Renault na rozdrożu!?


Jean-Dominique Senard - Przewodniczący Renault

Francuski prezydent Emmanuel Macron odrzucił prośbę o spotkanie z przewodniczącym Renault Jean-Dominique Senardem, który jest wściekły z powodu ingerencji rządu w sprawy jego firmy, podały źródła Reutera, podnosząc pytania o przyszłość Senarda.

Wiadomości o ponownym odrzuceniu pojawiły się, gdy akcjonariusze Renault spotkali się w środę, aby zatwierdzić styczniową nominację Senarda na miejsce oskarżonego o malwersacje finansowe Carlosa Ghosna, dotychczasowego lidera sojuszu Renault-Nissan.

Senard, którego oferta połączenia z Fiatem Chrysler Automobiles w związku z zastrzeżeniami Nissana została zablokowana przez francuskiego ministra finansów Bruno Le Maire, bezskutecznie poszukiwał spotkania z Macronem, aby zabezpieczyć jego poparcie, podały cztery źródła rządowe i firmy.

Siedem miesięcy po aresztowaniu Ghosna oskarżonego o niewłaściwe postępowanie finansowe, któremu on zaprzecza, sojusz, który on stworzył, ledwie się trzyma. Nissan odmówił rozpatrzenia propozycji przedstawionej przez Senarda z Renault i chce osłabić wpływ Renault, który jest właścicielem 43,4 procent Nissana.

Zamiast tego Senard przedstawił więc propozycję transakcji FCA-Renault opracowaną bez wiedzy Nissana. Ale prezes FCA John Elkann wycofał ofertę po tym, jak Francja, największy udziałowiec Renault, zablokowała głosowanie zarządu 5 czerwca i zażądała więcej czasu na zabezpieczenie poparcia Nissana.

Kilka dni później, w trzecim ryzykownym posunięciu, które wywołało oburzenie w Japonii, Senard obiecał zablokować reformy zarządzania wprowadzone przez Nissana po skandalu Ghosna, chyba że Renault zdobędzie więcej miejsc w potężnych nowych komisjach zarządu japońskiej firmy.

Źródła Renault twierdzą, że rozdrażnienie Senarda pogłębiło się, gdy minister Le Maire, dążąc do złagodzenia napięć w czasie weekendowego spotkania państw z G20 w Japonii, publicznie dyskutował o możliwym obcięciu francuskiego 15-procentowego udziału w Renault, a nawet holdingu Renault Nissan.

Senard poczuł się jeszcze bardziej zaskoczonym niespodziewanymi oświadczeniami Le Maire i powiedział kolegom, że według jednego z nich będzie „wspierany z najwyższego szczebla władzy”. Ale biuro Macrona odrzuciło propozycję spotkania, podają źródła.

„Nie ma spotkania z Senardem w sprawie porządku obrad prezydenta” - powiedział w środę urzędnik Elysee.

Renault odmówił komentarza. Jednak źródła bliskie przewodniczącemu stwierdziły, że to niczego nie zmienia a Senard i Macron „regularnie komunikują się za pomocą wiadomości tekstowych” - powiedział jeden z nich, a francuska głowa państwa jest bardzo zajęta innymi sprawami. „Senard jest przygotowany i w najlepszej formie na zgromadzenie akcjonariuszy i postanawia pracę kontynuować.”

Francja nie chce zastąpić Senarda, podało inne źródło rządowe. „Być może wziął kilka złych rad i powinien był dokonać większej liczby zmian personalnych dla Renault, aby przejść od epoki po odejściu Ghosna”, podało to źródło.

10 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz