Tesla dalej w kłopotach!

Aktualizacja: 4 lis 2018

Tesla Inc poinformowała w piątek, że otrzymała wezwanie do sądu z Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd dotyczące prognozy produkcji modelu 3, którą producent samochodów elektrycznych wyprodukował w 2017 roku.

Tesla wielokrotnie przegapiła własne terminy produkcji dla kluczowego sedana Modelu 3 i jest analizowana przez wiele agencji rządowych czy nie wprowadziła w błąd inwestorów o swojej działalności.

Firma stwierdziła, że żadna agencja rządowa w toczących się dochodzeniach nie doszła do wniosku, że wystąpiły jakiekolwiek wykroczenia.

"Wygląda na to, że SEC analizuje, czy prognozy, które zostały wykonane, były oparte na faktach czy nie", powiedział Jay Dublow, partner z Pepper Hamilton LLP.

"Możliwe jest wykonanie kolejnego działania polegającego na egzekwowaniu przepisów SEC, jeżeli okaże się, że prognozy zostały celowo lub lekkomyślnie wystawione bez podstawy" - powiedział Dublow, były szef oddziału w dziale egzekwowania przepisów SEC.

Rzecznik prasowy Tesli powiedział agencji Reuters w październiku, że firma otrzymała wniosek z Departamentu Sprawiedliwości z prośbą o dokumenty związane z prognozami dotyczącymi produkcji modelu 3.

Federalne Biuro Śledcze bada również, czy według doniesień Tesla błędnie przedstawiła informacje o produkcji modelu 3 od początku 2017 r.

Peter Haveles, partner w Trial and Dispute Resolution Practice Group, powiedział, że SEC nie będzie w stanie wnieść oskarżeń, jeżeli istniały podstawy dla prognoz.

"Jednakże, tak jak w przypadku tweetów dotyczących prywatnych pomysłów, jeśli SEC uzna, że ​​prognozy i komentarze zostały wydane bez uzasadnionej podstawy faktycznej, jest prawdopodobne, że SEC rozpocznie nowe postępowanie egzekucyjne przeciwko Tesli" - powiedział Haveles.

The Wall Street Journal informował, że już w sierpniu SEC rozpoczęła dochodzenie w sprawie Modelu 3 żądając danych produkcyjnych spółki w 2017 roku.

We wrześniu Musk i Tesla uzgodnili z SEC, że za słynne już tweety Elona Muska z 7 sierpnia, że ​​planował firmę sprywatyzować płacąc po 420 USD za każdą akcję i ma zapewnione finansowanie transakcji, zapłacą grzywnę (Musk i Tesla osobno) w wysokości 20 milionów dolarów każdy. Ponadto Musk musiał zrezygnować z funkcji przewodniczącego zarządu przez trzy lata.

Tesla wciąż znajduje się poniżej swojego tygodniowego docelowego poziomu produkcji 5000 modeli 3, ale udało mu się osiągnąć zysk w trzecim kwartale, zgodnie z obietnicą Muska.

Wcześniej w czwartek Tesla zapowiedziała, że opracowuje plany rozpoczęcia produkcji około 3 000 pojazdów Modelu 3 tygodniowo w Szanghaju gdzie jest w początkowej fazie budowy swojej fabryki Gigafactory 3 w celu zmniejszenia wpływu taryf celnych.

Firma stwierdziła , że sprzedaż modeli S i modelu X w Chinach była i prawdopodobnie nadal będzie trudna z powodu ostatnio podwyższonych ceł nałożonych przez chiński rząd na pojazdy wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych.30 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz