Roger Penske kupuje słynny tor wyścigowy Indianapolis i zapowiada możliwość wyścigów Formuły 1Roger Penske i jego firma Penske Corp. kupują Indianapolis Motor Speedway i IndyCar, najlepszą w Ameryce Północnej ligę wyścigów na otwartym torze.

Firma Hulman & Co. ogłosiła sprzedaż w poniedziałek, że nabywcą jest Penske Entertainment Corp. Urzędnicy zorganizowali konferencję prasową na słynnym torze wyścigowym w Indianapolis, domu Indianapolis 500 i Brickyard 400.

Obydwie firmy prywatne, zgodnie z prawem, nie ujawniły warunków finansowych umowy. 82 letni Roger Penske to były kierowca wyścigowy, który stał się właścicielem teamu wyścigowego Team Penske. Wygrał z tym teamem wyścig Indianapolis 500 18 razy - najwięcej w historii. Penske Corp. z siedzibą w Bloomfield Hills w stanie Michigan jest właścicielem szeregu różnych firm transportowych i wyścigowych, w tym notowaną publicznie Penske Automotive Group, drugą pod względem wielkości w kraju sprzedaży detalicznej nowych pojazdów.

Tony Hulman kupił zrujnowany tor wyścigowy w Indianapolis, otwarty po raz pierwszy w 1909 r. z wyścigami balonów, motocykli i samochodów, w 1945 r. po tym, jak stał bezczynnie podczas II wojny światowej.

Pierwszy wyścig Indianapolis 500 odbył się w 1911 roku, a Penske wygrał swój pierwszy wyścig Indy 500 jako właściciel w 1972 roku z kierowcą Markiem Donohue.

W ubiegłym miesiącu Penske otrzymał nagrodę Prezydenta Medalu Wolności od prezydenta Donalda Trumpa za sukcesy w biznesie i karierze wyścigowej.

Jak donosi Associated Press, Penske przegapił tylko sześć wyścigów Indianapolis 500. Jako właściciel zespołu pominął kilka wyścigów, zaczynając od połowy lat 90., kiedy rywal jego Indy Racing League - Tony George, wnuk Tony'ego Hulmana i rozstał się z amerykańską konkurencją Formuły 1-szej -CART (Od "Championship Auto Racing Teams" tworząc nową ligę - Indy Racing League.

Zespoły Penske, sponsorowane przez Marlboro przez lata, pozostały w CART, a zespoły CART nie były mile widziane na Indy 500, dopóki ligi się nie zjednoczyły, kończąc gorzki podział, który podzielił fanów wyścigów i pozwolił na rozwój NASCAR i dominację w sportach motorowych.

Tony George nadzorował tor wyścigowy i jego różne imprezy wraz ze swoimi siostrami i zarządem. Jego matka i matriarcha rodziny, Mari Hulman George, córka Tony'ego Hulmana, zmarła w 2018 roku.

IndyCar i jego sztandarowy wyścig, Indy 500, odnotowały poprawę frekwencji i oglądalności telewizji w ostatnich latach. Penske, który wcześniej był właścicielem Michigan International Speedway i California Speedway i prowadzi Grand Prix w Detroit, wyścigi IndyCar.

W poniedziałek stwierdził, że ma nadzieję przyciągnąć trzeciego producenta silników, po Hondzie i Chevrolecie, do IndyCar. Ma również nadzieję na utrzymanie więzi z NASCAR, co spowodowało spadek frekwencji w Brickyard 400 w ostatnich latach.

„Rozglądamy się wokół tego 1000 akrów i myślimy:„ Czy to może być stolica rozrywki w Indianie? ”, Powiedział Penske. „Będziemy inwestować kapitał. Chcemy to rozwinąć. ” Rezygnując z rodzinnego biznesu George zakrztusił się, gdy mówił o rezygnacji z własności słynnego toru „Ten tor jest dla nas wyjątkowy, ponieważ dorastaliśmy wokół niego” - powiedział George po wspomnieniu 170 lat życia jego rodziny w różnych firmach w stanie Indiana. „Nasze dzieci i wnuki robiły to samo”. Dodał, że rodzina „zdała sobie sprawę, że posunęliśmy się tak daleko, jak to możliwe”.

George powiedział, że podszedł do Penske po ostatnim wyścigu sezonu na początku tego roku i powiedział, że chce z nim porozmawiać o „zarządzaniu” torem i IndyCar.

E-maile szybko doprowadziły do ​​starannie planowanych spotkań, a wiadomość o niespodziewanej transakcji pojawiła się dopiero w poniedziałek rano.

Penske powiedział, że we wtorek przejdzie cały obiekt i rozpocznie spotkanie z zespołem Hulmana, aby omówić 10 najważniejszych pomysłów. Podniósł możliwości, takie jak dodanie 24-godzinnego wyścigu lub zawodów Formuły 1 na torze w Indianapolis, ale powiedział, że na ostateczne decyzje trzeba będzie poczekać. „Ten biznes nie jest bez przyszłości”, powiedział Penske. „Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, co możemy zrobić, aby IndyCar był jeszcze silniejszy”.

Penske zapowiedział, że będzie otwarty dla członków rodziny Hulman biorących udział w nowym biznesie, a George powiedział, że rodzina chce pozostać zaangażowana.

Strony spodziewają się, że umowa zostanie sfinalizowana na początku stycznia.

NBC Universal z Comcast Corp. podpisały trzyletnią umowę w 2018 r. na transmisję 500 i innych wyścigów IndyCar, kupując prawa od ABC Walta Disneya po kilku dekadach.

16 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz