Saga Carlosa Ghosna c.d. - Kto jest Kto?

Aresztowani:


Carlos Ghosn

Carlos Ghosn, 64: Aresztowany i zatrzymany w Japonii; odwołany jako przewodniczący. Legendarny twórca, który uratował Nissana przed bankructwem, był jednym z najwyżej cenionych zarządców wielkich korporacji. Człowiek - Ikona w przemyśle motoryzacyjnym dopóki ta sama firma, którą ocalił, nie oskarżyła go o malwersacje na miliony dolarów.


Greg Kelly

Greg Kelly, 62: Aresztowany i osadzony w więzieniu w Japonii; odwołany jako członek zarządu. Amerykański adwokat zajmujący się głównie sprawami kadrowymi, najpierw w Nissan North America, następnie w centrali w Japonii, a ostatecznie w całym sojuszu. Wstąpił do zarządu w 2012 roku. Został uznany przy jako "mastermind", czyli organizator rzekomych oszustw Ghosna.

Nissan:


Hiroto Saikawa

Hiroto Saikawa, 65: Prezydent i CEO. Dołączył do japońskiego producenta samochodów w 1977 roku i zyskał sławę jako menadżer w Nissan Purchasing Organisation, innowacyjnym zespole, który zwiększył zyski producenta przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Długoletni protektor Ghosna pogardzał szefem, po przejęciu pełnej kontroli jako CEO w kwietniu 2017 roku. Dopiero wtedy Saikawa zaczął wytyczać własne plany dla firmy i zmieniać niektóre z wątpliwych strategii biznesowych wprowadzonych przez Ghosna.


Hideyuki Sakamoto

Hideyuki Sakamoto, 62: Wiceprezes wykonawczy ds. zarządzania produkcją i łańcuchem dostaw. Globtroter Sakamoto prawie robił wszystko od momentu dołączenia do Nissana w 1980 roku. Z biegłą znajomością angielskiego pracował w Nissan Technical Center North America w USA i w Renault w Brazylii. Pracował nawet jako dostawca części Calsonic Co. w programie wymiany. Sakamoto rozpoczął karierę jako inżynier testujący nadwozie i awansował na czoło globalnej inżynierii, a następnie zajął się nowymi obowiązkami w światowej produkcji od stycznia b.r.


Toshiyuki Shiga

Toshiyuki Shiga, 65: Członek zarządu. Walczący o interesy Nissana Shiga nadzorował Sojusz czy rozwija się wystarczająco szybko rozwija. Ghosn był pod takim wrażeniem przedsiębiorczości tego weterana planowania korporacyjnego, że wybrał Shigę na stanowisko dyrektora ds. Operacyjnych w 2005 roku. W tym samym roku Shiga dołączył do zarządu i został awansowany na wiceprezesa pod jego niegdysiejszym mentorem w 2013 roku. Shiga zrezygnował z tego tytułu w 2017 roku, ale nadal służy jako jeden z dyrektorów.Renault:


Jean-Baptiste Duzan

Jean-Baptiste Duzan, 72: Francuski guru finansowy rozpoczął karierę w grupie Citibank w 1970 r., Przeprowadzając się przez Paryż i inne międzynarodowe przedsięwzięcia. Duzan, zewnętrzny dyrektor, zasiada w zarządzie Nissana od 2009 roku. Wylądował w Jokohamie po 23-letniej karierze w Renault. Podczas swojej kadencji we francuskim producencie, był dyrektorem operacji finansowych i wiceprezes ds. Zakupów. Służył ponad dekadę w zarządzie Renault, zanim odszedł z firmy w czerwcu 2009 r., W tym samym miesiącu dołączył do Nissana.Bernard Rey

Bernard Rey, 72 lata: Były prezes zespołu Renault Formula One, od początku swojej kariery w Renault w 1969 roku, podskakiwał między Francją a Japonią i pracował nad zakupami. Kiedy Renault zorganizowało w 1999 r. Ratowanie słabnącego już Nissana, Ghosn wyszkolił francuskiego kierownika jako jednego z 30 liderów Renault, który przywiózłby do Japonii, by stanąć na czele odrodzenia Nissana. Rey powrócił do Renault w 2007 r. I odszedł z wytwórni samochodów w 2011 r. Trzy lata później został powołany do zarządu Nissana.
Niezależni:


Keiko Ihara

Keiko Ihara, 45: Demon prędkości z ołowianą nogą na pedale gazu, jako profesjonalny kierowca wyścigowy ma skłonności do zdzierania asfaltu na torach wyścigowych w Nissanie GT-R lub jakimkolwiek innym samochodzie o mocy ponad 300 koni mechanicznych. Wieloletnia ambasadorka marki Nissan, została wybrana do zarządu w czerwcu w ramach ogólnokrajowej kampanii mającej na celu umieszczenia większej ilości głosów z zewnątrz w zdominowanej przez mężczyzn hierarchię Japonii Inc.

Zainteresowanie Keiko Ihary wyścigami zaczęło się w czasach gdzie była dziewczęcą ozdobą dla Formuły 1. Wtedy zdała sobie sprawę, że może również prowadzić samochody, a nie tylko stać obok nich. Wkrótce stała się jedyną zawodniczką z Japonii biorącą udział w wyczerpującej serii World Endurance Championship.


Masakazu Toyoda

Masakazu Toyoda, 69: Kolejna nominacja mająca na celu wzmocnienie ładu korporacyjnego przy pomocy stron trzecich, Toyoda daje wgląd w wewnętrzne funkcjonowanie japońskiego rządu. Wieloletni urzędnik w Ministerstwie Gospodarki, Handlu i Przemysłu, Toyoda specjalizuje się w stosunkach handlowych, sprawach międzynarodowych i energetyce. Dołączył do zespołu kierowniczego Nissana w czerwcu.

10 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz