Sprzedaż samochodów w USA - luty 2019


Sprzedaż samochodów w Stanach Zjednoczonych spadła w lutym o 2,9 procent w związku z ostrą zimą, skutkami tymczasowego wstrzymania pracy rządu USA i obawami o zwrot podatku federalnego. Spadek koniunktury na rynku może przybierać na sile, a skorygowana o sezonowość, zannualizowana stopa sprzedaży - 16,61 miliona - spadła poniżej 17 milionów w drugim kolejnym miesiącu i znalazła się nieco poniżej prognoz analityków 16,7 miliona. Jest to najniższy miesięczny współczynnik sprzedaży od sierpnia 2017 r., kiedy to tempo sprzedaży wyniosło 16,58 mln.

Wraz ze styczniem luty jest jednym z najsłabszych miesięcy roku dla sprzedaży nowych pojazdów. Podczas gdy sprzedaż samochodów nadal spada, popyt na popularne lekkie ciężarówki, takie jak Ford F, Toyota RAV4, Nissan Rogue i Jeep Wrangler, które są kluczowymi elementami ostatnich zdobyczy rynkowych, również spadł w zeszłym miesiącu. Ogólnie rzecz biorąc, dostawy samochodów spadły o 11 procent, a popyt na ciężarówki wzrósł o 1,2 procent. "Po styczniowym zamknięciu rządu i rekordowej temperaturze poniżej zera w jurz w lusterku wstecznym spodziewaliśmy się ogólnego wzrostu w lutym" - powiedział Charlie Chesbrough, starszy ekonomista w Cox Automotive. "Jednak ... dzisiejsze wyniki sugerują znacznie większą historię: tempo sprzedaży w końcu spadło na niższy poziom".

Sprzedaż w General Motors, która nie publikuje już publicznie miesięcznych wyników, spadła o około 5,3 procent, a dostawy samochodów osobowych spadły o około 17 procent, a popyt na samochody ciężarowe o około 2,1 procent - podał Automotive News Data Center. W Ford Motor Co., dostawy spadły o 4,4 procent w związku z niższym popytem na samochody osobowe. Sprzedaż spadła o 5,1 procent w dziale Forda, ale wzrosła o 15 procent w Lincolnie.

Fiat Chrysler, powołując się na "dokuczliwą pogodę w kluczowych regionach sprzedaży", zanotował po 11-miesięcznej passie wzrostów sprzedaży 2.3-procentowy spadek sprzedaży w lutym, nawet gdy wzrosły rabaty. Ram, przy dostawach o 24 procenty większych, był jedyną marką FCA, która odnotowała zysk w zeszłym miesiącu. Wolumen spadł o 4,2 procent w Jeepie (drugi z rzędu), o 36 procent w Chryslerze, o 7,7 procent w Dodge, 50 procent w Fiacie i o 13 procent w Alfa Romeo.

Średni rabat na nowy samochód FCA wzrosła o 4,1 procent w ubiegłym miesiącu do 4,524 USD w porównaniu do lutego 2018 r.

Sprzedaż Toyoty Corp. ze Stanów Zjednoczonych w lutym spadła o 5,2% w związku ze słabszym popytem na samochody i lekkie ciężarówki. Dostawy spadły o 6,3 procent w stosunku do marki Toyoty, ale wzrosły o 4,4 procent w Lexusie, a łączny wolumen samochodów osobowych spadł o 10 procent. Popyt na lekkie samochody ciężarowe spadł o 1,8 procent.

Dostawy Honda Motor Co. spadły o 0,4 procent, przy spadku sprzedaży o 1,6 procent w segmencie Hondy, ale wzrosły o 11 procent w Acura.

Firma Nissan Motor Co. poinformowała, że ​​sprzedaż spadła o 12 procent do 114 352 sztuk. Nawet sprzedaż ciężarówek, spadała o 13 procent w ciągu miesiąca. Warto zauważyć, że sprzedaż Nissana Rogue spadła o 16 procent, do poziomu 31 889.

Sprzedaż w Hyundai wzrosła o 2 procent i 6,7 procent w Kia, ale spadła o 3,6 procent w VW. Subaru, czerpiąc korzyści z dużego popytu na nowy Ascent i przeprojektowany Forester, powiedział, że sprzedaż wzrosła w lutym o 3,9 procent, przedłużając swoją passę z roku na rok do 87 miesięcy.

Wśród innych producentów, sprzedaż wzrosła o 6,1 procent w Mitsubishi, ale spadła o 7,3 procent w firmie Mazda.

Wśród marek luksusowych, wolumen wzrósł o 10 procent w Porsche, 5,6 procent w Volvo, 59 procent w Jaguarze, 19 procent w Land Rover i 12 procent w Genesis. Spadła tymczasem o 17 procent w Infiniti i o 12 procent w Audi.

49 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz