Tesla i Elon Musk - historii ciąg dalszy...Tesla wreszcie będzie sprzedawać Model 3 za obiecane $35 tysięcy!

Firma Tesla Inc. oświadczyła w czwartek, że zaoferuje wersję sedana Model 3 o wartości 35 000 USD z krótszym zasięgiem akumulatorów i nowym wnętrzem, prawie dwa lata po tym, jak firma obiecała samochód po tej cenie. Model 3, po raz pierwszy zaprezentowany przez CEO Elona Muska w marcu 2016 r. Obiecał on wtedy samochód o wartości 35 000 USD co umożliwiło mu to reklamę jako samochodu "dla mas". Ale Tesli nigdy nie udało się sprzedać samochodu za taką cenę. Musk zapowiedział w zeszłym miesiącu, że ma nadzieję, że najtańsza wersja będzie dostępna w połowie 2019 roku. Tesla dwukrotnie w tym roku obniżała cenę modelu 3, który obecnie startuje od 42,900 $.

Amerykańska federalna ulga podatkowa ($7,500 dla samochodów elektrycznych) jest stopniowo wycofywana wraz ze wzrostem produkcji i w styczniu została obniżona do $3,750, skutecznie podnosząc cenę samochodów o 3 750 USD. Fachowcy uważają, że sprzedaż Modelu 3 w cenie 35,000 $ jest strzałem w stopę dla Tesli w okresie poważnych wyzwań dla firmy z Doliny Krzemowej.

Poza modelem 3, Tesla opracowuje nowy model Y SUV na 2020 rok, jednocześnie rozpoczynając budowę fabryki w Szanghaju. Tesla oszołomiła świat motoryzacyjny po tym, jak jego lista rezerwacji dla obiecanego 35 000 USD modelu 3 wzrosła do ponad pół miliona zamówień w 2017 roku. Tesla nie ujawnia już liczby rezerwacji, ale wielu analityków uważa, że ​​wiele osób z tej listy wciąż czeka na tę tańszą wersję.Tesla rezygnuje z tradycyjnej sieci dealerów

Tesla Inc. w dużej mierze rezygnuje z długo kontrowersyjnego modelu detalicznych sklepów fabrycznych - dealerów, oświadczył Elon Musk w czwartek, zakładając jednak do równie radykalne podejście do modelu sprzedaży samochodów - sprzedaż wyłącznie w sieci internetowej.

Zmiana strategii detalicznej ma miejsce, gdy kalifornijski producent pojazdów elektrycznych zmaga się, aby móc konkurować w zmieniającym się świecie tańszych pojazdów elektrycznych. "W ciągu najbliższych kilku miesięcy będziemy likwidować wiele naszych sklepów, a niewielka liczba sklepów w miejscach o dużym natężeniu ruchu pozostanie jako galerie, gabloty i centra informacyjne Tesli" - poinformowała firma. "Przesunięcie całej sprzedaży online, w połączeniu z innymi bieżącymi oszczędnościami kosztów, pozwoli nam obniżyć ceny wszystkich pojazdów średnio o około 6%, co pozwoli nam osiągnąć punkt sprzedaży o wartości 35 000 USD wcześniej niż oczekiwaliśmy" - zapowiedziała firma.

Tesla od lat walczy w różnych stanach z przepisami prawnymi o konieczności sprzedaży przez sieć koncesjonowanych dealerów ( w ramach tzw. "franczyzy") i pomysł sklepów fabrycznych - koncepcja preferowana przez Teslę, w wielu stanach jest po prostu zabroniona aby chronić tradycyjnych sprzedawców franczyzowych nowych samochodów.

Wiele z około 120 amerykańskich sklepów Tesli znajduje się w centrach handlowych. W odróżnieniu od tradycyjnego dealera samochodowego, sklepy Tesli są niewielkie, brakuje im centrum serwisowego oraz działu finansów i ubezpieczeń. W rzeczywistości służą one jako gabloty pojazdów, centra informacyjne i lokalizacje jazd testowych. Nowe pojazdy są zazwyczaj zamawiane online. "Możesz teraz kupić Teslę w Ameryce Północnej przez telefon w około 1 minutę, a ta możliwość wkrótce zostanie rozszerzona na cały świat", zapowiedziała Tesla. Jeśli uda się to, planowany przez Teslę model sprzedaży online to jeszcze bardziej wywrze to presję na przemysł samochodowy, który jest powiązany przepisami prawa dotyczącymi franczyzy.Teslę można zwrócić w ciągu tygodnia i po przejechaniu nie więcej niż 1,000 mil!

Podczas gdy Tesla zmniejsza skalę sprzedaży detalicznej, producent podwaja inwestycje w infrastrukturę usługową. Usługa stała się główną przeszkodą, ponieważ ilość samochodów Tesli na drogach szybko rośnie.

W 2017 r. rezerwacje na model 3 wzrosły do ​​ponad pół miliona zamówień. Tesla oświadczyła, że ma na celu "usługi tego samego dnia, jeśli nie w ciągu godziny". Aby uniknąć przytłaczających lokalizacji centrów usług, Tesla polega na flocie mobilnych techników, którzy obsługują pojazdy klientów na podjazdach i w garażach biurowych. Aby rozwiać obawy innych konsumentów związane z zakupem pojazdu niewidocznego bez pierwszego testowego prowadzenia pojazdu, Tesla oferuje siedmiodniową polisę zwrotu samochodu na 1000 mil. "Całkiem dosłownie można kupić Teslę, przejechać kilkaset mil na weekendową wycieczkę z przyjaciółmi, a następnie zwrócić ją za darmo" - zauważyła firma w swoim oświadczeniu. "Z najwyższym wynikiem satysfakcji klienta z każdego samochodu na drodze, jesteśmy pewni, że będziesz chciał już zatrzymać swój model 3."

19 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz