renault stał się jedną z wiodących postaci w branży motoryzacyjnej po śmierci w zeszłym roku byłego dyrektora generalnego FCA Sergio Marchionne i aresztowaniu byłego szefa Renault-Nissan, Carlosa Ghosna. Marchionne od dawna był orędownikiem fuzji FCA, która została podjęta przez Elkanna, potomka rodziny Agnelli, która posiada 29,2% udziałów w FCA i będzie największym udziałowcem w połączonej firmie PSA-FCA, z udziałem 14,5% .

Jedno ze źródeł branżowych twierdziło, że Tavares dokonał oszczędności w Oplu poprzez cięcie centrów inżynieryjnych w Niemczech i konsolidację działalności we Francji. Podobny ruch z FCA może podsycić sprzeciw we Włoszech. W ramach umowy FCA wypłaci swoim akcjonariuszom specjalną dywidendę w wysokości 5,5 mld euro (6,1 mld USD) i przekaże im udziały w jednostce produkującej roboty Comau. Tymczasem PSA przekaże swoim inwestorom 46-procentowy udział w dostawcy Faurecia.

Analitycy Citi stwierdzili, że wypłata gotówki dla akcjonariuszy FCA kontrastowała z akcjami Faurecii, wartymi około 2,7 miliarda euro (3 miliardy dolarów) na środowym zamknięciu, oferowanym akcjonariuszom PSA, twierdząc, że ci ostatni zostali „poproszeni o zachowanie cierpliwości”.

Dongfeng Motor w Chinach ma 12,2 procent udziałów i 19,5 procent głosów w PSA, i pojawiły się spekulacje, że może wykorzystać tę fuzję do sprzedaży swoich udziałów. Jedno ze źródeł bankowych poinformowało Reutersa, że ​​Dongfeng będzie w stanie sprzedać swoje udziały, co może pomóc w ułatwieniu przejścia umowy przez amerykańskie organy regulacyjne, biorąc pod uwagę napięcia handlowe między USA a Chinami.


Zyski


Bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące przeciwdziałania zanieczyszczeniom od 2021 r. spowodowały duże inwestycje w pojazdy elektryczne i hybrydowe, ponieważ europejscy prawodawcy wymuszają o 37,5% redukcję emisji CO2 z pojazdów w latach 2021–2030, po 40% redukcji między 2007 a 2021 rokiem. Połączenie z PSA zapewni FCA dostęp do modułowej platformy francuskiej grupy CMP, która została uruchomiona w 2019 roku dla kompaktowego samochodu miejskiego e-208 Peugeot i przekazana na rzecz Opla w celu budowy Corsa-e mini.

Platforma CMP została opracowana wspólnie przez Dongfeng i PSA. Firma strategiczna PA Consulting prognozuje, że FCA będzie musiało zapłacić 700 milionów euro (777 milionów dolarów) w związku z karami za emisję, chyba że radykalnie przejdzie do sprzedaży większej liczby samochodów elektrycznych i hybrydowych. PSA przeniosło Opla i Vauxhalla z dziewięciu platform GM do zaledwie dwóch, pomagając Opelowi wrócić do zysków po ponad dekadzie strat.

28 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz