Prezydent Trump o samochodach...

Prezydent Donald #Trump powiedział we wtorek wieczorem w swoim "State of the Union" wystąpieniu, że jego polityka handlowa pomaga przywrócić produkcję aut i związanym z tym przemysłem do Ameryki i poprosił Kongres o jeszcze większego upoważnienia do narzucania takich środków handlowych innym narodom. W swoim przemówieniu o stanie Unii Trump powiedział, że renegocjacja Północnoamerykańskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (NAFTA) naprawia "historyczny błąd", który doprowadził do migracji dobrze płatnych miejsc pracy do Meksyku i wezwał ustawodawców do zatwierdzenia wymiany USA-Meksyk-Kanada.

#USMCA będzie "dostarczać amerykańskim pracownikom, tak jak nie dostarczano tego od dawna" - powiedział Trump w Izbie Reprezentantów USA. "Mam nadzieję, że uda się zatwierdzić USMCA prawnie, tak abyśmy mogli przywrócić produkcję w jeszcze większej liczbie, rozszerzyć amerykańskie rolnictwo, chronić własność intelektualną i zadbać o to, by więcej samochodów zostało dumnie opieczętowanych czterema pięknymi słowami "Made in the USA".

Eksperci ostrzegają, że nowa umowa zasadniczo utrzymuje strukturę istniejącej #NAFTA - i że nowa umowa nadal wymaga ratyfikacji przez Kongres. Kluczowi prawodawcy z partii Trumpa zapowiedzieli, że nie przystąpią do głosowania nad porozumieniem, dopóki Biały Dom nie usunie wprowadzonych w ubiegłym roku taryf celnych na stal i aluminium i nałożonych na swoich północnych i południowych sąsiadów.

Cła te wywołały odwet Meksyku i Kanady, który jest skierowany na amerykańskie towary rolne. Demokraci w Senacie i Izbie Reprezentantów powiedzieli, że umowa nie idzie wystarczająco daleko w kwestii siły roboczej i egzekwowania prawa, i zażądała wznowienia negocjacji, zanim będzie można zawrzeć umowę z ich błogosławieństwem. Przedstawiciel USA ds. Handlu Robert Lighthizer powiedział, że ponowne otwarcie zawartej umowy nie jest możliwe, co jeszcze bardziej zagraża wsparciu przez demokratów. Nowe porozumienie nie przeszkodziło także w ogłoszeniu w listopadzie planów przez General Motors, które zmniejszyłyby o około 15 000 miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Restrukturyzacja #GM wzywa do zamknięcia w tym roku aż pięciu zakładów w Ameryce Północnej, w oczekiwaniu na negocjacje z UAW. "Płace dla pracowników spadły o 25 procent w ostatnich dziesięcioleciach, co musi się zmienić", stwierdził prezes UAW Gary Jones w oświadczeniu po przemówieniu. "Przywróćmy amerykańskiego robotnika jako priorytet w przepisach prawa, umowach handlowych i wartościach, które cenimy, naszym wyzwaniem jest przywrócenie amerykańskiego snu, ponieważ amerykańscy robotnicy zainwestowali w Amerykę, a teraz szukają w Waszyngtonie inwestycji w USA! " Philip Levy, starszy człowiek w Chicago Council on Global Affairs i urzędnik handlu w Białym Domu prezydenta George'a W. Busha, powiedział Associated Press: "Prezydent Trump poważnie przekroczył tę umowę".21 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz