Trump zaprasza szefów Mercedesa, Volkswagena i BMW do Białego Domu

Administracja Prezydenta Trumpa zaprosiła dyrektorów generalnych trzech niemieckich producentów samochodów na rozmowy w Białym Domu. Europejscy i amerykańscy urzędnicy rządowi próbują negocjować nową umowę handlową.

Prezydent Donald Trump wstępnie planuje spotkać się z szefami BMW AG, Daimler AG i Volkswagen AG po Święcie Dziękczynienia, jak informują nieoficjalne źródła.

Dla prezydenta USA rozmowy mogłyby być sposobem na zachęcenie Unii Europejskiej do szerszego porozumienia handlowego. Dyskusje między Waszyngtonem a Brukselą ugrzęzły w ostatnim czasie, ponieważ USA grożą taryfami celnymi na importowane samochody, a UE ostrzega przed nałożeniem podatku na usługi cyfrowe, który może dotknąć firmy technologiczne od Apple Inc. do Amazon.com Inc.

W zeszłym tygodniu komisarz UE ds. Handlu Cecilia Malmstrom była w Waszyngtonie, aby przedyskutować ograniczoną umowę o wolnym handlu z przedstawicielem handlowym USA Robertem Lighthizerem. Rozmowy te koncentrują się głównie na współpracy regulacyjnej i nie dotyczą taryf na samochody. Trump zdecydował w zeszłym tygodniu, aby wstrzymać nałożenie opłat samochodowych, ale urzędnicy USA wyjaśnili swoim europejskim odpowiednikom, że rozejm może nie będzie trwał dłużej, jeśli nie poradzą sobie w rozmowach handlowych z Białym Domem. Nadwyżka handlowa Niemiec ze Stanami Zjednoczonymi jest celem skarg Trumpa dotyczących nierównowagi w gospodarce światowej. Volkswagen produkuje Passaty Sedan i crossovery Atlas w Tennessee, BMW buduje linię crossoverów X w Południowej Karolinie, a Daimler Mercedes-Benz produkuje sedany klasy C oraz SUVy GLS i GLE w Alabamie.


19 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz