Renault stanęło po stronie Ghosna!

Wewnętrzne dochodzenie przeprowadzone przez Renault SA wykazało, że rekompensata Carlosa Ghosna na rzecz francuskiego producenta samochodów była zgodna z prawem, co skłoniło zarząd do utrzymania go na czele, pomimo postawienia mu zarzutów w Japonii w związku z przestępstwami finansowymi. Wstępna kontrola za lata 2015 i 2018 wykazała, że ​​wszystkie wypłaty były zgodne z francuskim prawem i zaleceniami branżowymi, powiedział Renault w czwartkowym oświadczeniu. Zarząd powiedział również, że "nie ma informacji dotyczących obrony Carlosa Ghosna". Akcje Renault wzrosły aż o 3,9 procent. Kontrola przeprowadzona przez Renault wynagrodzeń Ghosna było odpowiedzią na szokujące aresztowanie i uwięzienie go 19 listopada w Tokio za ukrywanie wynagrodzeń u partnera Renault - Nissana Motors Co.

Pozycja na szczycie Renault pozostaje w stanie zawieszenia po tym jak producent samochodów wprowadził tymczasowego prezesa i dyrektora generalnego, ale go nie usunął. Ghosn został usunięty z Nissana i Mitsubishi Motors Co., trzeciego partnera w ich globalnym sojuszu. Zgłoszone przez Ghosna wynagrodzenia wyniosły średnio około 15 milionów USD rocznie w okresie pięciu lat do 2015 r., który był przedmiotem dochodzenia w Japonii. Ta suma obejmuje to, co zapłacili Nissan i Renault.

Nissan oskarżył Ghosna o zaniżenie dochodu dyrektora generalnego o 43 miliony dolarów. Prokuratorzy z Tokio prowadzą dalej śledztwo, które wstrząsnęło globalnym przemysłem motoryzacyjnym. Podczas gdy jest on lepiej opłacany niż niektórzy z jego globalnych rówieśników, wynagrodzenie Ghosna było przedmiotem kontrowersji we Francji, gdzie istnieje znaczny nadzór nad wynagrodzeniami dla szefów wielkich korporacji.

W czerwcu inwestorzy z trudem zatwierdzili jego pakiet wynagrodzeń na 2017 rok, pomimo sprzeciwu ze strony francuskiego rządu, najważniejszego akcjonariusza Renault. Zarząd Renault został poinformowany w czwartek przez prawników firmy o powodach, dla których Ghosn został oskarżony, zgodnie z oświadczeniem. Renault narzekało na to, że nie mogą się z Ghosnem skontaktować od czasu aresztowania, a zarząd zażądał, aby prawnicy koncernu nadal przeglądali i oceniali informacje dostarczone przez Nissana.9 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz