Toyota i Subaru ogłaszają wspólną platformę przyszłych samochodów elektrycznych!
W tym tygodniu ogłoszono, że Toyota i Subaru będą współpracować nad nową platformą dla pojazdów elektrycznych, która połączy wiedzę Subaru na temat napędu na wszystkie koła z elektrycznymi osiągnięciami Toyoty. Nowa platforma została nazwana „e-TNGA”, na której Toyoty oprze przyszłe średnie i duże elektryczne samochody pasażerskie i przyczynią się do realizacji celu firmy, jakim jest sprzedaż 1 miliona samochodów z akumulatorami i ogniwami paliwowymi do 2025 roku.

Wiceprezes Toyoty Shigeki Terashi przedstawił prezentację pt. „ Dążenie do popularyzacji BEV ”, która stanowiła mapę drogową dla przyszłego rozwoju pojazdów elektrycznych. Kluczem do planów, które podkreślił, jest nowa platforma, która zostanie opracowana wspólnie z Subaru.

Platforma, nazwana „e-TNGA”, ma podobną strategię modułową, jak "Toyota New Global Architecture" (TNGA), która stanowi podstawę większości obecnych w Toyocie linii samochodów i SUV-ów. Oznacza to, że e-TNGA powinna pozwolić firmie na zbudowanie szerokiej gamy pojazdów na jednym podstawowym zestawie elementów podstawowych.


Na podstawie powyższego szkicu wydaje się, że punkty mocowania dla siników i akumulatorów pozostaną takie same we wszystkich wariantach e-TNGA, ale rozstaw osi (i długość akumulatora), przedni i tylny zwis oraz całkowita szerokość pojazdu mogą się różnić.

Prawdopodobne mocowania te pozwolą na zmiany wielkości silnika.

Oto spojrzenie na konkretne części, które zostaną wymienione przez obu producentów samochodów, ponieważ muszą dostosować architekturę e-TNGA do SUV-ów i sedanów o różnych kształtach i rozmiarach:


Platforma wygląda podobnie do Modelu 3 Tesli i dzieli wiele atrybutów z architekturą Volkswagena MEB ; akumulatory znajdują się między osiami w podłodze, a dwa silniki - jeden mocowany z przodu i jeden z tyłu - są dostępne w celu umożliwienia napędu na tył i na cztery koła. W przeciwieństwie do Tesli lub VW, Toyota reklamuje swoją nową platformę jako mogącą oferować również napęd na przednie koła.

(Tesla i VW mogliby to teoretycznie zrobić, ale ten ostatni wyraźnie określił, że planuje tylko wersje z napędem na tylne i na wszystkie koła)


Terashi zaznaczył, że nie tylko z Subaru ale Toyota współpracuje również z Daihatsu i Suzuki przy modelach kompaktowych. Mówiąc o kompaktowych pojazdach elektrycznych, Toyota planuje budowę ultra-kompaktowych pojazdów elektrycznych do Japonii do 2020 r .:

Terashi pokazał trzy ultra-kompaktowe pojazdy w swojej prezentacji. Przedstawione poniżej modele są planowane do celów komercyjnych. Wśród nich jest „i-ROAD”, trójkołowy pojazd o prędkości 37 mil na godzinę i 31 milami maksymalnego zasięgu i jego celem dla „Toyoty” pokonanie "ostatniej mili na obszarach miejskich”.Wszystkie podane wyżej szkice i zdjęcia zostały wykonane przez Toyotę i przedstawione przy prezentacji swoich planów.


31 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz