Powrót Legendy! - Land Rover Defender!

Aktualizacja: 8 sty 2019

Jaguar Land Rover potwierdził w czwartek, że dealerzy w USA i Kanadzie, po raz pierwszy od pokolenia, ponownie będą sprzedawali kultowy pojazd terenowy - #Defender. Powrót Defendera do Ameryki Północnej, gdzie oferowano go w latach 50-tych do początku lat 70 i ponownie w latach 90, to spełnienie marzeń fanów Land Rovera, którzy widzieli ceny klasycznego Defendera nawet na ponad $100,000 za niektóre wersje oryginalnego, pudełkowatego, aluminiowego SUV-a. Zapotrzebowanie na klasyczne Defendery jest tak silne, że tysiące zostało przywiezionych - w częściach nielegalnie - przez prywatnych nabywców, nawet z brytyjskiego rynku z kierownicą po prawej stronie.

Jeep Land Rover rozpoczął testowanie nowego Defendera w ekstremalnych klimatach na całym świecie. W Ameryce Północnej Defendery prawdopodobnie zostaną poddane testom w północnej Kanadzie oraz w Dolinie Śmierci w Kalifornii, ponieważ firma przygotowuje się do wprowadzenia ich na rynek pod koniec 2019 roku jako model 2020. Nowy Defender został przeprojektowany i nie używa żadnych części z poprzedniej wersji. Nie jest jasne, czy Defender 2020 będzie miał nadwozie na ramie, jak oryginał czy będzie samonośne. Budowany jednak będzie w tej samej fabryce, co nowe Land Rovery Discovery i prawdopodobnie będzie miał część wspólnych części, a może nawet całą platformę.

"Inżynierowie będą poddawali samochód rygorystycznym testom w warunkach extremalnych, aby upewnić się, że nowy Defender jest najbardziej odpornym na warunki pojazdem Land Rovera, pracującym w temperaturach od -40F do + 120F podczas jazdy po drogach i poza nimi nawet na wysokościach ponad 13 000 stóp nad poziomem morza , " zapowiedziała firma JLR w swoim oświadczeniu.

Przedstawiciele Land Rovera powiedzieli niewiele o nowym Defenderze, ale szpiegowskie zdjęcia sygnalizują, że planowane są różne style nadwozia, w tym krótki, dwudrzwiowy, typu kabriolet podobny do Wranglera. Modyfikowane zdjęcia firmowe pokazały dłuższy, kamuflowany wariant czterodrzwiowy testowany w warunkach terenowych. Defender ma swoje korzenie w 1948 roku, początkowo przeznaczony do użytku w rolnictwie, i był dostępny głównie jako dwudrzwiowy kabriolet, czterodrzwiowy wagon safari i pickup. Przynajmniej niektóre wersje nowego Defendera będą prawdopodobnie rywalizować z Jeepem Wranglerem, Fordem Bronco, Mercedes-Benz G-Wagen i Toyotą Land Cruiser.

Land Rover zakończył produkcję dostojnego, w dużej mierze ręcznie budowanego Defendera w Wielkiej Brytanii w styczniu 2016 r. Dealerzy Land Rovera zaczęli wysyłać zapytania o nowego Defendera od czasu ogłoszenia nowego modelu trzy lata temu. Niektórzy dealerzy już przyjmują zamówienia na nowego Defendera. "Dealerzy, z którymi rozmawiałem, mają już dość solidne listy zamówień na Defendera", stwierdził np. Andy Vine, dyrektor handlowy w Land Rover Louisville w Kentucky. "Wielu z nas, w tym i ja, zamawiamy produkty na własny użytek, a także na zapas, a nie robię tego zbyt często. Sprzedajemy wiele świetnych marek, ale jestem bardzo podekscytowany tym modelem, który wkrótce przyjedzie po mnie".

Ostatnie Defendery przybyły do Stanów Zjednoczonych w 1997 r. W bardzo ograniczonej limitowanej liczbie przyznanej przez Ministerstwo Transportu. Modele z lat 90. nie spełniały standardów bezpieczeństwa w Stanach Zjednoczonych. Land Rover mógł importować ich tylko 500 rocznie. Ale tysiące Defenderów, które mają 25 lat lub więcej, zostały sprowadzone prywatnie w ciągu ostatnich lat. Gdy pojazd osiąga 25 lat od daty produkcji, może być legalnie importowany i zarejestrowany w większości stanów. Rząd federalny wyłącza takie starsze pojazdy spod przepisów dotyczących emisji i standardów bezpieczeństwa.

Kiedy nowy Defender będzie już dostępny, oryginał prawdopodobnie pozostanie cennym i cenionym przedmiotem kolekcjonerskim, mówi McKeel Hagerty, CEO firmy Hagerty Insurance w Traverse City w stanie Michigan, firmie najbardziej znanej z ubezpieczeń komunikacyjnych klasycznych samochodów.

Hagerty stwierdził dla Automotive News, że klasyczne Land Rovery, pickupy i SUV-y są jednym z najszybciej rozwijających się segmentów hobbystów wśród pojazdów kolekcjonerskich.

"Trudno przecenić wartość kultowego tradycyjnego Defendera", powiedział Hagerty. "Chropowatość i twardość jest aspektem tego, co jest kluczowym i czyni go kultowym klasykiem".

Hagerty twierdzi, że część starych modeli to podstawowe samochody terenowe. Nowy model, jak twierdzi Land Rover, będzie pełen technologii. "Kiedy nowy model zadebiutuje w 2019 roku to będzie reprezentował 70 lat innowacji i ulepszeń w jednym roku modelowym, uhonorowanie historii modelu za wytrzymałość i dostosowanie go do XXI wieku" - zapowiedziała firma Land Rover w oświadczeniu.".

Kiedy pomyślisz o tym, co Jeep zrobił w tych segmentach, a następnie pomyślisz o nowoczesnym pojeździe Land Rovera, twój optymizm jest po dach", powiedział Vine, dealer Kentucky Land Rover.

Nie ma jeszcze słowa o cenach, dostępnych mechanizmach napędowych i datach uruchomienia.


Chcesz wiedzieć więcej o kultowym Defenderze? Kliknij niżej i przeczytaj...

The story...

Czy wiesz, że Paul Mccartney po rozstaniu się z Beatlesami pojechał na wakacje Defenderem, który tak mu się spodobał, że napisał piosenkę zatytułowaną "Helen Wheels" czyli... "Hell on Wheels..."


11 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz