Wyniki badań APEAL, czyli który samochód da się lubić najbardziej?

Aktualizacja: 5 sie 2019

Wyniki badań przeprowadzone przez JDPower zatytułowane "2019 Automotive Performance, Execution and Layout Study", w skrócie nazwanym APEAL czyli w wolnym tłumaczeniu "2019 Badanie Osiągów, Wykonania i Rozwiązań w Motoryzacji" a w praktyce po prostu jest to próba przedstawienia, które marki samochodowe radzą sobie najlepiej z wdrażaniem rozwiązań, które są lubiane przez klientów.

Średni wskaźnik zadowolenia w branży motoryzacyjnej wzrósł do 823 punktów (w skali 1000 punktów) z 820 w 2018 r., Przy czym 22 z 32 marek znalazło się w tym badaniu wyżej niż w ubiegłym roku.

Oczywiście właściciele mają większą satysfakcję, jeśli ich pojazd jest wyposażony w funkcje dające poczucie bezpieczeństwa, takie jak monitorowanie martwego pola, unikanie kolizji i ostrzeżenie o opuszczaniu pasa ruchu. Powinno to stanowić pozytywny znak dla producentów, ponieważ te cechy są jednymi z pierwszych elementów konstrukcyjnych w pełni zautomatyzowanych pojazdów. ”

Poniżej przedstawiam kluczowe wnioski z badania 2019:

Wyniki we wszystkich 10 kategoriach poprawiły się w 2019 roku: w badaniu przeanalizowano 10 kategorii pojazdów, z których wszystkie poprawiły się w pofrównaniu z rokiem 2018. Największa poprawa to systemy informacyjno-rozrywkowe czyli tzw. "infotainment" (+10 punktów) oraz widoczność i bezpieczeństwo (+6).

Luka między markami luksusowymi i popularnymi: Średnia ocena APEAL dla marek luksusowych wynosi 853 punkty, w porównaniu do 818 punktów wśród marek popularnych. Ta różnica 35 punktów jest najwęższa w historii badań i spadła z 50 punktów zaledwie trzy lata temu. Zmniejsza się różnica w zadowoleniu między samochodami osobowymi a SUV-ami.

Samochody nadal przewyższają SUV-y pod względem oszczędności paliwa i pracy silnika/przekładni, głównie dlatego, że samochody są lżejsze niż SUV-y. Jednak SUV-y zyskują przewagę w większości innych obszarów, w tym w dynamice jazdy; przebywaniu w nim, przestronności, widoczności, bezpieczeństwu i ilości miejsca dla pasażerów.

Najwyżej oceniane marki samochodów:

Ogólnie rzecz biorąc, większe i droższe pojazdy osiągają wyższe wyniki APEAL niż mniejsze i tańsze pojazdy. Ranking marki jest zatem funkcją typów pojazdów produkowanych przez producenta i tego, jak dobrze działa na tych pojazdach. Porsche zajmuje najwyższe miejsce w ogólnej klasyfikacji APEAL z wynikiem 891. BMW i Genesis zajmują drugie miejsce w remisie z 868, a następnie Audi (867) i Volvo (863).

Ram zajmuje najwyższe miejsce w segmencie rynku popularnego z wynikiem 851. Drugie miejsce zajmuje Dodge (848), następnie MINI (835), Volkswagen (829) i Ford (828). Ram to najbardziej udoskonalona marka, która zdobyła 26 punktów więcej niż w 2018 r. Inne marki wykazujące znaczącą poprawę to Dodge (+24); Jaguar (+16); Land Rover (+15); Audi (+14); i Jeep (+14).

Najwyżej oceniane modele

Firmą, która otrzymała najwięcej nagród przyznanych produkowanym przez nią modeli, jest Ford Motor Co. (pięć nagród wśród najlepszych modeli), a następnie BMW AG z czterema nagrodami.

 • Ford Motor Co: Ford Expedition; Ford F-150; Ford Ranger; Ford Super Duty; i Lincoln Navigator

 • BMW AG: BMW 2 Series; BMW X4;

 • MINI: MINI Cooper i MINI Countryman

 • General Motors Company: Chevrolet Blazer i GMC Terrain

 • Honda Motor Company: Honda Accord i Honda Odyssey

 • Nissan Motor Co., Ltd .: Nissan Altima i Nissan Maxima

 • Toyota Motor Corporation: Toyota Camry i Toyota Yaris

 • Volkswagen AG: Audi A7 i Porsche Cayenne

 • Daimler AG: Mercedes-Benz C-Class

 • Fiat Chrysler Automobiles: Dodge Challenger

 • Hyundai Motor Group: Kia Forte

Audi A7 to najwyżej oceniany model w badaniu.

Trzeci rok z rzędu zdobywa nagrodę za model: Ford F-150 i Porsche Cayenne. Ford Expedition, Honda Accord, MINI Countryman i Nissan Maxima otrzymują nagrodę za model na drugi rok z rzędu. Wydajność, wykonanie i rozmieszczenie (APEAL) w 2019 r.


Samochody Osobowe

SUV, Vany i pickupy


Jak badanie jest prowadzone

Badanie mierzy emocjonalne przywiązanie właścicieli i poziom emocji dzięki nowemu pojazdowi w 77 atrybutach, począwszy od mocy, którą odczuwają, gdy naciskają na gaz, aż po poczucie komfortu i luksusu, gdy zajmują miejsce kierowcy. Te atrybuty są połączone w ogólny wynik indeksu APEAL mierzony w skali 1000 punktów. Badanie, którego realizacja trwa już od 24 lat, opiera się na odpowiedziach zebranych od lutego 2019 r. Do maja 2019 r. od prawie 68 000 nabywców i użytkowników nowych pojazdów z roku modelowego z 2019 r., którzy zostali zapytani po 90 dniach posiadania.

Badanie, które uzupełnia roczne badanie jakości początkowej J.D. Power, jest szeroko stosowane przez producentów na całym świecie, aby pomóc im zaprojektować i opracować bardziej atrakcyjne pojazdy i konsumentów, aby pomóc im w podejmowaniu decyzji o zakupie.

126 wyświetlenia
 • Facebook Social Icon
 • Twitter Social Icon
 • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz