Volvo ogranicza maksymalną prędkość do 112 mil/godz (180 km/godz) od 2020 roku



#Volvo oświadczyło dzisiaj, że wprowadzi ograniczenie prędkości maksymalnej we wszystkich swoich nowych samochodach od rocznika 2021 do 112 mil/godz. czyli 180 km/godz. Oto komunikat firmy Volvo w tłumaczeniu: Volvo Cars, jako światowy lider w dziedzinie bezpieczeństwa, postanawia wysłać mocny sygnał o niebezpieczeństwach związanych z nadmierną prędkością i ograniczy prędkość maksymalną wszystkich samochodów do 180 km / h od 2020 roku.

Wizja firmy 2020, której celem jest, aby nikt nie zginął ani nie odniósł poważnych obrażeń w nowym Volvo od roku 2020, jest jedną z najbardziej ambitnych wizji bezpieczeństwa w branży motoryzacyjnej. Ale zdając sobie sprawę, że sama technologia nie doprowadzi do zerowego wyniku, Volvo Cars rozszerza teraz swój udział, aby skupić się na zachowaniu kierowców.

Badania przeprowadzone przez Volvo Cars wskazują na trzy istotne problemy dotyczące bezpieczeństwa, które stanowią tak zwane "luki" w dążeniu do całkowitego wyeliminowania poważnych obrażeń i wypadków śmiertelnych w samochodach, gdzie walka z nadmierną prędkością jest bardzo obiecująca.

"Volvo jest liderem w dziedzinie bezpieczeństwa: zawsze byliśmy i zawsze będziemy" - powiedział Håkan Samuelsson, prezes i dyrektor generalny. "Ze względu na nasze badania wiemy, gdzie są obszary problematyczne, jeśli chodzi o usuwanie poważnych obrażeń i ofiar śmiertelnych w naszych samochodach, i chociaż ograniczenie prędkości nie jest lekarstwem, warto to zrobić, jeśli uda nam się uratować jedno życie".

Oprócz ograniczenia prędkości, firma bada również, w jaki sposób połączenie inteligentnej kontroli prędkości i technologii "geo-fence" może w przyszłości automatycznie ograniczyć prędkość w pobliżu szkół i szpitali.

"Chcemy rozpocząć rozmowę na temat tego, czy producenci samochodów mają prawo, a może nawet obowiązek instalowania technologii w samochodach aby zmienić zachowanie ich kierowców, aby poradzić sobie z takimi zjawiskami, jak nadmierna prędkość, nietrzeźwość lub rozproszenie uwagi" - powiedział Samuelsson. "Nie mamy zdecydowanej odpowiedzi na to pytanie, ale uważamy, że powinniśmy przejąć przywództwo w dyskusji i zostać pionierem".

Problem z nadmierną prędkością polega na tym, że przy pewnej prędkości, technologia bezpieczeństwa w samochodzie i inteligentna infrastruktura nie wystarczą, aby uniknąć poważnych obrażeń i ofiar śmiertelnych w razie wypadku. Właśnie dlatego limity prędkości obowiązują w większości krajów zachodnich, ale nadmierna prędkość pozostaje powszechnym i jednym z najczęstszych powodów zgonów w ruchu drogowym.

Miliony ludzi wciąż otrzymują mandaty za przekraczanie prędkości każdego roku, a dane o wypadkach drogowych z National Highway and Traffic Safety Administration pokazują, że 25 procent wszystkich wypadków śmiertelnych w USA w 2017 roku było spowodowanych nadmierną prędkością.

Ludzie po prostu nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa związanego z prędkością, mówi Jan Ivarsson, jeden z wiodących ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa Volvo Cars. "Jako ludzie wszyscy rozumiemy niebezpieczeństwa związane z wężami, pająkami i wysokościami. Z prędkościami, nie tak bardzo "- powiedział Ivarsson. "Ludzie często jeżdżą zbyt szybko w danej sytuacji na drodze i mają słabą zdolność do adaptacji prędkości w stosunku do sytuacji na drodze i swoich własnych możliwości jako kierowcy.

Musimy wspierać odpowiedzialne zachowanie i pomagać ludziom zrozumieć, że nadmierna prędkość jest niebezpieczna".

Poza przekraczaniem prędkości dwa inne obszary potencjalnych zagrożeń w dążeniu do eliminacji [wypadków] są nietrzeźwość lub wpływ narkotyków i rozproszenie uwagi.

Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu lub narkotyków jest nielegalne w wielu częściach świata, ale nadal stanowi główny powód obrażeń i ofiar śmiertelnych na dzisiejszych drogach.

Drugi temat to rozproszenie uwagi. Kierowcy z rozproszoną uwagą przez telefon komórkowy lub w inny sposób nie w pełni zaangażowani w prowadzenie samochodu to kolejna główna przyczyna niebezpieczeństw w ruchu kołowym. Pod wieloma względami są oni równie niebezpieczni, jak pijani kierowcy.

Volvo Cars zaprezentuje pomysły dotyczące rozwiązania problemu w stanach nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków oraz rozproszenia uwagi w specjalnym spotkaniu dotyczącym bezpieczeństwa w Göteborgu w Szwecji 20 marca.

©Volvo Cars

15 wyświetlenia
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz