Samochody hybrydowe i elektryczne

Zacznijmy, jak należy - od klasyfikacji i definicji.
Generalnie samochody, w których wykorzystywany jest silnik elektryczny można podzielić na dwie podstawowe grupy - samochody hybrydowe i “klasyczne” samochody elektryczne.

 

Samochody hybrydowe

 

Samochody hybrydowe z definicji to takie samochody, które mają dwa rodzaje napędów - najczęściej silnik benzynowy i co najmniej jeden elektryczny (w niektórych przypadkach - np Honda NX jest tych silników więcej). Rzadko zamiast silnika benzynowego używany jest silnik Diesel’a.
Ten rodzaj napędu jest najstarszym rodzajem napędu elektrycznego. Silniki te mogą pracować na przemian lub równocześnie. Jeśli chodzi o samochochody to pierwszym przykładem takiego samochodu który pojawił się na rynku amerykańskim już w 1999 roku była Honda Insight a w roku 2000 słynna Toyota Prius.
Zaletą tego rodzaju układu napędowego jest oczywiście oszczędność (często bardzo znaczna!) paliwa. Oszczędność ta jest osiągana dzięki możliwości wspomagania silnika spalinowego w momencie największego zapotrzebowania na moc np. przy przyspieszaniu, podjeździe pod górę i wyprzedzaniu. Dzięki temu samochód może być wyposażony w znacznie mniejszy i oszczędniejszy silnik. Często też w samochodach hybrydowych można wykorzystać silnik elektryczny do manewrowania samochodem przy niskich prędkościach - wtedy, kiedy silnik spalinowy jest najmniej oszczędny.

Wspólną cechą wszystkich samochodów hybrydowych jest wyposażenie ich w specjalny, bardzo pojemny akumulator, który jest doładowywany (oprócz tradycyjnego wykorzystywania nadwyżki energii w czasie pracy silnika spalinowego) również przez system hamulców rekuperacyjnych (odzyskujących energię elektryczną podczas hamowania). Samochody hybrydowe typu plug-in (wtyczkowozy) można również doładować podłączając je do prądu - ale o tym za chwilę...
Samochody hybrydowe wykorzystują też system stop-start. W momencie, kiedy zatrzymujemy samochód komputer wyłącza silnik i uruchamia go w momencie kiedy puszczamy hamulec lub naciskamy na pedał gazu.

Od strony praktycznej samochody hybrydowe można podzielić na kilka rodzajów:

  • Pełna hybryda - (Full hybrid) - Najpopularniejszy typ samochodów hybrydowych, najlepiej dopracowany i jednocześnie najbardziej niezawodny. Cechą charakterystyczną takich samochodów jest możliwość napędu samochodu wyłącznie przez silnik elektryczny czyli każdy z silników (elektryczny i spalinowy)  jest w stanie napędzać koła jezdne w samochodzie. Do tej grupy zaliczamy takie samochody jak słynna Toyota Prius, Toyota Camry Hybrid, Ford Escape Hybrid, Ford Fusion Hybrid/Lincoln MKZ Hybrid, Ford C-Max Hybrid, Kia Optima Hybrid i kilka innych.

  • Łagodna hybryda - (Mild hybrid) - Najtańszy system hybrydowy. Jego podstawową cechą jest brak możliwości wykorzystania silnika elektrycznego do samodzielnego napędu samochodu. Samochód taki nie musi mieć specjalnie dużego akumulatora i silnik elektryczny ma tylko charakter wspomagający, co daje 10 do 15% oszczędności paliwa. Typowym przykładem takiego napędu był stosowany przez GM system eAssist  (np. Buick LaCross). Technologia ta powoli jest wycofywana z użycia choć zapewne wróci do łask razem z nowym systemem elektrycznym w samochodach, opartym na 48 a nie jak dotychczas - 12 voltach.

  • Hybryda typu plug-in czyli wtyczkowóz jak to zostało dowcipnie przetłumaczone w Polsce. Są to samochody o większej zwykle pojemności akumulatora, który można doładowywać z sieci elektrycznej na postoju. Samochody te zwykle są w stanie przejechać około 20 mil wyłącznie na napędzie elektrycznym. Typowymi przykładami takiego samochodu są 2017 Toyota Prius Prime, Volvo XC90 T8, Hyundai Sonata Plug-In Hybrid, Ford C-Max i Ford Fusion Energi oraz Cadillac ELR. Samochody takie produkowane są również (w bardzo niewielkich ilościach) przez firmy sprzedające samochody sportowe - jak Audi, BMW, Porsche itp.

 

Samochody elektryczne

 

Samochody o napędzie wyłącznie elektrycznym lub prawie wyłącznie elektrycznym to rosnąca grupa samochodów, które nie posiadają już napędu spalinowego. Największymi problemami przy produkcji samochodów napędzanych wyłącznie silnikiem elektrycznym był ich zasięg i szybkość ładowania akumulatora. Samochody takie można więc podzielić na 2 grupy:

  • Klasyczne samochody elektryczne, bez doładowania przez silnik spalinowy. Samochody takie są wyposażone zwykle w akumulatory litowo-jonowe, które zapewniają zasięg takiego samochodu, bez doładowywania, powyżej 200 mil. Przodującą firmą w tej kategorii jest słynna firma Elona Muska o nazwie Tesla. Flagowy samochód tej firmy to Model S o zasięgu powyżej 300 mil i możliwości szybkiego doładowania akumulatora lub wręcz jego kilkuminutowej wymiany w jednej z kilkuset rozrzuconych po USA stacji “Supercharger”. Niestety, mimo wspaniałych rozwiązań samochód ten nie jest samochodem zbyt dostępnym ze względu na swoją cenę - powyżej $60,000. Tesla w chwili obecnej przyjmuje zapisy na inny samochód - Model 3, znacznie dostępniejszy, którego cena została ustalona na $35,000. Pod koniec lipca 2017 roku na rynku pojawiły się pierwsze modele tego samochodu. Poza Teslą najciekawszymi samochodami elektrycznymi o zasięgu powyżej 200 mil są Chevrolet Bolt i Nissan Leaf, którego wersja 2017 będzie miała podobno zasięg również około 200 mil. Pozostałe samochody z tej grupy to samochody o mniejszym zasięgu - w okolicach 100 mil z takich firm jak Hyundai (Ioniq), Kia (Soul EV), Mercedes (B-class Electric Drive), Chevrolet (Spark EV), BMW (I3).

  • Samochody elektryczne z przedłużonym zasięgiem (Extended Range Cars). Są to samochody elektryczne z uzupełniającym silnikiem spalinowym służącym do doładowania akumulatora (ale nie do napędu kół!) w razie potrzeby. W tej kategorii króluje Chevrolet Volt, którego najnowszy model ma podobno zasięg do 1,000 mil przy pełnym zbiorniku paliwa i w pełni naładowanym akumulatorem. Firmy Nissan i BMW również przewidują wprowadzenie do sprzedaży samochody oparte na takim pomyśle.

 

Najlepsze samochody elektryczne i hybrydowe 2017 roku

 

W zeszłym tygodniu przedstawiłem temat samochodów elektrycznych i hybrydowych a w tym przedstawię które samochody wg mnie w każdej kategorii są najlepsze. 

 

Wtyczkowozy w zimie.

Najpierw zacznijmy od tematu, który wzbudza najwięcej kontrowersji: Czy samochody elektryczne z wtyczką (wtyczkowozy) zarówno całkowicie elektryczne jak i hybrydowe można używać w zimnym klimacie, zwłaszcza w temperaturach poniżej zera?

Absolutnie tak! Pamiętajmy, że każdy samochód zarówno z silnikiem spalinowym jak i elektrycznym traci na wydajności w niskich temperaturach. Ocenia się, że w przybliżeniu samochód z napędem spalinowym traci około 20% a elektryczny? Generalnie, abstrahując od ogrzewania - znacznie mniej! Z uwagi na fakt, że pojemność akumulatora zmniejsza się razem ze spadkiem temperatury większość współczesnych samochodów elektrycznych ma zamontowany specjalny układ, który utrzymuje akumulator w samochodzie na pewnym minimalnym poziomie temperatury. Oczywiście, tak jak i w przypadku silników spalinowych dobrze jest trzymać taki samochód w garażu lub przynajmniej osłoniętym miejscu. Dobrze też jest wykorzystywać do ogrzewania samochodu różne dodatkowe urządzenia takie jak np “pompy ciepła” (heat pumps), które pompują ciepło z cieplejszego pomieszczenia. Generalnie, w temperaturze około zera Fahrenheita, nawet wliczając konieczność ogrzewania, samochód elektryczny traci na zasięgu nie więcej 20%. Samochody z napędem elektryczny są powszechnie używane w stanach o surowszym klimacie i np. w Norwegii w 2015 roku 20% sprzedanych samochodów było samochodami elektrycznymi a przecież klimat Norwegii trudno nazwać umiarkowanym!

 

Rabaty dla wtyczkowozów.

Praktycznie wszystkie samochody z wtyczką (plug-in) hybrydowe lub elektryczne są objęte jakąś formą rabatu. Rabat ten jednak na ogół nie dotyczy samochodów hybrydowych bez wtyczki! Rabat ten jest udzielany przez administrację federalną (Federal Tax Credit) i w wielu przypadkach również przez administrację stanową. Jeśli chodzi o administrację federalną to jest on uzależniony od pojemności akumulatora i ilości sprzedanych samochodów i wynosi od $2,500 do $7,500. Dokładniejsze dane można znaleźć na witrynie internetowej pod tym adresem: “http://www.fueleconomy.gov/feg/taxevb.shtml”.

Jeśli chodzi o rabaty stanowe to różnią się on znacznie i wiele stanów (np. Illinois) niestety żadnych rabatów nie przewidują.

 

Oto najlepsze (wg mnie!) samochody hybrydowe i elektryczne rocznika 2017:

 

Samochody hybrydowe klasyczne sedany (full hybrid)

2017 Honda Accord Hybrid

Cena: od $29,605

Spalanie: 49/47 mil/gal miasto/szosa

Moc: 212 KM

Pojemność bagażnika: 13.7 ft³

2017 Toyota Prius Two

Cena: od $24,685

Spalanie: 54/50 mil/gal miasto/szosa

Moc: 121 KM

Pojemność bagażnika: 24.6 ft³

2017 Toyota Camry Hybrid

Cena: od $26,790

Spalanie: 42/38 mil/gal miasto/szosa

Moc: 200 KM

Pojemność bagażnika: 13.1 ft³

2017 Chevrolet Malibu Hybrid

Cena: od $27,875

Spalanie: 49/43 mil/gal miasto/szosa

Moc: 182 KM

Pojemność bagażnika: 11.6 ft³

2017 Ford Fusion Hybrid

Cena: od $25,675

Spalanie: 43/41 mil/gal miasto/szosa

Moc: 188 KM

Pojemność bagażnika: 12 ft³

Samochody hybrydowe klasyczne SUV i minivany (full hybrid)

Lexus RX 450h - Od lat uznawany za najlepszy SUV hybrydowy.

Cena: od $53,035

Spalanie: 31 mil/gal miasto, 28 mil/gal szosa

Moc: 308 KM

Pojemność bagażnika: 55.9 ft³

Toyota RAV4 hybrid

Cena: od $27,310

Spalanie: 34 mil/gal miasto, 31 mil/gal szosa

Moc: 150 KM

Pojemność bagażnika: 35.6 ft³

Samochody hybrydowe wtyczkowozy (plug-in hybrid)

2017 Toyota Prius Prime. - Od lat uznawany za jeden z najbardziej niezawodnych samochodów na rynku Prius stał się niemalże synonimem samochodu hybrydowego - wersja 2017 “z wtyczką” bije inne tego typu samochody zaletami eksploatacyjnymi. Zasięg akumulatora to tylko 22 mile ale za to ma bardzo oszczędny silnik spalinowy i łatwość ładowania. Nie potrzebujemy żadnego konwertora/stacji ładowania. Po prostu podłączamy do prądu i po 5.5 godzinach akumulator jest pełny!.

Cena: od $27,100

Zasięg: 22 mil z jednego ładowania

Prąd i czas ładowania: 120V, 5.5 godziny

Moc: 121 KM

Spalanie: 55 mil/gal miasto, 53 mil/gal szosa

Pojemność bagażnika: 19.8 ft³

2017 Honda Accord Hybrid

Cena: od $27,100

Zasięg: 22 mil z jednego ładowania

Prąd i czas ładowania: 120V, 5.5 godziny

Moc: 121 KM

Spalanie: 55 mil/gal miasto, 53 mil/gal szosa

Pojemność bagażnika: 19.8 ft³

Audi A3 E-Tron

Cena: od $38,900

Zasięg: 16 mil z jednego ładowania

Prąd i czas ładowania: 120V, 14 godzin

Moc: 260 KM

Spalanie: 25 mil/gal miasto, 33 mil/gal szosa

Pojemność bagażnika: 32 ft³

Chrysler Pacifica

Cena: od $41,995

Zasięg: 28 mil z jednego ładowania

Prąd i czas ładowania: 120V, 14 godzin

Moc: 260 KM

Spalanie: 25 mil/gal miasto, 33 mil/gal szosa

Pojemność bagażnika: 32 ft³

Samochody elektryczne z przedłużonym zasięgiem

Chevrolet Volt - prawie poza konkurencją jeśli chodzi o zasięg.

Cena: od $33,220

Zasięg: 53 mile z jednego ładowania

Prąd i czas ładowania: 120V, 13 godzin

Moc: 149 KM

Akumulator: litowo-jonowy

Pojemność bagażnika: 10.6 ft³

Samochody elektryczne klasyczne

Chevrolet Bolt - W chwili obecnej “Król” jeśli chodzi o zasięg samochodów elektrycznych Jego najbliżsi konkurenci to samochody zapowiadane, których jeszcze nie ma w sprzedaży - Tesla Model 3 i 2017 Nissan Leaf

Cena: od $36,620

Zasięg: 238 mil z jednego ładowania

Prąd i czas ładowania: 110V 12 godz.

Moc: 200 KM

Akumulator: 60 kWh litowo-jonowy

Pojemność bagażnika: 16.9 ft³

Tesla Model S.

Cena: od $72,700

Zasięg: 270 mil z jednego ładowania

Prąd i czas ładowania: 110V

Moc: 200 KM

Akumulator: 60 kWh litowo-jonowy

Pojemność bagażnika: 16.9 ft³

Jakich samochodów NIE kupować?

Infiniti Q50 hybrid, Porsche Cayenne S E-hybrid, Ford C-Max Energi.

 

Za tydzień wrócimy do wyboru najlepszego samochodu typu SUV, pickup i minivan.

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017, 2018 by Andrzej Babinicz