RIVIAN - Nowa marka samochodów z fabryki tuż koło Chicago - Normal, IL

W dawnej fabryce należącej kiedyś do Mitsubishi trochę bez rozgłosu powstaje nowa marka samochodów - Rivian. Założona już w 2009 roku przez absolwenta MIT Roberta "RJ" Scaringe'a postawiła sobie za cel budowę autonomicznych, elektrycznych samochodów. Od 2015 roku fabryka ruszyła z "kopyta" dzięki znaczącym wpływom od różnych inwestorów, w tym $700 milionów z Amazon i $500 milionów z Forda. Rivian zdołał wynegocjować od Mitsubishi zakup w styczniu 2017 roku całej fabryki produkującej samochody w Normal, koło Chicago. Ruch ten, tak jak kiedyś zakup przez Teslę fabryki NUMMI w Freemont w Kaliforni, natychmiast umieścił tę firmę na świeczniku, wśród inwestorów obserwujących nowopowstający rynek samochodów elektrycznych. W magazynie TheDrive ukazał się właśnie wywiad z CEO Rivian - Robertem Scaringe'm na który warto zwrócić uwagę...


Marka ta startuje z dwoma produktami: elektrycznym pickupie R1T i elektrycznym SUV-a R1S. Dane dotyczące zasięgu i wydajności są bardzo interesujące. Ciekawym jest podejście Rivian'a do tego, jak ludzie wykorzystają jego produkty. Przykładem jest np. campingowe rozwiązanie pokazane na targach produktów kampingowych Overland West w Arizonie. Namiot na górze i wysuwana z boku w pełni wyposażona kuchnia, której używanie przez tydzień zużywa zaledwie 11% pojemności elektryczych akumulatorów pokładowych!


Bez kuchni, zestaw akumulatorów Rivian R1T z napędem na wszystkie koła wysyła swój prąd do kwartetu silników elektrycznych, które produkują łącznie 750 koni mechanicznych. Rivian szacuje zasięg na ponad 400 mil, czas przyspieszania od 0 do 60 mil/godz. na 3 sekundy i zdolność holowania do 11 000 funtów. Oczekuje się, że produkcja trafi na rynek jesienią 2020 roku ... prawdopodobnie bez kuchni pokładowej. Wśród innych nowych informacji jest potwierdzenie, że Riviany będą w stanie ładować pojazdy wzajemnie od siebie i że będą dostępne dodatkowe zestawy akumulatorów, których powinny pomóc wyjechać dalej od sieci niż innym EV. Scaringe mówi o zasięgu, ładowaniu i chemii akumulatorów, zauważając, że niezależnie od producenta, ładowanie samochodu szybciej oznacza pogorszenie żywotności akumulatora. Scaringe wzywa do znalezienia nowej "chemii" ładowania, która umożliwi szybsze ładowanie co będzie „Świętym Graalem” samochodów elektrycznych i mówi, że jego firma koncentruje się na wydajności. Wskazuje, że takie funkcje jak kurtyny powietrzne i inne elementy aerodynamiczne pomagają tym pudełkowatym pojazdom poprawić zasięg.

Ludziom się wydaje, że Rivian jest mało aerodynamiczny podczas gdy w rzeczywistości jest to najbardziej aerodynamiczny truck... A oto Video poświęcone tej marce:

A oto ten wywiad… RJ Scaringe o trucku Rivian

94 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz