Renault, Nissan i FCA (Fiat/Chrysler) razem?

Słynny londyński dziennik "Financial Times" doniósł, że francuski Renault dąży do wznowienia rozmów w sprawie fuzji z Nissanem w ciągu 12 miesięcy, co jest pierwszym krokiem w kierunku stworzenia większego konglomeratu samochodowego. Konglomerat ten złoży ofertę obu firm dla FCA (Fiat Chrysler Automobiles). Utworzenie nowej rady sojuszu pod przewodnictwem prezesa Renault Jean-Dominique Senarda zwiększyło pewność, że obie strony mogą przyspieszyć plany fuzji, podała gazeta w środę, powołując się na niezidentyfikowane osoby znające tok myślenia obu stron.

Połączenie Renault, Nissana, Fiata i Chryslera stworzyłoby firmę, która mogłaby lepiej konkurować z globalnymi konkurentami, takimi jak Volkswagen i Toyota. Carlos Ghosn, były prezes Renault i Nissan, który został aresztowany w Tokio w listopadzie pod zarzutem popełnienia przestępstwa finansowego, prowadził rozmowy na temat połączenia Renault z Fiatem Chryslerem dwa do trzech lat temu, podał Financial Times, cytując dwa niezidentyfikowane źródła.

Propozycja Ghosna została wstrzymana przez rząd francuski, podała gazeta. Ghosn, który jest zwolniony za kaucją w oczekiwaniu na proces, zaprzecza wszystkim zarzutom skierowanym przeciwko niemu. Sam Fiat Chrysler szuka partnerstwa lub fuzji, a prezes John Elkann spotkał się z innymi rywalami, w tym PSA Group (Peugeot), aby ocenić możliwość zawarcia umowy, donosi gazeta. Rzecznicy Renault i Nissana odmówili komentarza w sprawie tego raportu. Rzecznik Fiata Chryslera nie miał natychmiastowego komentarza do raportu. Rzecznik francuskiego rządu Benjamin Griveaux powiedział, że Francja nie skomentuje raportu i powtórzył, że priorytetem rządu jest sojusz Renault z Nissanem.

Przed aresztowaniem Ghosn planował scementować sojusz Nissana i Renault. Mimo to taki ruch napotykał na opór ze strony Nissana, w tym prezesa Hiroto Saikawy. Zamiast głębszego powiązania kapitałowego, Nissan starał się poprawić pozycję przetargową strony japońskiej w partnerstwie, o którym mówiła, że ​​od dawna faworyzuje stronę francuską. Sojusz Renault-Nissan często jest wymieniany jako przykład udanego połączenia, które nie posunęło się tak daleko jak fuzja, oparta na wymianie akcji i cięciu kosztów. Jednak partnerstwo zostało zagrożone przez skandal wokół Ghosna, jednak w tym miesiącu partnerstwo zgodziło się na nową strukturę zarządzania mającą na celu usprawnienie decyzji operacyjnych, a Francuz Senard został przewodniczącym sojuszu. Renault, które jest właścicielem 43 procent Nissana, ma kapitalizację rynkową na poziomie 16,8 miliarda euro (18,9 miliarda dolarów). Wartość rynkowa Nissana to około 35 miliardów dolarów, podczas gdy kapitalizacja rynkowa Fiata Chryslera wynosi około 23 miliardów dolarów.

W ostatnich tygodniach pojawiło się kilka raportów o rozmowach na temat fuzji pomiędzy PSA Group a FCA. W poniedziałek The Wall Street Journal poinformował, że FCA odrzuciło propozycje PSA. Dyrektor generalny FCA Mike Manley na spotkaniu z dziennikarzami w Genewie w tym miesiącu odmówił wykluczania jakiejkolwiek umowy, która mogłaby poprawić sytuację włosko-amerykańskiej firmy - co było godne uwagi w związku z raportami PSA.

Poprzednik Manleya, nieżyjący już Sergio Marchionne, zaskoczył przemysł motoryzacyjny w 2015 roku, przedstawiając inspirującą myśl dla globalnego biznesu w prezentacji zatytułowanej „Confessions of a Capital Junkie” (Wyznanie Kapitałowego Bankruta). Marchionne skarżył się, że przemysł motoryzacyjny generuje niski zwrot z kapitału w dużej mierze dlatego, że każdy producent ponosi te same wysokie koszty inwestowania w badania i rozwój oraz koszty kapitałowe, aby opracować te same produkty i technologie i osiągnąć te same wyniki. Wzywając do większej konsolidacji przemysłu, Marchionne zaproponował nawet fuzję lub przejęcie FCA. Apel został całkowicie odrzucony przez jego dwóch głównych konkurentów krajowych, Ford Motor Co. i General Motors, i skłonił go do zmiany ukierunkowania FCA do wewnątrz, aby „uporządkować własny dom”.46 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz