Salon Samochodowy Paryż 2018 - Część I


Paryski Salon Samochodowy błyszczy, gdy Niemcy odpoczywają. Wystawa w Paryżu organizowana jest na przemian z Salonem we Frankfurcie. Frankfurt organizowany jest w latach nieparzystych. Frankfurt zwykle jest większym od Paryża ale mimo to, kiedy BMW przedstawia najnowszą generację najlepiej sprzedającego się luksusowego sedana, serii 3, wiesz, że Paryż nie może być taki zły. Zacznijmy od przykrego faktu: Coraz więcej dużych marek samochodowych rezygnuje z wystawiania swoich samochodów na wielkich salonach samochodowych twierdząc, że jest to zbyt kosztowne w stosunku do osiąganych rezultatów. Coraz częściej nowe modele samochodów pokazywane są niejako "przy okazji" w czasie innych, niekoniecznie związanych z motoryzacją wydarzeń. Oto marki samochodowe, które w tym roku zignorowały salon w Paryżu: Aston Martin, Bentley, Fiat Chrysler Automobiles, Ford, Lamborghini, Mazda, McLaren, Mitsubishi, Nissan, Opel, Rolls-Royce i Vauxhall.

Z tych, które jednak się pokazały to oprócz wspomnianego wyżej najnowszej serii 3 z BMW to Mercedes-Benz klasy B i pojazdy z napędem elektrycznym z Audi i Mercedesa. Francuscy producenci samochodów Renault, Peugeot, DS i Citroën starali się, aby wypełnić wszystkie luki w krajowym wydarzeniu jakim jest Salon w Paryżu.

Parę słów gwieździe paryskiego show, czyli kompaktowym sedanie trzeciej generacji z BMW. Ceny w USA rozpoczną się od 41,195 $ za 330i z czterocylindrowym turbo, co wydaje się dużo - ale kiedyś pierwsze w 1977 roku BMW 320i kosztowało 36 000 USD w przeliczeniu na dzisiejsze ceny. Nowy jest mniej więcej tej samej wielkości co odchodząca seria 3. Będzie dużo ciekawych rozwiązań w wersji standardowej ale jeszcze więcej będzie dostępnych w wersjach dla koneserów. (Przykład: kamery z widokiem dookólnym, które większość z nich oferuje, BMW dodaje wskaźniki prześwitu pokazujące bliskość przeszkody z zielonymi, żółtymi lub czerwonymi bąbelkami pokazującymi odległości.)

System audio-nawigacyjny będzie działał z opracowanym przez BMW zestawem konwersacyjnym poleceń analogicznym do Siri z Apple'a.

Pierwszym samochodem na początku 2019 r. będzie napędzany na tylne koła lub na wszystkie cztery BMW 330i. Czterocylindrowy silnik turbo będzie miał moc 255 KM i ośmiobiegową automatyczną skrzynią biegów. (Brak ręcznej skrzyni biegów w serii 3, z wyjątkiem M3).

M340i to już nie to samo, co M3. Dostanie turbodoładowaną sześciocylindrową jednostkę napędową z 382 KM.

Hybrydowa wersja z wtyczką - 330e będzie dostępna w 2020 roku. Pojawi się także M3. Jest szansa, że ​​zobaczymy diesla z serii 3, ale jest bardziej prawdopodobne, że hybrydy typu plug-in będą raczej preferowaną przez BMW.


Więcej na temat Paryskiego Auto Show już jutro!


14 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz