Produkcja Jeepa w Europie

Fiat Chrysler Automobiles zamierza produkować nowe modele samochodów we Włoszech, w tym Jeepy i crossovery Alfa Romeo oparte na Maserati, jak podają źródła związkowe, ponieważ producent stara się wypełnić nieużywane fabryki i podnieść marże zysku w Europie.

Plan zakłada również budowę nowego samochodu sportowego Alfieri w Maserati we Włoszech, podały źródła prasowe. Nowy szef FCA, Pietro Gorlier, spotka się z przedstawicielami związków zawodowych w czwartek, aby omówić propozycje i przedstawić je dziennikarzom tego samego dnia. FCA odmówił komentarza. FCA wyznaczyło Gorliera w zeszłym miesiącu, aby poradzić sobie z regionem, w którym rentowność jest niższa niż w przypadku konkurentów, tysiące pracowników jest tymczasowo zwalnianych, a niektóre zakłady działają poniżej zdolności produkcyjnych. W swojej ostatniej strategii, która została ujawniona w czerwcu, nieżyjący już prezes FCA, Sergio Marchionne, przyrzekł, że zamiast produkować mniej dochodowe samochody masowe, będzie starał się przekształcić włoskie fabryki w produkujące Alfa Romeos, Jeepy i Maseratis, aby zachować miejsca pracy i zwiększyć zyski.

Produkcja Jeepów

Zakłady Melfi w południowych Włoszech, które produkują już Jeep Renegade, będą również produkowały Jeepa Compass - podają źródła. Compass zastąpi Fiata Punto, który został wycofany w sierpniu. Fabryka w Pomigliano koło Neapolu ma utrzymać Fiata Pandę, najlepiej sprzedawany pojazd we Włoszech, podały źródła, odrzucając wcześniejsze doniesienia, że ​​model ten może powrócić do zakładu FCA w Polsce, gdzie był produkowany do 2011 roku. Pomigliano otrzyma także nowy "dziecinny" Jeep, mniejszy od Renegade, który będzie kolejnym modelem skierowanym do europejskich klientów. Związki oczekiwały na wiadomości o planach dotyczących produktów, aby zobaczyć, czy pracownicy, z których niektórzy są od lat na tymczasowym zwolnieniu, wrócą do pracy. Marchionne początkowo obiecał uruchomić wszystkie zakłady w Europie do końca 2018 roku, ale w czerwcu powiedział, że cel prawdopodobnie przesunie się do końca obecnego planu strategicznego w 2022 roku.

Produkcja Fiata

Marka Fiat zostanie zredukowana do kilku modeli, takich jak kultowy model 500 i popularny hatchback Panda. Szczególnie rodzina 500 stanie się w dużej części rodziną pojazdów o napędzie elektrycznym w Europie. Zakład Mirafiori w rodzinnym mieście Fiata w Turynie może zostać wybrany do montażu nowego elektrycznego Fiata 500, podały źródła, ale dodał, że plany nie są jeszcze ostateczne, tym bardziej, że wersja silnika spalinowego jest obecnie produkowana w Polsce. Mirafiori może również zostać wykorzystany do ożywienia wagonu Fiata 500 Giardiniera.

Alfa Romeo duży SUV

Mirafiori produkuje już Maserati Levante, ale sprzedaż luksusowego SUV spadła gwałtownie w ostatnich miesiącach ze względu na słaby popyt w Chinach. Platforma Levante może być również wykorzystywana do produkcji nowego SUV-a dla marki Alfa Romeo, większego niż SUV Stelvio, który został wprowadzony na rynek w 2016 roku. Sportowy model Maserati Alfieri będzie prawdopodobnie produkowany w rodzinnym mieście Modena, dodają źródła.

Siódmy największy na świecie producent samochodów nakreślił w czerwcu globalny plan zwiększenia produkcji SUV-ów i zainwestowania 9 miliardów euro (10,2 miliarda dolarów) - z całkowitego planu wydatków około 45 miliardów euro - w samochody elektryczne i hybrydowe w staraniach podwojenia zysku operacyjnego do 2022 r. Marża operacyjna FCA w Europie w zeszłym roku wzrosła do 3,2 procent, co ciągle jeszcze jest niezadawalająca w porównaniu z globalną marżą motoryzacyjną Grupy PSA, która wynosi 7,3 proc. FCA oczekuje, że marża ta wzrośnie do 5 do 7 procent do roku 2022.


Montownia Melfi we Włoszech

219 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz