Prawidłowa eksploatacja samochodu

Prawidłowa eksploatacja samochodu

Sprawdzanie poziomu oleju i ciśnienia w oponach.

Czynnością, którą należy wykonywać regularnie jest sprawdzanie oleju w silniku. Wykonuje się to zwykle przy okazji napełniania samochodu benzyną. W celu sprawdzenia poziomu, należy zgasić silnik, otworzyć maskę samochodu a następnie wyciągnąć sprawdzian/bagnecik do sprawdzania oleju (w instrukcji jest zwykle rysunek wskazujący jego lokalizację). Podczas lokalizowania wskaźnika należy upewnić się czy przypadkiem nie pomieszaliśmy go ze wskaźnikiem do sprawdzania oleju w automatycznej transmisji. W niektórych samochodach uchwyt wskaźnika przeznaczonego do sprawdzania oleju silnikowego jest pomalowany na kolor żółty, a uchwyt do oleju transmisyjnego na kolor czerwony. Po wyciągnięciu wskaźnika czyścimy jego dolną część szmatką lub papierem, a następnie wkładamy go z powrotem w odpowiedni otwór tak aby był on wsunięty całkowicie. Odczekujemy parę sekund a następnie wyciągamy go ponownie i przyglądamy się, w którym miejscu został ślad po poziomie oleju w skrzyni korbowej. Jeżeli ślad ten pozostaje między górną i dolną kreską (lub wycięciem) wskaźnika to poziom oleju jest właściwy. Jeżeli ślad ten jest poniżej dolnej kreski to odszukujemy zakrętkę wlewu oleju silnikowego i dolewamy jedną butelkę (lub puszkę) oleju silnikowego, a następnie powtarzamy sprawdzanie i w razie potrzeby dolewamy następną porcję oleju. Należy tu zwrócić uwagę na konieczność odczekania kilku minut po wlaniu pierwszej butelki tak, aby olej zdążył ścieknąć na dno miski olejowej. Sprawdzanie oleju w silniku powinno się dokonywać przynajmniej raz w tygodniu. Należy pamiętać, że pewne zużycie oleju w silniku jest procesem naturalnym ale nie powinno ono być większe niż jedna butelka (1 quart) na 1,000 mil. Od czasu do czasu warto jest również sprawdzić poziom oleju w automatycznej skrzyni biegów (transmisji). Procedura ta różni się od poprzedniej tym, że poziom oleju w transmisji na ogół sprawdza się przy silniku pracującym. W czasie sprawdzania dźwignia zmiany biegów powinna być w położeniu “Park”. Jeżeli w czasie sprawdzania okaże się, że wystąpił ubytek oleju to należy uzupełnić wlewając go przez specjalny lejek w rurkę z której wyciągnęliśmy sprawdzian poziomu oleju w automatycznej transmisji. Ubytek oleju w transmisji świadczy o jego wycieku, więc samochód powinien zostać przejrzany przez mechanika.

Prawidłowe startowanie samochodu.

We współczesnych samochodach zasilanych wtryskiem paliwa, niezależnie od temperatury nie dotykamy pedału gazu przed uruchomieniem silnika. W wielu samochodach start silnika sterowany jest elektronicznie przez komputer i nie ma znaczenia jak długo trzymamy przekręcony kluczyk w stacyjce czy naciskamy przycisk start. W starszych modelach próbując uruchomić silnik należy starać kręcić rozrusznikiem tak długo aż silnik zacznie pracować (niekorzystne są króciutkie, wielokrotne próby uruchamiania silnika). Czas kręcenia nie powinien jednak przekraczać 5 sekund. Jeżeli mamy trudności z uruchomieniem takiego silnika i podejrzewamy, że nastąpiło zalanie świec możemy spróbować innej techniki. W tym celu naciskamy jednorazowo pedał gazu do podłogi i przytrzymując go w tym położeniu kręcimy rozrusznikiem przez okres 5 do 10 sekund. Jeżeli silnik “nie zaskoczył” to po 30 sekundach, nie zdejmując nogi z gazu powtarzamy tą samą procedurę. Oczywiście dotyczy to wyłącznie starszych samochodów z mechanicznie sterowanym rozrusznikiem.

Po wystartowaniu samochodu możemy niemalże natychmiast jechać. Silnik pracuje najlepiej wtedy kiedy jest rozgrzany dlatego też okres nagrzewania się silnika powinien zostać skrócony do minimum tak, aby nagrzał się jak najszybciej. Ponieważ silnik w stojącym samochodzie nagrzewa się dłużej dlatego czas oczekiwania powinniśmy sprowadzić do minimum. Tylko w bardzo niskich temperaturach (znacznie poniżej zera stopni Fahrenheita) jest celowym odczekanie chwilę na rozgrzanie się oleju w układzie wspomagania kierownicy i w automatycznej transmisji choć szczerze mówiąc jeżeli to możliwe to najlepiej unikać startowania silnika w temperaturach znacznie poniżej zera Fahrenheita.

Ekonomiczna jazda samochodem.

Zużycie paliwa w samochodzie uzależnione jest nie tylko od jego konstrukcji, prędkości samochodu i pogody ale również i od sposobu prowadzenia samochodu przez kierowcę. Chcąc zaoszczędzić benzynę powinniśmy podporządkować się następującym zasadom:

  • Tak dobierać prędkość jazdy i technikę aby jak najrzadziej dotykać hamulca. Pamiętajmy, że każde naciśnięcie na hamulec jest zamianą energii kinetycznej otrzymanej dzięki spalaniu benzyny, na energię cieplną uchodzącą w powietrze z tarcz hamulcowych.
  • Staraj się jeździć spokojnie, bez gwałtownego naciskania na gaz i hamulec.
  • Przy jeździe autostradą, jeżeli tylko warunki drogowe na to pozwolą używaj tzw “tempomatu” czyli “cruise control”.
  • Jeżeli to możliwe, staraj się nie używać klimatyzacji ponieważ napędzanie kompresora też zużywa benzynę. Unikaj utrzymywania silnika na wolnych obrotach w stojącym samochodzie przez dłuższy okres czasu.
  • Zawsze staraj się utrzymywać samochód w prawidłowym stanie technicznym, a zwłaszcza świece i filtr powietrza.
  • Jeżeli nie masz czujnika w oponach sprawdzaj czy opony są należycie napompowane. Przy dłuższych jazdach autostradą możesz zwiększyć ciśnienie o 0.2 PSI.
  • Unikaj krótkich podróży.
  • Jeżeli samochód jest wyposażony w mechaniczną skrzynię biegów unikaj częstych zmian biegów.

Docieranie nowego samochodu.

Konstrukcja współczesnego samochodu jest tak precyzyjna, że nawet całkowicie nowy samochód jest zdolny do prawie normalnej eksploatacji. Producenci obecnie na ogół nie podają jakie ograniczenia są zalecane w okresie docierania samochodu więc każdy użytkownik powinien przestrzegać przez pierwsze 500 mil kilku zasad:

  • Unikaj krótkich podróży samochodem. staraj się, żeby każdorazowo samochód był w ruchu minimum 15 minut.
  • Jadąc autostradą staraj się różnicować prędkość. Nie jedż przez dłuższy okres czasu z tą samą prędkością.
  • Nie jeździj zbyt szybko. W samochodzie z mechaniczną skrzynią biegów unikaj zbyt wysokich obrotów na poszczególnych biegach (powyżej 4,000 obr/min.).
  • Nie przyspieszaj i nie zwalniaj gwałtownie. Po dłuższej jeździe autostradą, przed wyłączeniem silnika, pozwól mu popracować chwilę w celu ochłodzenia go.
  • Absolutnie nie czekaj na rozgrzanie się silnika po starcie. Jeżeli jest bardzo zimno (poniżej -15o Fahrenheita), unikaj jazdy w ogóle.
  • Jeżeli to możliwe nie włączaj klimatyzacji.
  • Zdecydowanie unikaj holowania jakichkolwiek przyczep.
  • Unikaj jazdy w dużym upale, bardzo niskich temperaturach i po stromych szosach.

Inne porady: