Tesla Report...

Aktualizacja: 25 kwi 2019

1. Brak gotówki?

Oświadczenia Elona Muska, że ​​Tesla Inc. skończyła tracić pieniądze i nie potrzebuje zebrać więcej gotówki, okazały się przedwczesne. Prezes firmy otworzył drzwi do poszukiwania kapitału dla swojej firmy produkującej m.in. sedana Modelu 3 po odnotowaniu większej niż oczekiwano straty w pierwszym kwartale.

Rekordowy spadek dostaw, w połączeniu z największą w historii spłatą zadłużenia firmy, spowodował obniżenie zapasu gotówki do najniższego poziomu od trzech lat. Akcje Tesli spadły o 2,1 procent - do 253,28 dolarów w Nowym Jorku. 47 letni Musk, zapewniał inwestorów, że wyższe dostawy i cięcia kosztów pomogą Tesli na mniejszą stratę w drugim kwartale i powrócić do rentowności w ciągu następnych trzech miesięcy. Ale również poszedł o krok dalej niż jego wskazówka na początku tego tygodnia, że ​​Tesla może szukać więcej funduszy, ponieważ podejmuje niezwykle ambitne dążenie do wprowadzenia pełnej autonomicznej robotyki w przyszłym roku. „W tym momencie warto pomyśleć o pozyskaniu kapitału” - powiedział Musk w środę w czasie rozmowy o przychodach. „Jest bardzo ważne, ponieważ firma wzmacnia się, aby stanąć na solidnych podstawach z odpowiednią dyscypliną finansową oraz, że wydajemy pieniądze bardzo wydajnie. W tym momencie myślę, że to robimy. ” Tesla zgłosił skorygowaną stratę w wysokości 494 mln USD, czyli 2,90 USD, w pierwszym kwartale, podczas gdy straty te były przewidywane przez analityków na poziomie 1,30 USD. Strata netto w pierwszym kwartale wyniosła 702 mln USD.

Firma planuje w tym roku 2,5 miliarda dolarów nakładów inwestycyjnych, ponieważ opracowuje nowe pojazdy, w tym crossover Model Y i ciągnik drogowy Semi. Jest to więcej niż 2,2 miliarda dolarów w gotówce i wpływach, które były w bilansie na koniec marca. Widocznym jest pogorszenie się przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej w stosunku do poprzedniego kwartału oraz spłata zadłużenia w lutym - największa w historii firmy - wyprowadziła z kasy Tesli 920 mln USD. W listopadzie spółka ma wydatek na kolejne 566 milionów USD tzw. obligacji zamiennych.

Obniżenie o połowę federalnych dopłat podatkowych na zakupy Tesli, które nastąpiło w styczniu, pociągnęło za sobą ograniczenie popytu w USA w tym kwartale, a Tesla z trudem zrównoważyła ten spadek, rozpoczynając dostawy modelu 3 w Europie i Chinach.

Na wyniki Tesli wpłynęły także częste zmiany cen i nieudana zmiana strategii sprzedaży detalicznej, która spowodowała zamieszanie wśród pracowników i klientów.

28 lutego Elon Musk ogłosił, że aby zaoferować długo obiecywaną wersję $35,000 modelu 3, Tesla przesuwa wszystkie zamówienia online i zamyka większość swoich sklepów. Firma wycofała się z tego pomysłu zaledwie w 10 dni później, twierdząc, że zamknie tylko mniej więcej połowę miejsc, zgodnie z planem.

Wiele sklepów Tesli w najbardziej prestiżowych centrach handlowych ma długoterminowe zobowiązania z tytułu najmu, które na koniec 2018 r. wynosiły 1,6 mld USD. „Z pewnością będziemy nadal mieć sklepy i będziemy nadal dodawać sklepy, pod warunkiem, że znajdują się one w miejscach, w których ruch pieszy jest wysoki”, powiedział Musk w środę. „Ale zamkniemy sklepy w miejscach, w których niezwykle trudno jest znaleźć ruch pieszy potencjalnych nabywców”.

Tesla zakończyła kwartał depozytami klientów w wysokości 768 mln USD, co stanowi spadek z 793 mln USD na koniec ubiegłego roku, pomimo ujawnienia modelu Y w marcu. Zapytany o stan zamówień na pojazd, który firma spodziewa się wyprodukować w przyszłym roku, Musk odmówił komentarza.

2. ROBOTAXIS


CEO Tesli - Elon Musk zapowiedział, że autonomiczne taksówki czyli bez kierowców będą dostępne na niektórych rynkach USA już w przyszłym roku.

Prawdopodobnie za dwa lata zrobimy samochód bez kierownicy lub pedałów” - przewiduje Musk, przyznając, że często spóźnia się z agresywnymi celami.

Centralnym punktem tej obietnicy jest nowy mikrochip dla pojazdów autonomicznych, zaprezentowany przez Muska w poniedziałek podczas prezentacji internetowej. Wykonany przez Samsung Electronics Co. w Teksasie, chip znajdujący się we wszystkich pojazdach został zaprojektowany tak aby dać Tesli przewagę nad rywalami i pokazać, że ogromne inwestycje w autonomiczną jazdę - opisaną przez Musk jako „zasadniczo cała nasza struktura wydatków” - opłaci się .

Tesla przeszła na swój własny chip i komputer do autonomicznych pojazdów z Nvidii dla modelu S i modelu X około miesiąc temu, a dla modelu 3 około 10 dni temu Musk zapowiedział inwestorom w siedzibie Tesli w Palo Alto w Kalifornii. Samsung wyprodukuje chipy w Austin w Teksasie, powiedział.

Nvidia zakwestionowała niektóre stwierdzenia Tesli w swojej prezentacji, mówiąc, że producent EV porównuje wydajność całego komputera z wydajnością jednego chipa. Pełny system oparty na wielu chipach Nvidii byłby potężniejszy niż to, co pokazał Tesla, firma z Santa Clara w Kalifornii. Mimo to Nvidia wyraziła uznanie dla Tesli, mówiąc, że „podniosła poprzeczkę dla komputerów do autonomicznych pojazdów”.

3. Samoczynna eksplozja Tesli Model S w Chinach

Tesla Inc. poinformowała, że ​​wysłała zespół do zbadania filmu, który pojawił się w chińskich mediach społecznościowych, który pokazuje eksplodowanie zaparkowanego samochodu Tesli Model S, najnowszy w serii incydentów pożarowych z udziałem samochodów Tesli.

Wideo, opatrzone znaczkiem czasu w niedzielny wieczór i szeroko rozpowszechnione w chińskim serwisie Weibo przypominającym Twittera, pokazuje, że zaparkowany pojazd elektryczny emituje dym i zapala się w kilka sekund później. Film rzekomo przedstawiający następstwa pokazuje linię trzech zniszczonych samochodów. Reuters nie był w stanie natychmiast zweryfikować pochodzenia filmów, które według użytkowników Weibo zostały wykonane w Szanghaju. Przyczyna wybuchu nie jest znana.

4. Tesla kontra Panasonic


Elon Musk toczy wojny na Twitterze z długą listą przeciwników, od rywalizujących producentów samochodów po spekulantów i Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Właśnie zaczął nową wojnę, ale tym razem stawka może być jeszcze wyższa. Jest w rzadkim publicznym sporze ze swoim kluczowym dostawcą: Panasonic Corp., firmą, która produkuje wszystkie ogniwa litowo-jonowe zasilające pojazdy elektryczne Tesli Inc.

Wojna zaczęła się od doniesień, że firmy redukują plany ekspansji w swoich wspólnie zarządzanych zakładach produkujących baterie w pobliżu Reno w stanie Nevada. Musk wystrzelił tweetem, że to Panasonic jest sprawcą działania w ograniczonym tempie, ograniczając produkcję sedana Tesli Model 3. Nawet według standardów Muska jest to bardzo nietypowym, aby firma i jej największy dostawca prowadzili pojedynek tak otwarcie.

Ten pojedynek po raz kolejny rodzi pytania o zdolność Tesli do utrzymania rentowności w obliczu obaw o popyt. W pierwszym kwartale Tesla dostarczyła 63 000 samochodów na całym świecie, w porównaniu z prawie 91 000 w ciągu ostatnich trzech miesięcy, a jej zapasy spadły w tym roku o prawie 18 procent. Pozorna niechęć Panasonic do zwiększenia produkcji baterii tylko zwiększa sceptycyzm - i może zwiastować większe problemy.5. Tesla vs Randeep Hothi
W piątek firma Tesla Inc. otrzymała tymczasowy zakaz kontaktu dla Randeepa Hothi z Fremont, który, jak twierdzi firma, umieścił tajne kamery, wkroczył na teren firmy, uderzył w ochroniarza, a później niebezpiecznie skręcał wokół samochodu służbowego podczas filmowania filmu promocyjnego. W swojej petycji Tesla twierdzi, że chce utrzymać Randeep Hothi, 32 lata, co najmniej pięć mil od swojej siedziby w Palo Alto, gdzie Tesla pokaże inwestorom nowe, pół-autonomiczne funkcje jazdy na imprezie o godzinie 11 rano.

„@Elonmusk Tesla to zero”, ktoś wysłał sobotę z anonimowego konta na Twitterze, które Tesla zidentyfikowała w petycji o zakazie kontaktu jako należącego do Hothi. „Fałszerze otrzymują wyroki więzienia za oszustwo. Mam cię. TIK Tak."

Wydaje się, że Hothi współpracuje z luźno zorganizowaną grupą inwestorów, którzy spekulują na akcjach Tesli, zarabiając pieniądze, gdy akcje Tesli spadają. W swojej petycji Tesla przedstawiła swój proces odkrywania tożsamości i działalności Pana Hothi. W sierpniu i styczniu oficerowie ochrony Tesli znaleźli dwie kamery monitorujące wskazujące na fabrykę firmy w Fremont. Firma twierdzi, że jej pracownicy byli w stanie wyśledzić połączenie jednej z kamer z użytkownikiem „Skabooshka”, który wydaje się być nickiem Twittera Hothi.

W styczniu pracownicy Tesli sfotografowali mężczyznę w białej Acurze, która zabierał kamery. Acura jest zarejestrowana na ojca Hothi, mówi Tesla. Pod koniec lutego ktoś jeżdżący tą samą Acurą wyjechał z parkingu Tesli, uderzając w lewe kolano strażnika, twierdzi Tesla. W zeszłym tygodniu ekipa filmowa Tesli powiedziała, że ​​śledzi ją ta sama Acura przez pół godziny na autostradzie 880, skręcając wokół samochodu, w pewnym momencie uruchamiając automatyczny system wykrywania zderzeń samochodu. Później ten ktoś opublikował zdjęcia samochodu Tesli z konta Skabooshka na Twitterze.

13 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz